וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כשל תוכנה השבית המסחר בבורסה של ניו יורק

הארץ

10.6.2001 / 10:28

מאת אלכס ברנסון

ניו יורק טיימס

ניו יורק. המסחר בבורסה של ניו יורק (NYSE) הושבת שלשום במשך שעה וחצי בשל כשל במערכת תוכנה חדשה. המסחר הושבת ב-10:10 (שעון ניו יורק) וחודש רק ב-11:35, אך המסחר בכמה מניות, המרכזות נפח מסחר גבוה, בהן יבמ ווריזון, החל רק אחרי הצהריים. המסחר בבורסת נאסד"ק התנהל כסדרו.

כשחודש המסחר ב-NYSE, ירדו מניות רבות. מדד מניות התעשייה דאו ג'ונס, המורכב ברובו ממניות הרשומות למסחר ב-NYSE, ירד ב-100 נקודות, כמעט 1%, בפחות משעה. גם מדד נאסד"ק ירד שלשום, וסחרנים אמרו כי הירידה במניות -NYSE לא היתה קשורה לכשל התוכנה, אלא לגורמים אחרים, בהם אזהרת רווח של יצרנית ציוד הטלפוניה ג'וניפר נטוורקס. זו היתה השבתת המסחר הראשונה, בשל כשל תוכנה, מאז אוקטובר 1998.

סחרנים ניסו לבצע את ההזמנות שהצטברו בעת הפסקת המסחר, אך רק 726 מיליון מניות החליפו שלשום ידיים ב-NYSE, לעומת כמיליארד מניות ביום ששי הקודם. נפח המסחר שלשום היה הקטן ביותר מאז 23 בדצמבר, יומיים לפני חג המולד.

הכשל אירע במערכת תוכנה חדשה, המנתבת הזמנות מחברות השקעות לאולם המסחר באופן אלקטרוני. חלק גדול מהמסחר בבורסה של ניו יורק מתבצע עדיין באולם גדול, על ידי "מומחים" (Specialists), המתווכים בין קונים למוכרים, אך פקודות מסחר קטנות רבות מועברות לבורסה עצמה כשפעולת התיאום מתבצעת על ידי מחשב.

"מה שאירע היום דומה לגשר נפתח, שלא נסגר", אמר יו"ר הבורסה של ניו יורק, ריצ'רד גראסו, במסיבת עיתונאים. הוא הוסיף כי הבורסה עדיין לא יודעת מדוע אירעה התקלה, אך הוסיף כי היא אירעה באשמתה של הבורסה, ולא של חברות המחשבים והתוכנה שמוכרות ציוד ל-NYSE.

רשות ניירות הערך (SEC) הודיעה כי תבדוק את הבעיה בבורסה, אחרי ש-NYSE תשלים בדיקה משלה לתקלה. הפסקת המסחר עוררה מבוכה ב-NYSE, הבורסה הגדולה בעולם, הידועה במערכת אמינה. בבורסה רשומות למסחר 2,600 חברות, עם שווי שוק מצרפי של כ-16 טריליון דולר - פי 4 משווי השוק המצרפי של נאסד"ק או טוקיו - הבורסות השנייה והשלישית בגודלן בעולם, בהתאמה.

גראסו אמר כי הבורסה היתה יכולה להמשיך במסחר תוך שימוש במערכות גיבוי, אך הוחלט על הפסקת מסחר כדי לא לפגוע במשקיעים פרטיים. משקיעים מוסדיים, כמו קרנות נאמנות, מסוגלים לנתב את פקודות המסחר שלהם לבורסות אזוריות, כמו הבורסה של סינסינטי. לא כך משקיעים פרטיים. בהפסקת מסחר כללית, גרמה NYSE הפסקות מסחר גם בבורסות האזוריות.

הפסקת המסחר השפיעה גם על בורסות אלקטרוניות כמו Island ואינסטינט. הבורסות האלה מתווכות בין קונים למוכרים במניות NYSE ונאסד"ק, והן המשיכו במסחר שלשום, גם בעת ההפסקה בניו יורק. אך מכיוון שרוב המשקיעים נוהגים לסחור במניות NYSE באמצעות הבורסה עצמה, בוצעו רק מעט עסקות בבורסות האלקטרוניות עד לחידוש המסחר, אפילו במניות רבות-פעילות כמו יבמ ווריזון.

בימי ששי בחודשי הקיץ, נפח המסחר בבורסות בניו יורק קטן יחסית, מכיוון שמשקיעים גדולים וסחרנים מסיימים את היום מוקדם כדי לצאת לבתי נופש מחוץ לעיר. כמו כן, שלשום לא פורסמו נתונים כלכליים חשובים רבים, המבטיחים בדרך כלל מסחר ער. "מזל שהיה יום ששי", אמר איאקו צובויה, סחרן בחברת ההשקעות דייווה סקיוריטיס אמריקה. "נפח המסחר היה מאוד, מאוד קטן".

דיויד קולקר, מנכ"ל הבורסה של סינסינטי, אמר כי הבורסה של ניו יורק ידועה במומחיותה בטכנולוגיית מידע, אך כי בעיות כמו זו שאירעה שלשום, הן פועל יוצא של המורכבות של מערכות התוכנה. "בודקים את המערכות האלה במשך חודשים, אבל תמיד קיימת סכנה שכמפעילים אותן, משהו ישתבש".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully