וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב הנהיגה מסלול מזורז להענקת אשרות לעובדי היי-טק

הארץ

11.6.2001 / 12:27

עשוי להקל על חברות ישראליות, השוקלות בימים אלה להעביר לארה"ב את מוקדי הפיתוח שלהן

מאת חיים ביאור

רשות ההגירה האמריקאית (INS) הכריזה באחרונה על הנהגת מסלול חדש, במסגרתו תבוצע בדיקה מזורזת של בקשות לאשרת עבודה לעובדי היי-טק, תמורת אגרה נוספת בסך 1,000 דולר לבקשה.

לטענת מנהלי רשות ההגירה, ההכנסות מאגרה זאת צפויות להגיע עד ל-80 מיליון דולר בשנה, והן מיועדות לשיפור התשתית של המערכת לגיוס עובדים נוספים עבור הרשות. על מסלול הבדיקה המזורזת הוחלט נוכח הביקורת החריפה על הרשות, והלחץ שהופעל עליה מצד חברות עסקיות בעולם, לרבות חברות ישראליות הפועלות בענף ההיי-טק.

הוראה זו, כמו גם "הוראות המעבר" (H1-B Portability) שפורסמו לאחרונה, עשויות להקל על חברות ישראליות, השוקלות בימים אלה להעביר לארה"ב את מוקדי הפיתוח שלהן, אף כי ההוראה ניתנה ללא קשר למגמה המתגברת של מעבר חברות היי-טק לארה"ב.

לדברי עו"ד ליעם שוורץ, שותף במשרד עורכי הדין קן-תור שוורץ, וחבר בכיר בארגון עורכי הדין האמריקאים לענייני הגירה, בשלב זה השירות המזורז מוגבל לסוגים פחות נפוצים של אשרות, אך בהדרגה יורחבו הקטגוריות הנכללות בו.

שוורץ אמר כי בתמורה לאגרה הנוספת, מתחייבת רשות ההגירה לדון בבקשה בלבד. תוצאת הדיון עשויה להיות גם דחיית הבקשה, דרישה למידע נוסף מצד מבקש האשרה, או תגובות נוספות מצד הרשות, שבפועל יביאו לכך כי הטיפול בתיק יסתיים רק לאחר כמה חודשים. "מתברר שאנשי רשות ההגירה מוציאים לעיתים דרישות למתן מידע נוסף גם ללא בסיס הגיוני", אמר שוורץ. "כך, לדוגמה, ידוע על מקרים שבהם מנהלי חברות בינלאומיות, שמרכזן באירופה או באסיה, שביקשו אשרות עבודה בארה"ב, קיבלו בתגובה סירוב לבקשתם ל'מקלט פוליטי', בקשה שמעולם לא הגישו".

לדבריו, מצד אחד הנהגת המסלול המזורז תאפשר לחברות רבות, המתכוונות להציב עובדים בארה"ב, ליהנות מתגובה בלוח זמנים סביר. מצד שני, הפקידים שיטפלו בבקשות אלה צפויים להיגרע ממסלולים אחרים המטפלים באשרות, ושם יתארך זמן ההמתנה.

"האנשים שיגוייסו ויוכשרו מכספי האגרה החדשה, ייראו בשטח רק בעוד כשנה", אמר שוורץ. "בינתיים, מחסור בכוח אדם מיומן יביא לירידה ברמת הטיפול, ולעיכובים נוספים בבקשות לאשרות עבודה של מי שלא ישלמו את האגרה הנוספת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully