וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האוצר: הירידה בפעילות ענף הבנייה למגורים טבעית ואינה מלמדת על משבר בענף

אילן מוסנאים

11.6.2001 / 9:45

לדברי כלכלני האוצר, שמתנגדים בתוקף לתוכניות "לחילוץ הענף מהמשבר" מדובר בתהליך טבעי של חזרה למימדים המתאימים למשק הישראלי

בחוברת מידע כלכלי על מצב המשק הישראלי - שעליה חתומות ראש אגף כלכלה ומסים במשרד האוצר, ציפי גל-ים, וסגניתה ורד דר - מנסים אנשי משרד האוצר להציג מחדש את סוגיית המיתון בענף הנדל"ן. לטענתן, הירידה בפעילות ענף הבנייה למגורים היא טבעית ואינה מלמדת על משבר בענף.

באוצר מציינים כי בשנים האחרונות (ובעיקר בשבועות האחרונים) עלו הצעות שונות, בעלות של מיליארדי שקלים, שמטרתן המוצהרת היא "חילוץ ענף הבנייה מהמשבר בו הוא מצוי", באמצעות הגדלה מלאכותית של הביקושים לפרק זמן נתון של חודשים אחדים.

באוצר טוענים כי הצעדים המוצעים אינם תואמים את הסיבות שהביאו להאטה בקצב הפעילות בענף הבנייה ובשוק הדיור, וכי חלקם סובלים מחוסר עקביות ומסתירות פנימיות, ויישומם לא יביא לשיפור המצב אלא יחריף את ההאטה.

כלכלני האוצר מסכימים כי המספרים בשלוש השנים האחרונות מלמדים על כך שלכאורה הענף אינו מה שהיה פעם - עם ירידה של 26% בפעילות בענף הבנייה למגורים, ירידה של משקל הענף בתוצר לכדי 4.4% לעומת 9.7% ב-1991, וירידה של כ-45% בהתחלות הבנייה ושל 24% בהתחלות הבנייה לעומת שנה זו.

עם זאת, באוצר חולקים על הקביעה לפיה הענף נמצא כעת במשבר, וטוענים כי מדובר בתהליך טבעי ומתבקש של חזרה למימדים המתאימים לגודלו של המשק הישראלי. אם בראשית שנות ה-90 היה צורך בפעילות מואצת בתחום הבנייה על מנת לספק במהירות פתרונות דיור למאות אלפי עולים חדשים, הרי שהיום - לאחר שהיקף העלייה הצטמצם והתייצב - אין צורך בהיקפי הפעילות שנדרשו בעשור הקודם.

על מנת להדגיש עובדה זו מביאים באוצר את נתון משקי הבית החדשים (שמייצג את הביקוש לדירות), שבשנות ה-90 עמד על 60 אלף משקי בית שנוספו כל שנה ואילו בשנים האחרונות ירד לרמה של 40-45 אלף משקי בית חדשים - זוגות צעירים, עולים חדשים ויחידים.

באוצר סבורים, כי כפי שהענף הצליח להתאים את עצמו לדרישות השוק בראשית גל העלייה והכפיל את היקף פעילותו תוך שנתיים בלבד (1989-1991), כך עולה הצורך בשנים האחרונות לצמצמו. כלכלני האוצר מציינים כי העברת הפעילות של לא מעט מהקבלנים הישראלים לחו"ל היא תופעה טבעית ומבורכת המצביעה על הסתגלות לתנאי השוק המקומיים.

לגבי התוכניות, באוצר מציינים כי מרביתן שמות להן למטרה להיטיב עם הקונים שמצבם, יש לציין (לנוכח ירידת המחירים, הייסוף בשער השקל והאינפלציה הנמוכה) מזמן לא היה טוב יותר. באוצר סבורים כי יישום התוכניות, למשל תוכנית ההכרה בהוצאות הריבית למס, תביא להרעת מצבם של הקונים שכן רק בעלי שכר גבוה ייהנו ממנה באמת ובמקביל היא תביא לעלייה במחירי הדירות.

באוצר מציינים כי באופן אירוני, התוכניות החדשות המתפרסמות חדשות לבקרים והקוראות למגוון הטבות לרוכשי הדירות, פוגעות בענף שכן הן גורמות לרוכשים פוטנציאלים לדחות את העסקות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully