וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"אני צייד כשרונות"

נורית שר

10.6.2001 / 15:43

מנכ"ל חברת האינטראקטיב נקסט אין מתכונן לעידן הפס הרחב

לרן ברקו (31), מנכ"ל חברת האינטראקטיב נקסט אין, חשוב להבהיר דבר אחד: "אנחנו חברה צעירה, גם בגיל וגם ברוח. אנחנו פועלים בענף דינמי שמשתנה כל הזמן, עם שחקנים שמתחלפים במהירות והופעה מתמדת של חידושים טכנולוגיים בתחום".

ברקו לא רוצה שיווצר על החברה שלו רושם "משעמם", כי הוא מאמין בכל ליבו שהיא אכן שונה. עם זאת, הוא מציין: "אנחנו לא סטארט אפ, וברור שלא ציפינו שיהיו פה אקזיטים מטורפים תוך זמן קצר כמו שראינו עד המשבר בהיי-טק. אנחנו חברת שירותים וזה התחום בו אנו מתמחים".

נקסט אין היא חברה צעירה, את זה כבר אמרנו. היא קיימת בשוק מאז ספטמבר 2000, אז עזב ברקו את תפקידו כמנהל הסטודיו בזן אינטראקטיב, בשל "חילוקי דעות" עליהם כמובן אינו מוכן לפרט. לאחר שנים של ניסיון כפרילנסר בתחום האינטראקטיב, ולאחר עזיבתו את זן, החליט ברקו לפנות למשה ראובני, מבעלי משרד הפרסום ראובני פרידן, ולעניין אותו בשותפות בחברה החדשה שעמד להקים.

ההצעה היתה ככל הנראה בזמן הנכון ובמקום הנכון. משה ראובני מסביר: "באותה תקופה חיפשנו לעשות משהו בתחום האינטרנט ובדקנו כמה אפשרויות. מצאנו כי ההצעה של ברקו, והמוניטין שהיה לו בענף התאימו לנו".

בעקבות ההחלטה רכש משרד ראובני פרידן, בו מושקעת הסוכנות הבינ"ל ליאו ברנט, 65% מנקסט אין. יתרת המניות מוחזקת כיום על ידי ברקו עצמו, ואילו אחוזים מעטים מוחזקים על ידי חלק קטן מעובדי החברה.

מה בעצם אומר השם נקסט אין?

"השם בא להעביר מסר של - הדבר הטוב הבא בעולם האינטרנט", מסביר ברקו, "וזה מה שביקשו להיות". אתר החברה זכה, בסמיכות להשקתו, בתואר "אתר השבוע" של FLASHPLANET, אינדקס אתרי פלאש עולמי. בימים אלו עובדים בחברה על הפקת אתר חדש, שיהיה, "חדשני וקיצוני יותר". בנוסף, רכשה החברה לאחרונה את הדומיין nextcase.com אשר בו מתכוונת להציג עבור יתר החברות בענף ועבור פרילנסרים, קייס סטאדיס על קמפיינים מקוונים, אינטגרציות בין קמפיינים באוף ובאון ליין ועוד.

ברקו מציין כמתחרים פוטנציאלים את חברת גולדפיש, ארט אין וחברת שייפ (בבעלות משרדי הפרסום אדלר חומסקי ורשבסקי ובאומן בר ריבנאי, וחברת ג'יניוס טכנולוגיות). את מחלקות הקריאייטיב של משרדי הפרסום ברקו אינו מחשיב כתחרות. "מי שמטפל באינטראקטיב לא יכול לשבת בתוך משרד הפרסום כי צורת העבודה שונה לגמרי, באופן העבודה, בזמני התגובה, ובצורת הקריאייטיב", אומר ברקו, "ההנעה לפעולה היא הבסיס למסעות הפרסום של האינטראקטיב והוא נבנה במיוחד בשביל זה".

נקסט אין פועלת כיחידת רווח עצמאית, והיא מטפלת כיום הן בלקוחות חיצוניים, והן בחלק מלקוחות ראובני פרידן. בין הלקוחות החיצוניים של החברה נמצאים MSN, כלל ביטוח וקידום, ובין לקוחות ראובני פרידן המטופלים בנקסט אין נמצאים ויזה, קסטרו, 012 ועוד. בנקסט אין מדגישים כי אינם מקבלים את הטיפול בלקוחות משרד הפרסום באופן אוטומטי, וכי עליהם ל"התאמץ" ולהשקיע במצגות על מנת לקבל את תקציבי האון ליין.

כיום, 9 חודשים לאחר הקמת החברה, מועסקים בנקסט אין 15 עובדים, כאשר אחוז לא מבוטל מהם קלט ברקו לחברה מפורשי זן אינטראקטיב. "בסיס החברה הוא כישרון ואני צייד כישרונות. כשיש כישרון - קורים דברים", מסביר ברקו את תורתו על רגל אחת.

התמקדות במדיה ואינטרנט

נקסט אין מתמחה בתחום האינטראקטיב בשני מישורים עיקריים: במישור המדיה היא מפיקה עבור לקוחותיה קמפיינים מקוונים, החל משלב התכנון ועד שלב הניתוח והמעקב לאחר הרצת הקמפיין. בנקסט אין שמים דגש מסוים על קמפיינים "נון באנריים", שהם שיתופי פעולה ארוכי טווח, בהם ממוקמים אלמנטים פרסומיים על גבי האתרים, במקומות בהם לא מקובל למצוא באנר. "אנחנו רוצים לאפשר לכל לקוח שלנו את הפתרון הזה עוד לפני שמגיעים להפיק מסע פרסום של באנרים רגילים".

בתחום האינטרנט, נקסט אין בונה אתרי תדמית ואתרים אחרים עם התמחות בפלאש, באנימציה ובשילוב מאגרי נתונים. שני מישורים אלו היוו את הבסיס למודל העסקי של החברה עד לאחרונה.

אך ברקו אינו מאמין בהצמדות למודל עסקי אחד. "חלק מההתמוטטות של חברות בענף קשור לכך שהן נעולות על מודל עסקי אחד ומנסות לשכלל אותו כל הזמן. בשוק כל כך דינמי, כדאי לא לעשות זאת. לנקסט אין יש תפיסה אופקית. כשאנו רואים שמודל אחד אינו מספיק, אנו עוברים לפתח מודל חדש".

מחלקת פוסט פרודקשן

המודל החדש עליו מדבר ברקו במקרה זה, הוא מחלקה שעל הקמתה שוקדים בימים אלו: מחלקת פוסט פרודקשן. מחלקה זו אמונה על יצירת סרטים והעברת הקריאייטיב מהאינטרנט לטלוויזיה.

הלקוח הראשון שכפי שמתאר ברקו, "הרים את הכפפה באומץ" הוא חברת האינטרנט MSN שהעלה לאחרונה קמפיין תחת הסיסמה: "קודם תוריד - אחר כך נדבר" ואשר נועד לקדם את תוכנת המסנג'ר שלה. מסע הפרסום שהוכן עבור האינטרנט, עבר תהליכי פוסט פרודקשן, ובסיומו הועלו לערוץ השני (בקשת) ולערוץ המוסיקה MTV סרטוני פלאש לטלוויזיה הבנויים על פי אותו קו פרסומי של הקמפיין המקוון.

"באמצעות המחלקה החדשה אנו נוכל להציע ללקוחות שלנו הפקת של קמפיינים טלוויזיונים בעלות הרבה יותר נמוכה מהמקובל במשרדי הפוסט פרודקשן של משרדי הפרסום הרגילים", מסביר ברקו. "בניגוד אליהן, אין לנו צורך במערכות מסובכות, בשימוש במחשבי על ובכוח אדם יקר להפעלה של ציוד כזה. מעבר לזה, אצלנו לא עובדים לפי שעות אלא בקצב אחר, ולכן העלויות עשויות להתקצץ לרבע".

הקמפיין של שלמור אבנון עמיחי R&Y לאורנג' - בו יש ויז'ואל של צעדים ש"רצים" על המסך, או הקמפיינים של אותו משרד פרסום עבור הרדיו הארצי (הפרסום ברדיו עובד) הן שתי דוגמאות לקמפיינים שיכול היה ברקו להפיק בעלויות מאוד נמוכות לעומת עלויות ההפקה של משרדי הפרסום.

תגובה בזמן אמת

יתרון עצום נוסף אותו יכול ברקו לספק הוא ה-Real Time Management, האפשרות לנהל קמפיין במהירות ולהגיב אליו בזמן אמת. "זו אפשרות שאין היום בהפקה הרגילה של משרדי הפרסום", אומר ברקו ומוסיף, "כבר היום אנחנו מכינים אצל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully