וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאי.סי.איי צרכי מימון של 195-280 מ' ד' השנה; תזדקק לגייס הון למימון פעילותה

גתית פנקס

12.6.2001 / 12:54

כך עולה מהערכה שביצע רו"ח סוארי עבור כלל תעשיות, המחזיקה בכ-14% מהון מניות אי.סי.איי; לאינוויה צרכי המימון הגבוהים ביותר - 80-120 מ' ד'

חברת אי.סי.איי זקוקה לגיוס מקורות מימון ניכרים בעיקר למימון פעילות החטיבות לייטסקייפ, אינוויה ואינווייב - כך עולה מהערכה שביצע היועץ הכלכלי רו"ח יצחק סוארי, בשיתוף עם רן בן אור ואורי כהן עבור חברת כלל תעשיות , המחזיקה בכ-14% מהון מניות אי.סי.איי.

על מצוקת המזומנים שאליה עלולה חברת אי.סי.איי טלקום להיקלע, כבר נכתבו לא מעט כתבות, אולם עד כה לא היו הערכות מדויקות של צורכי המימון של החברה לשנת 2001.

מהערכתו של סוארי עולה כי אלה אמורים להסתכם השנה בטווח שבין 195-280 מיליון דולר, בעוד שבקופתה של אי.סי.איי שכנו בסוף הרבעון הראשון 244.5 מיליון דולר בלבד.

לזכות החברה 50 מיליון דולר נוספים, מהסכם האשראי עליו חתמה עם שני בנקים ישראלים שהיה בסכום כולל של 350 מיליון דולר. אם כך, לא מן הנמנע שהחברה תיאלץ לבצע גיוס מזומנים כלשהו כדי לעמוד בהוצאותיה הצפויות ובהידלדלות צפויה של קופת המזומנים שלה.

לייטסקייפ

החטיבה מתמחה בפתרונות אופטיים, כאשר מרבית המכירות שלה בשנה שעברה היו מכיוון טכנולוגיית ה-SDH, שהיא הפרוטוקול המקובל מחוץ לארה"ב, בניגוד ל-SONET שהוא הפרוטוקול המקובל בארה"ב, שגם אליו יש לחברה פתרון.

להערכת סוארי, קצב ההתפתחות של שוק ה-SDH היה איטי מהצפוי בעיקר בעטיה של התארכות ניסויי השדה ועיכוב בפיתוח מוצרים חדשים, ולכן החברה לא הצליחה להציג הכנסות גבוהות כפי שקיוותה. מה שעוד השפיע על האיטיות, הוא העובדה שהמוצרים בשוק זה הם ניסיוניים וחשופים לעדכונים ושינויים רבים.

"בעקבות ההשקה המסחרית של מוצרי ה-XDM שנת 2001 תהיה קריטית", קובע סוארי. ה-XDM היא מערכת לריבוב אופטי, וההערכות של לייטסקייפ מדברות על עלייה בהכנסות ברבעון השלישי והרביעי של 2001. צורכי המימון של החברה מסתכמים בלא פחות מ-75-100 מיליון דולר בשנת 2001, ומכירותיה הצפויות השנה הן 320-335 מיליון דולר, וייתכן שהיא אף תציג הכנסות נמוכות יותר.

אינוויה

חטיבה זו היא חטיבת האקסס לשעבר של אי.סי.איי. לחברה מוצרים לפס רחב ולפס צר, שהיוו שליש ושני שליש ממכירות החטיבה בשנת 2000, בהתאמה. בשנת 2001, מעריך סוארי, היחס בין התחומים יתהפך. לגבי תחום ה-DSL אומר סוארי כי טמון בו פוטנציאל רב, ואולם קצב החדירה הוא איטי מהצפוי.

מאחר שהחברה מסבסדת את צד בית המנוי בתחום ה-xDSL (בניגוד לצד המרכזת), מחירי ציוד ה-ADSL מבטאים כיום הפסד עבורה - מה שהיה גם הסיבה לכך שחברת אורכית יצאה מן התחום. עם זאת, בתחום הגישה בפס רחב אינוויה היא אחת מהמובילות בשוקי מערב אירופה והמזרח הרחוק, ובין לקוחותיה ניתן למנות את אלקטל (סימול ALA), סיסקו , פראנס טלקום ודויטשה טלקום.

הכנסות החברה היו 272 מיליון דולר בשנת 2000, והן צפויות להסתכם ב-340-350 מיליון דולר בשנת 2001. לאינוויה צרכי מימון של 80-120 מיליון דולר בשנת 2001, שתכליתם היא מימון קו מכירות ה-ADSL בהפסד.

אנאוויס

חטיבת התמסורת והקרוס קונקט של אי.סי.איי, לגביה אין סוארי מציג תחזית של הוצאות המימון, אולם הוא מתייחס לתחזיות לשנת 2001. מכירות החברה אמורות להסתכם השנה ב-180-185 מיליון דולר, מה שייצג צמיחה של כ-20% משנת 2000. שולי הרווח הגולמי של החברה אמורים להוות 54% מהמכירות השנה, וזאת לעומת שולי רווח של 44% ברבעון הראשון של 2001.

אינווייב

חטיבת התקשורת האלחוטית רחבת הפס של אי.סי.איי אחד החוזים הגדולים עליהם דיווחה החברה הוא עם GVT הברזילאית, הכולל מכירת ציוד ומתן אשראי לזמן ארוך בהיקף של 165 מיליון דולר, שינתנו ל-GVT בהתאם לאבני דרך שנקבעו. עד לסוף שנת 2000, מעדכן סוארי, אינווייב סיפקה ציוד בשווי של 34 מיליון דולר.

החוזה של אינוווייב עם GVT, מחייב מקורות מימון נוספים, שצריכים, להערכת סוארי, להסתכם ב-40-60 מיליון דולר. ההכנסות של החטיבה השנה אמורות להיות 145-150 מיליון דולר, לעומת 111 מיליון דולר בשנת 2000. דסק"ש מחזיקה ב-14.4% מהון מניות GVT ברזיל.

אי.סי.איי השקיעה במהלך שנת 2000 באיגרות חוב להמרה במניות חברת האם של GVT ברזיל סך של כ-27 מיליון דולר. איגרות החוב נושאות ריבית של 5% לשנה לפרעון בנובמבר 2003, אולם גם בעת המרתן לא תוקנה לאי.סי.איי השפעה מהותית.

NGTS

חטיבת טלפוניית הדור הבא של אי.סי.איי ומערכות כפל הדיבור. שוק ה-DCME, שהן המערכות המשמשות להרחבת הקיבולת של ערוצי לוויין וכבלי סיבים אופטיים, הוא שוק אותו מגדיר סוארי כדועך. הוא צופה כי המערכות ימשיכו להימכר במדינות בהן אין עדיין תשתית של סיב אופטי (מדינות העולם השלישי), אולם במדינות בהן יש תשתית כזו הוא ייעלם כליל.

רווחיות המוצר גבוהה יחסית (שולי הרווח הגולמי הסתכמו ב-70%-80%), כך שדעיכת ה-DCME באה לידי ביטוי בירידה במכירות, ירידה ברווחיות ותזרים המוזמנים מה שמכביד על החברה בצורה משמעותית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully