וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פישר צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי

ניצן כהן

23.5.2005 / 16:30

הכלכלנית הראשית של פסגות אופק: צריך לזכור שכל צמצום בפער הריביות בין ישראל לארה"ב מגדיל הסיכון ליציאת כספים מישראל

בעוד הנתונים הכלכליים מצביעים על האטה בפעילות של הכלכלה הישראלית, צפוי היום נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, להותיר את הריבית במשק חודש נוסף ללא שינוי, כלומר ברמה של 3.5%. "מערכת השיקולים הכלכלית מאפשרת היום הפחתת ריבית, אבל אין ספק שכל הפחתת ריבית מגדילה את הסיכון ליציאת כספים מישראל", אומרת הכלכלנית הראשית של פסגות אופק - ורד דר.

דר מוסיפה כי סיכונים אלה היו קיימים גם כשפערי הריביות בין ישראל לארה"ב עמדו על 1.25% ואחר כך על 1% מה שלא הפריע להפחית את הריבית במשק עד שפער הריביות הצטמצם לרמה הנמוכה של 0.5%.

הנתונים הכלכליים שהצטברו בשבועות האחרונים הצביעו על התמתנות משמעותית בפעילות של הכלכלה הישראלית, דבר שאמור לכאורה ללחוץ להפחתת הריבית במשק. אולם פער הריביות ההולך ומצטמצם בין ישראל לארה"ב וההערכות כי פער זה ימשיך להצטמצם בחודש יוני, מגבירים את החששות כי הפחתת ריבית תביא ליציאת כספים של המשקיעים הזרים מישראל, מה שיביא ללחצים על שער הדולר.

מרבית הכלכלנים מעריכים היום כי פישר יותיר את הריבית ללא שינוי, מכיוון שיחשוש מאפקט פסיכולוגי של צמצום נוסף בפער הריביות כשבחודש הבא צפוי הפדרל ריזרב להעלות שוב את הריבית בארה"ב - צעד עלול להביא את הפער לרמה של 0.1%.

מחקרים כלכליים שנערכו בשנים האחרונות קושרים קשרים הדוקים בין עולם הכלכלה לעולם הפסיכולוגיה, ולכן להפחתת ריבית היום יכולה להיות השפעה בשני כיוונים: בשלב הראשון עליות בבורסה והאצה קלה בפעילות, אולם לכשתועלה הריבית בארה"ב בחודש הבא נראה פעולה הפוכה של ירידות בשוק ההון והתחזקות של הדולר.

כיום אין חשש ליציבות הכלכלית בישראל. הצמיחה ברבעון הראשון של השנה הסתכמה ב-2.9%, תחזיות האינפלציה לשנה הקרובה מדברות על אינפלציה של 1.5%, ואם לא תופחת היום הריבית וגם לא בחודש הבא, אזי תחזיות האינפלציה לשנה הקרובה צפויות לרדת ואפילו לרמה נמוכה מ-1%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully