וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ההגבלים תתבע את עורק, פישמן וידיעות אחרונות עקב עסקת ערוצי זהב

הארץ

11.6.2001 / 22:54

מאשימה אותם במיזוג ללא היתר; בוחנת גם את רכישת מניות ידיעות אחרונות על ידי חברת בראון-פישמן תקשורת

מאת יורם גביזון

מנהל רשות ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, החליט להגיש כתב אישום נגד הצדדים לעסקה שבה רכשו ידיעות אחרונות ואליעזר פישמן את מניות חברת הטלוויזיה בכבלים ערוצי זהב (70%) מידי חברת עורק, תמורת 440 מיליון דולר בנובמבר 99'.

רשות ההגבלים העסקיים טוענת כי הצדדים לעסקה - עורק, ידיעות אחרונות, אליעזר פישמן, חברת תבל, ומנכ"ל גלובס וערוצי זהב, עמי אבן - מיזגו בפועל את ערוצי זהב וחברת תבל, מבלי שקיבלו את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

השותפים לעסקה עברו לכאורה על הוראות פרק ג' לחוק ההגבלים העסקיים, כאשר העבירו את הכסף לחברת עורק לפני שאושרה העסקה, וכשמינו את עמי אבן למנכ"ל ערוצי זהב בלי לקבל תחילה את אישור הממונה על ההגבלים - אישור שלא ניתן עד עצם היום הזה.

הרשות תקיים שימוע לצדדים ביום רביעי הקרוב, אך בכוונתה לפתוח בהליכים משפטיים נגד המעורבים בעסקה - בעיקר בעניין מינויו של אבן.

ברשות ההגבלים העסקיים מתגבשת החלטה להעמיד למבחן משפטי גם את העסקה מסוף נובמבר 2000, שבה השתתפה חברת בראון-פישמן תקשורת ברכישת מניות חברת ידיעות אחרונות שהוחזקו על ידי עודד מוזס.

בעקבות העסקה גדלו אחזקותיה של בראון-פישמן תקשורת ל-38% מהמניות המזכות בדיווידנד; זאת כאשר רכישה של יותר מ-25% ממניות חברה מחייבת הודעת מיזוג ואישור של הממונה.

בראון-פישמן תקשורת, בעלת השליטה בעיתון "גלובס", ביקשה להשתתף בעסקה בלי שתידרש להגיש הודעת מיזוג עם ידיעות אחרונות.

החברה הגיעה להבנה עם רשות ההגבלים העסקיים, כי תוכל לעשות זאת אם תעביר את עודף המניות (13%) לידי עורך הדין ישראל קנטור שמשמש נאמן - ואם עודף המניות יימכר לצד שלישי בתוך שישה חודשים מיום השלמת העסקה.

פרק הזמן הקצוב למכירת עודף המניות פג ב-29 במאי 2001, אך עו"ד עזגד שטרן, המייצג את בראון-פישמן תקשורת, ביקש מהממונה ארכה. מאז הבקשה מנסה בראון-פישמן תקשורת להגיע להסדר שלא יחייב אותה למכור את המניות.

הגשת הודעת מיזוג

הרשות דוחה את ניסיונותיה של החברה. בשימוע תדון הרשות באפשרות להחליט שבראון-פישמן תקשורת וידיעות אחרונות מוזגו בפועל - ולנקוט את הצעדים המשפטיים המתחייבים.

אפשרות אחרת היא לחייב את בראון-פישמן תקשורת, ידיעות אחרונות וגלובס להגיש הודעת מיזוג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully