וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איגוד לשכות המסחר: 2001 צפויה להיות שנה של שיאים כלכליים שליליים

אלי דניאל

12.6.2001 / 12:47

באיגוד צופים צמיחה שלילית לנפש של 1.5% ועלייה באבטלה לשיעור של 9.3%; דני גילרמן, נשיא האיגוד, קורא להקמת מטה חירום כלכלי להצלת שנת 2002

"שנת 2001 צפויה להיות שנה של שיאים כלכליים שליליים, כאשר התוצר המקומי הגולמי צפוי לצמוח ב-1% בלבד, שיעור צמיחה שמשמעותו צמיחה שלילית לנפש של 1.5% (השיעור הנמוך ביותר מאז שנת 1966)", כך אמר היום דני גילרמן, נשיא איגוד לשכות המסחר במפגש שהתקיים לקראת כינוס האסיפה הכללית של האיגוד.

גילרמן הוסיף כי תוצר המגזר העסקי עתיד לצמוח השנה בשיעור של 0.8%, השיעור הנמוך ביותר מאז שנת 1989. יצוא הסחורות והשירותים צפוי לגדול ב-2% - השיעור הנמוך ביותר מזה עשור, ואילו הצריכה הפרטית עתידה לצמוח ב-2.6% בלבד, שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז 1989. באשר לשיעור האבטלה במשק, הרי שעל פי גילרמן, שיעור האבטלה עלול להגיע ל-9.3%, שיעור האבטלה הגבוה ביותר מאז שנת 1993.

גילרמן קרא לממשלה להחזיר ולהציב את המדיניות הכלכלית בראש סדר העדיפויות, במקביל לפעילותה האינטנסיווית, מחויבת המציאות, בתחום הביטחון ויחסי החוץ. "החוסן הבטחוני הוא גם החוסן הכלכלי ואי אפשר לנתק את הביטחון מהכלכלה", אמר גילרמן.

גילרמן הוסיף כי "שנת 2001 היא שנה אבודה ואם רוצים להציל את שנת 2002, על ממשלת ישראל לנקוט כבר עכשיו במהלכים מהירים שיבלמו את ההשפעה הקשה על המשק הישראלי של הצירוף הקטלני - חוסר הוודאות המדינית, המצב הבטחוני, המשבר בתחום ההיי-טק וההאטה בארה"ב ובאירופה".

גילרמן קרא לממשלה להקים באופן מיידי מטה חירום כלכלי משותף ביחד עם ההסתדרות והמעסיקים, מטה שיפעל לשיתוף פעולה בין גורמי המשק השונים, יתרום ליצירת אווירת קונצנזוס וייזום שורה של צעדים מיידיים הכוללים: החלפתו של נגיד בנק ישראל והתאמת חוק בנק ישראל למציאות המודרנית, בין השאר ע"י קביעת יעדים כלכליים מוגדרים לבנק ישראל והקמת מועצת נגידים; ביצוע רפורמה במסוי הישיר, שעיקרה הפחתת נטל המס על היחיד, כאשר היישום ייעשה במדורג בהתאם לאילוצים התקציביים; תיקון יעד הגירעון ועדכונו כלפי 2.5% לזמן מוגדר ולטובת מימון הרפורמה במס והגדלת הההשקעה בתשתיות.

תחזית כלכלני האיגוד

במקביל לדבריו של גילרמן, פירסמו היום כלכלני איגוד לשכות המסחר את תחזיתם לגבי מצב המשק הישראלי. להערכת כלכלני האיגוד, הפגיעה בענף התיירות עתידה לפגוע ביצוא השירותים (פעילות שצפויה להתכווץ ב-40%). ביצוא הסחורות צפויה התרחבות בשיעור מתון של 3% בלבד, וזאת על רקע בלימת התרחבות היצוא של ענפי הטכנולוגיה לאור המשבר העולמי בענף, ההאטה הכללית בסחר העולמי ופגיעת המצב הבטחוני ביצוא סחורות למשק הפלשתיני.

כלכלני האיגוד מציינים כי עומק המשבר בענפי ההיי-טק חמור ממה שנראה, ומשבר זה מתבטא בפגיעה בפעילות ענף השירותים העסקיים (ענף הכולל את שירותי המחשוב והתוכנה, והענפים הנלווים) המצוי במגמת צמיחה שלילית מאז הרבעון הרביעי של 2000.

לדעת כלכלני האיגוד, גם בתחום הצריכה הפרטית, שהיתה הגורם העיקרי להתרחבות הביקושים לתפוקה המקומית, במהלך 8 החודשים האחרונים (מאז תחילתו של המשבר), מסתמנת מגמת האטה (בפרט בתחום צריכת מוצרים בני קיימא).

כמו כן, כלכלני האיגוד סבורים כי עליית אי הוודאות במשק, תחת השפעת המצב הבטחוני, וההידרדרות הנצפית במדדי הפעילות, יובילו לירידה של 7% בהשקעה המקומית הגולמית. זאת, כתוצאה מירידה של 6% בהשקעה בנכסים קבועים (ללא מטוסים ואוניות) וצמצום של 8% בהיקף ההשקעה בבנייה למגורים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully