וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נבחנים ניגודי העניינים של שלום בתחום התקשורת

הארץ

10.6.2001 / 7:55

הודיע מיוזמתו כי לא יתערב בכל הנוגע לחברות הכבלים ולערוץ 2

מאת הדר חורש

שר האוצר סילבן שלום לא ישתתף בישיבת ועדת השרים לענייני הפרטה שתדון בבקשת בזק להזרמת הון ליס, בשל ניגודי עניינים. שלום נשוי לג'ודי שלום-ניר-מוזס, הנמנית עם בעלי השליטה בקבוצת ידיעות אחרונות המחזיקה, עם אליעזר פישמן, בחברת הכבלים ערוצי זהב. יס מתחרה בחברות הכבלים, ולכן עלול שלום להיות בעל עניין בהחלטה להזרים לה הון.

דוברת השר מסרה כי שלום לא יימנע מהשתתפות בדיוני ועדת השרים בענייני הפרטת בזק .

בשבוע שעבר אישרה הכנסת את הודעת הממשלה על העברת סמכויותיו של שלום בעניין אישור תמלוגים שמשלמות חברות התקשורת לממשלה, לשרה לפיתוח אזורי, ציפי לבני. שלום הודיע גם שלא יעסוק בעניינים הקשורים למועצת הכבלים והלוויין ולרשות השנייה. בימים אלה מנסה היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, להגדיר מה יהיו התחומים בהם ייאסר על שלום לעסוק בשל ניגודי העניינים.

מכתב קצר ששלח מזכיר הממשלה, גדעון סער, ליו"ר הכנסת, אברהם בורג, היה הצעד הראשון בסדרת פעולות מינהליות שנועדו להתיר את שר האוצר, סילבן שלום, מסבך של ניגודי עניינים, שבהם הוא עלול להסתבך.

לשון המכתב: "אני מתכבד להודיעך כי ראש הממשלה החליט, בתוקף סמכותו לפי סעיף 39 לחוק יסוד: הממשלה, כי סמכויות שר האוצר לאשר, לפי סעיף 39ב לחוק יסודות התקציב... תקנות לפי סעיף 6 כ"ו לחוק הבזק... ולהסכים לתקנות לפי סעיף 6נ"ו (א) סילבן שלום לחוק הבזק... יועברו לשרה ציפי לבני...".

בעקבות המכתב הסמיכה הכנסת את לבני, השרה לשיתוף פעולה אזורי, לחתום על החלטות בעניין תמלוגי חברות הכבלים וחברות הלוויין.

סמכויות אלה היו מסורות עד כה בידי שר האוצר. הצורך הדחוף בהעברת הסמכויות נוצר בעקבות יוזמת משרד התקשורת לשנות את מערך התמלוגים בענף התקשורת כולו, והצורך בחתימתו של שר האוצר על הבקשה שהוגשה לכנסת.

אך מדיניות התמלוגים היא רק אפס קצהו של סבך ניגודי העניינים שבהם נתון השר שלום, בכל הנוגע למדיניות הממשלה בתחום התקשורת.

ניגודי העניינים נובעים מהיותו של שלום נשוי לג'ודי שלום-ניר-מוזס, מבעלי קבוצת ידיעות אחרונות. קבוצה זו שולטת בעיתון הנפוץ במדינה, בחברת הכבלים ערוצי זהב ובזכיינית הערוץ השני, רשת.

מתעניינים בבזק

פריסתה הרחבה של הקבוצה ועוצמתה הופכים את שלום לבעל עניין לא רק בהחלטות הנוגעות ישירות לעולם העיתונות, חברות הכבלים וזכייניות הערוץ השני, אלא גם בהחלטות הנוגעות לגופים אחרים המצויים בתחרות ישירה או בתחרות שבכוח עם חברות הכבלים, והכוונה היא בעיקר לבזק.

חברות הכבלים עדיין לא קיבלו רישיון תקשורת המאפשר להן להתחרות ישירות במונופול התקשורת המקומית, אך הן שרויות בתחרות קשה עם החברה הבת של בזק, yes.

החברות הגישו לממונה על ההגבלים העסקיים בקשה למיזוג ביניהן, ובנימוקי הבקשה נאמר שאחת הסיבות העיקריות למהלך היא כוונתן להתחרות בחברת בזק בתחום הטלקומוניקציה, כלומר: שירותי אינטרנט מהיר, תקשורת נתונים ובעתיד גם טלפון.

מהלך זה הופך את חברות הכבלים ובעלי המניות בהן לבעלי עניין בכל מהלך עסקי של בזק ובכל מהלך רגולטורי הקשור בה. לחברות הכבלים יש גם עניין במהלכים הקשורים בחברות אחרות בתחום הטלקומוניקציה, דוגמת חברות הסלולר, חברות התקשורת הבינלאומית וספקי האינטרנט.

מצב עניינים זה הופך את השר שלום לבעל עמדה רגישה במיוחד בשורה של החלטות מרכזיות בשוק התקשורת, ובמשק בכלל. העברת סמכויות השר בתחומי התמלוגים היא רק חלק קטן מפתרון הבעיה.

עמדת השר ועמדת האוצר

שלום עדיין שומר בידיו את הסמכויות לקבל החלטות משמעותיות באשר לעתידה של בזק. בין היתר, נדרשת בזק להסכמת שר האוצר לכל שינוי בתעריפיה. מובן שלכל מתחרה קיים או פוטנציאלי של בזק יש עניין עצום במנגנוני הקביעה והאישור של התעריפים. בזק מנהלת כיום מסע שכנוע להקלת המגבלות החלות עליה בשינוי התעריפים. למשרד האוצר צריכה להיות עמדה בעניין זה.

עמדת האוצר, יש להניח, תיקבע על ידי הפקידות הבכירה של המשרד. אבל אין בכך תרופה לבעיית ניגודי העניינים של השר, שכן עתידה המקצועי של פקידות זו וקידומה תלויים במידה רבה בשר. ומי יבחן כליות ויידע אם עמדה שנקבעה על ידי הנהלת המשרד לא הושפעה מהערכות הפקידים באשר לנטיית לבו של השר הממונה עליהם?

מחר בבוקר אמורה ועדת השרים לענייני הפרטה לקבל החלטות חשובות מאוד לגבי בזק: השרים צריכים להחליט אם יש לעמוד על כך שבזק תימכר רק לקבוצה הכוללת בתוכה חברת תקשורת זרה, ואם יש לאסור על הרוכשים למכור חלק מהמניות שרכשו ללא אישור מיוחד מהממשלה.

השרים יתבקשו להחליט גם אם יש להתיר לבזק להזרים הון נוסף לחברת הלוויין ובאילו תנאים. ועדת השרים לענייני הפרטה כוללת את ראש הממשלה (יו"ר), שר האוצר, שר המשפטים והשר הממונה על החברה המופרטת, ובמקרה של בזק, שר התקשורת.

שר האוצר הוא כמובן דמות מפתח בוועדה זו, ואמור לייצג בדיון את השיקול הכלכלי-משקי. דוברת מטעם השר שלום אמרה ל"הארץ" בסוף השבוע שעבר כי השר החליט לא להשתתף בדיון על הזרמת הכסף לחברת הלוויין, מטעמים של ניגוד עניינים. ואולם השר אינו מתכוון להיעדר מהדיון על הפרטת בזק.

החלטתו של שלום להשתתף בדיון על הפרטת בזק שנויה במחלוקת בקרב גורמים משפטיים. ההפרטה היא אחד האיומים הגדולים על תוכניות הכבלים לכניסה לתחום התקשורת.

היותה של בזק חברה ממשלתית הופכת אותה למתחרה חלשה מאוד לעומת מה שהיתה יכולה להיות אילו פעלה כחברה פרטית, שאינה כפופה למגבלות בתחום תגמול העובדים והמנהלים, החלטות ניהוליות וקביעת תעריפים.

כחברה פרטית לא תהיה בזק כפופה לאישורי הממשלה גם בתמיכתה בחברת הלוויין. בצמרת המינהל הציבורי יש הרואים בחומרה את כוונת השר להשתתף בהחלטות ההפרטה של בזק. מאחורי הקלעים, וליתר דיוק בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, נבחנת שאלת ניגודי העניינים של שלום בקפידה.

מבקר המדינה בתמונה

כמה מקורות מאשרים כי רובינשטיין יקבל את החלטותיו בהתייעצות עם מבקר המדינה, אליעזר גולדברג. נראה כי סילבן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully