וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממונה על ההגבלים העסקיים: ללא התחייבות של חברות הכבלים לתחרות בתחום הטלפוניה לא יאושר המיזוג

אמיר הלמר

11.6.2001 / 22:22

שלל את האפשרות של הגשת כתבי אישום נגד הצדדים לעסקת הרכישה של ערוצי זהב; הודיע לבראון-פישמן, בעלת "גלובס", כי בעקבות אחזקתה ב-38% מ"ידיעות אחרונות" עליה לתת הודעת מיזוג

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד דרור שטרום, שלל היום את האפשרות שמיזוג חברות הכבלים ייצא אל הפועל מבלי שאלו יתחייבו כי בכוונתן להתחרות בתחום הטלפוניה. לדעתו של שטרום, ללא התחייבות שכזו אין טעם בביצוע המיזוג, שכן הדבר ייצור מונופול בתחום הטלויזיה הרב הערוצית.

נראה כי לעת עתה נמנעות חברות הכבלים להגיש את התחייבותן לרשות, בעקבות חילוקי דעות בינן לבין עצמן לגבי כדאיות הקמת רשת טלפוניה. ככל הידוע, המחלוקת העיקרית הינה בין קבוצת תבל, שבבעלות דסק"ש וערוצי זהב, שבבעלות "ידיעות אחרונות" ואיש העסקים אליעזר פישמן, המעוניינים להיכנס לתחרות בתחום, לבין מתב שבבעלות קבוצת דנקנר , הטוענת כי הטכנולוגיה לתקשורת טלפוניה על גבי כבלים אינה בשלה והסיכוי להתחרות בהצלחה במערכת התקשורת היעילה של בזק הוא קטן.

כזכור, חברות הכבלים מבקשות להתמזג על מנת ליהפך לחברת תקשורת גדולה שתתחרה בבזק בתחום תקשורת הנתונים, האינטרנט והטלפון.

לא יוגשו כתבי אישום

מחרתיים יקיים שטרום שימוע לצדדים לעסקה שבה רכשו ידיעות אחרונות ואליעזר פישמן את מניות חברת הטלוויזיה בכבלים ערוצי זהב (70%) מידי חברת עורק, תמורת 440 מיליון דולר בנובמבר 1999.

על השימוע הוחלט, לאחר שהתברר ברשות כי על אף שהעסקה הטעונה אישור של הממונה טרם אושרה, החלו הצדדים בביצועה ומינו לחברה את מנכ"ל גלובס, עמי אבן, כמנכ"ל החברה ואף העבירו את הכספים לעורק. לאחר שימוע, יחליט הממונה באילו צעדים לנקוט נגד המעורבים, כאשר החלופות העומדות על הפרק הן הטלת כופר כבד או אי אישורה של העסקה. מכל מקום, שטרום ציין במפורש, לאור פרסומים שהיו בנושא, כי לא יוגשו כתבי אישום כנגד המעורבים בפרשה, וכי אף לא אחד מהמעורבים בה נחקר ע"י הרשות.

הודעת מיזוג או לבית המשפט

הרשות להגבלים עסקיים הודיעה לחברת בראון-פישמן, שבבעלותה העיתון "גלובס" ואשר רכשה בנובמבר 2000 חלק ממניותיו של עודד מוזס ב"ידיעות אחרונות" כי עליה לתת לרשות הודעת מיזוג בין בראון-פישמן מחזיקת העיתון "גלובס" לבין חברת ידיעות תקשורת המחזיקה בעיתון "ידיעות אחרונות". ולא - תפנה הרשות לבית המשפט או לחלופין תודיע כי בפועל בוצע מיזוג בין שתי החברות.

בעקבות רכישת המניות ע"י בראון-פישמן גדלו אחזקותיה בעיתון "ידיעות אחרונות" ל-38% מהמניות, המזכות בדיווידנד. זאת, כאשר רכישה של יותר מ-25% ממניות חברה מחייבת הודעת מיזוג ואישור של הממונה.

לצורך ביצוע רכישת המניות ע"י קבוצת בראון-פישמן מבלי לתת הודעת מיזוג כנדרש, גובש הסדר בין הממונה הקודם, ד"ר דוד תדמור, לנציגי הקבוצה לפיו תוכל קבוצת בראון-פישמן החברה להעביר את עודף המניות (13%) לידי נאמן לצורך מכירתן, עד לתקופה של 6 חודשים מיום ביצוע הרכישה. הנאמן שמונה לצורך כך הוא עו"ד ישראל קנטור.

כפי שפורסם במגזין "TheMarker", במהלך חודש מאי פנתה הרשות לנציג הקבוצה עו"ד עזגד שטרן, בכדי לבדוק את כוונתם לגבי המניות המצויות בנאמנות. תשובת הקבוצה, אשר ככל הידוע חולקת על קביעת הממונה, שיש להגביל את תקופת הנאמנות לשישה חודשים, שכן תנאי הנאמנות ממילא קובעים הפרדה מוחלטת בין הקבוצה למניות בכל תחום מלבד היכולת למוכרם, אינה מספקת את הרשות. זו דורשת מהקבוצה לתת הודעת מיזוג שתידון בפני הממונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully