וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברי הכנסת של יחד והעבודה טוענים שבחלוקת מניות לאומי על ידי נתניהו קיים חשש לשוחד בחירות

צבי זרחיה

31.5.2005 / 12:26

בדיון שקיימה ועדת הכספים בהצעת החוק הוסבר לח"כים כי אזרח מעל גיל 18 יקבל מניות בשווי של כ-850 שקל; גובה ההטבה הממוצעת במניות למשפחה מגיע לכ-1,700 שקלחברי הכנסת של יחד והעבודה דורשים שלא לאפשר לשר האוצר בנימין נתניהו לחלק חינם לאזרחים מניות של בתקופה שתקדם לבחירות לכנסת ה-17.הדרישה הועלתה הבוקר בדיון שקיימה ועדת הכספים בהצעת החוק הממשלתית לחלוקת מניותיו לציבור של בנק לאומי.ח"כ אבשלום וילן טען כי רבים הסיכויים שהבחירות לכנסת ה-17 יוקדמו וייערכו במחצית הראשונה של שנת 2006. מאחר שחלוקת המניות מתוכננת להיות בתחילת שנת 2006, הרי שקיים חשש שהמדובר ב"שוחד בחירות" - קבל.ח"כ אברהם שוחט החבר בוועדת הכספים גילה כי בסוף שנת 1995 עת כיהן כשר אוצר, נדונה בכנסת הצעת חוק לחלוקה לציבור של מניות כימיקלים לישראל ובנק לאומי בהנחה של 25%. לדבריו, שר המשפטים דאז דוד ליבאי פנה אליו והודיע לו כי אין זה מתקבל על הדעת שהממשלה תחלק לציבור לפני הבחירות מניות של בנק או של חברה ממשלתית. דבריו קיבלו אישור מהיועצת המשפטית של משרד האוצר עו"ד ימימה מזוז.יו"ר הועדה ח"כ יעקב ליצמן הגיב ואמר כי אינו יודע מתי ייערכו הבחירות וכי לא יקדם או ישהה את החקיקה בגלל הבחירות. ליצמן הודיע כי הוא מתכוון לקיים דיון יסודי ומעמיק בהצעת החוק. "הנושא נדון בממשלה זה שנה וחצי ולכן, אי אפשר לדרוש מועדת הכספים לסיימו במהרה בלא שנלבן את כל הסוגיות". יצוין כי הממשלה מבקשת מהכנסת לחוקק עד הצעת החוק בקריאה השנייה והשלישית עד סוף יולי 2005 בטרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ.היועצת הכלכלית של ועדת הכספים, סמדר אלחנני, העירה לח"כים כי מבחינת הצדק החברתי והקטנת אי השיווין הכלכלי יש הצדקה מלאה להחזרת מניות הבנקים לידי בעליהם, קרי: אזרחי המדינה. חלוקה של סכום שווה לכל האזרחים מקטינה מיד את אי השיוויון בחלוקת הרכוש- הוסיפה.יצוין כי שר האוצר בנימין נתניהו הודיע בשבוע שעבר בכנסת כי "נחלק לציבור מניות של בנק לאומי אם אפיקים אחרים למכירת מניות הבנק לא יצלחו".לדבריו, "הנחישות למכור את בנק לאומי גרמה להתעניינות של גורמים פרטיים המזהים את ההזדמנות. אם לא נמצא מועמדים פוטנציאלים לרכישת מניותיה של הממשלה בבנק נממש את החוק ונחלק מניות לציבור"- אמר.בדיון שקיימה הוועדה בהצעת החוק הוסבר לח"כים כי אזרח מעל גיל 18 יקבל מניות בשווי של כ-850 שקל. גובה ההטבה הממוצעת במניות למשפחה מגיע לכ-1,700 שקל. לוועדה הוסבר עוד כי ניתן יהיה לבצע את חלוקת המניות לציבור בתום כחצי שנה ממועד סיום החקיקה.יובל ברונשטיין - סגן בכיר לחשב הכללי באוצרף הסביר לחברי הוועדה כי קיימות 3
חלופות להשלמת ההפרטה: מכירת גרעין שליטה בהיקף של 20%-25%, מכירת חבילות מניות ו/או הנפקת ענק בשוק ההון, וחלוקת המניות לציבור.כל אזרח יוכל לממש מיידית את המנה הראשונה ולקבל כסף עבורה או להחזיק במניות לאורך זמן ולקבל את המנה השנייה. יתרון ההצעה הוא בשיתוף הציבור לראשונה בהכנסות ההפרטה, השלמה מהירה של הפרטת הבנק והגדלת מעורבות הציבור בשוק ההון.

במסגרת הצעת החוק מוצע שהמניות יוזרמו ישירות לחשבונות הזכאים, שמירה על המניות תזכה את האזרחים במניות נוספות, חלוקת מניות בלא תמורה וכן אפשרות של אזרחים לסרב לקבלת המניות.באשר למכירת גרעין השליטה ציין כי כל הקבוצות מצפות בשלב זה למחירים נמוכים ממחיר השוק. כל הקבוצות עדיין לא לשמות ובכל מקרה רחוקות מקבלת אישור של בנק ישראל. בנוסף, כל הקבוצות גם דורשות בדיקת נאותות שאינה אפשרית בתהליך של לוח זמנים סביר.במכירת גרעין שליטה יש להבטיח לפחות שני מתמודדים רציניים לצורך תחרות, דרושות הבהרות מבנק ישראל בכדי לאפשר התמודדות גדולה יותר של גופים מוסדיים ויש להבהיר כי שווי השוק של המניות הוא הפרמטר החשוב בקביעת המחיר. לוח הזמנים הפוטנציאלי למכירת גרעין השליטה: שינוי תקנות בנק ישראל בתוך חודשיים בהנחה שיש הסכמה של הבנק לגבי הרוכש וכן פרסום פומבי והתמודדות של 2 קבוצות רציניות לפחות. האוצר החליט לקדם את האפשרות של מכירת גרעין שליטה ככל שניתן.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully