וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: המעו"ף עלה השבוע ב-1.5% לשיא חדש

הרצל לקס

2.6.2005 / 17:10

בזק השלימה ירידה שבועית של כ-4% מאז חשיפת פרשיית הסוס הטרויאני. אלביט הדמיה נחלשת ב-3.5% לאחר הדו"ח


עליות השערים אמש בניו יורק הקרינו באופן חיובי על המסחר בבורסה של תל אביב, שממשיכה לשבור שיאים: מדד המעו"ף קבע שיא חדש בעלייה של 0.6% ל-683.31 נקודות, ובסיכום שבועי הוא התחזק ב-1.5%. ת"א 100 התחזק ב-0.4% דומה ונסגר גם הוא בשיא של 702.23 נקודות, ואילו התל טק התחזק ב-0.5%. מחזור המסחר הסתכם בכ-720 מיליון שקל.

העליות אמש בארה"ב נבעו בעיקר מנתוני המקרו של הכלכלה הגדולה בעולם, שמצביעים על ירידה באמון הצרכנים בכלכלה הגדולה בעולם, דבר שגורם להערכות כי הפדרל ריזרב יסיים מוקדם מהצפוי את רצף העלאות הריבית. השוק נהנה גם מנתונים מקומיים, ובעיקר מביצועי החברות הציבוריות.

אתמול הסתיימה עונת הדו"חות לרבעון הראשון של השנה, שלימדה בדר"כ על ביצועים משופרים, בעיקר בחברות מוטות היצוא. לשיפור בתוצאות החברות בבורסה תתרום הפסקת תהליך העלאות הריבית בארה"ב, שגרמה בתקופה האחרונה לחששות כי המשקיעים הזרים, שהציפו את שוק ההון המקומי בתקופה האחרונה, יעזבו את ישראל בשל פערי הריביות ההולכים ומצטמצמים בין ישראל לארה"ב.

עליות שערים לשיאים חדשים נרשמו גם בשוק האג"ח. ירידת התשואות החדה בארה"ב, שם נסחרות האג"ח ל-10 שנים בתשואה של כ-3.9% לצד פרסום נתוני הגירעון האפסי של הממשלה בחודש מאי, הביאו לעליות של עד 0.7% בשחר הארוך (סדרה 2682) שנסחר בתשואה של 6.07%. גם באפיק הצמוד נרשמות עליות והגליל הארוך ביותר עלה 0.4% לתשואה של 3.94%.

מניות החברה לישראל וכי"ל המשיכו לרכז עניין על רקע הדו"חות הטובים שפירסמו חברות אלה ורצף העלאת ההמלצות ומחירי היעד למניית כי"ל. הבוקר הודיע משרד האוצר כי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, התיר לאוצר לחתום על הסכם רכישת חלקה של החברה לישראל בבז"ן על פי ההסכם שנחתם עמה בעבר. בשל החלטה זו של מזוז הורה נתניהו לחשב הכללי לאשרר את ההסכם, ולחתום עליו תוך שלושה חודשים - המשמעות היא שהמדינה תרכוש 26% של החברה לישראל בבז"ן בתמורה ל-120 מיליון דולר. מניית החברה לישראל עלתה ב-0.4%, ומניית כי"ל המשיכה במסע העליות, והיום היא הוסיפה 0.8%.

מניית טבע הובילה את מחזורי המסחר בעלייה של 1.4%, יותר מפער הארביטראז' החיובי בו פתחה את המסחר. טבע נהנית היום בעיקר מפרסום שלילי נוסף בנוגע לתרופת הטיסאברי, אותה פיתחו ביוג'ן ואלאן עבור חולי טרשת נפוצה, שבה דובר בעבר כמתחרה מרכזית לקופקסון של טבע. ע"פ דיווח של ביוג'ן ואלאן ל-FDA, ייתכן כי חולה רביעי במספר לקה במחלה מוחית עקב טיפול בטיסאברי, שהורדה מהמדפים לפני מספר חודשים לאחר ששלושה חולים מתו כתוצאה מטיפול בתרופה.

עניין רב מרכזת מניית אפריקה ישראל, שמתחילה בשבוע הבא סיור בארה"ב למשקיעים המוסדיים. אתמול מכרו בנק לאומי ואיש העסקים לב לבייב כ-1% ממניות החברה, וזאת כדי לעמוד בתנאי הסף למסחר במדד המעו"ף, דבר שהסיר עננה שריחפה לאחרונה מעל מניית החברה אך לחץ את המניה בכ-3% למטה. היום התאוששה המניה והוסיפה 2.3%. עליות חדות נרשמו במניות קבוצת אי.די.בי. מניית האחזקות קפצה ב-4.3%, מניית פתוח הוסיפה 3.4% ודסק"ש התחזקה ב-3.1%.

מגמה מעורבת נרשמה במניות הבנקים: לאומי מאבדת 0.4% ואילו הפועלים הוסיפה 1.2%. בזק נחלשה ב-1% והשלימה ירידה שבועית של כמעט 4% על רקע פרשיית הסוס הטרויאני. היום נחקרו במשרדי המשטרה מנכ"לי החברות הבנות של בזק - פלאפון ו-YES.

אלביט הדמיה דיווחה על הפסד נקי של 11 מיליון שקל ברבעון, בעיקר בגין קפיצה בהוצאות המימון וירידה ברווחיות שנבעה ממכירת מרכזי הסחר שלה בהונגריה לקלפייר הצרפתית. מניית החברה איבדה בתגובה כ-4%.

עדכון מדדי המניות של הבורסה ייסגר בתוך שבועיים, ואלא אם כן יתרחשו אירועים מאוד בלתי צפויים, ינופו אלווריון וגיוון אימג`ינג מהמעו"ף, ויוחלפו בכור ובליפמן. אלווריון אמנם התחזקה היום ב-2.5% אבל גם כך מגיע שווי השוק שלה רק ל-560 מיליון דולר, וגיוון נחלשה ב-0.4% לשווי של 715 מיליון דולר. כור, שספגה אתמול ירידה חדה של כ-2.5%, התאוששה והוסיפה 1.2%, והכניסה שלה למעו"ף היא ודאית, ואילו ליפמן עלתה היום ב-1.8%, והשלימה ריצה של יותר מ-20% מתחילת השנה לשווי שוק של למעלה מ-920 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully