וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כולם רוצים למכור בתים בארה"ב: שפנפנת פלייבוי רוצה להפסיק לדגמן וליהפך למשקיעה בנדל"ן

אקונומיסט

3.6.2005 / 11:19

מספרם של מועדוני ההשקעות בנדל"ן גדל פי ארבעה מאז 2002; משרד הנדל"ן של מדינת קליפורניה הכפיל את מספר מרכזי הבחינות שלו כדי להתמודד עם הזינוק במספר האנשים שרוצים למכור בתים



שפנפנת פלייבוי רוצה להפסיק לדגמן וליהפך למשקיעה בנדל"ן. יזם נדל"ן בן 22 מנוואדה הלך לאיבוד בדרך לאחד משמונת בתיו. מספרם של מועדוני ההשקעות בנדל"ן גדל פי ארבעה מאז 2002. משרד הנדל"ן של מדינת קליפורניה, אשר עורך בחינות קבלה לקבלת רשיון תיווך, הכפיל את מספר מרכזי הבחינות שלו כדי להתמודד עם הזינוק במספר האנשים שרוצים למכור בתים.



כמה ספקנים, כולל עיתון זה, טוענים זה זמן רב כי ארה"ב סובלת מבועת נדל"ן. רוב האנליסטים מסכימים כי יש בועת נדל"ן, לפחות באזורים מסוימים, בעיקר בדרום קליפורניה, פלורידה ובצפון-מזרח. הדעות חלוקות, עם זאת, לגבי גודלה של בועת הנדל"ן והיקפה הגיאוגרפי.



אנשי הבנק המרכזי מודאגים, ללא ספק. אלן גרינספאן עדיין טוען כי גודלו וגיוונו של שוק הדיור מסכל אפשרות להיווצרות בועת נדל"ן ארצית, אולם הוא מודה כי יש תסיסה בכמה אזורים. בנאום שנשא ב-25 במאי אמר ג'ק גווין, נשיא הבנק הפדרלי של אטלנטה, כי אינו חש בנוח עם הספקולציה בנדל"ן בכמה אזורים.



הסטטיסטיקות האחרונות אכן מראות התחממות בכמה אזורים. באפריל עלו המכירות של בתים יד שנייה ב-4.5% ל-7.18 מיליון בחישוב שנתי, (כלומר 598 אלף בחודש), והמחירים זינקו עמן. המחיר החציוני של בית חד משפחתי עלה ב-15% בשנה שהסתיימה באפריל, וחצה לראשונה את רף ה-200 אלף דולר. מחירן של דירות פאר עלה ב-18%. קצב התייקרות כזה לא נראה מאז שנות ה-70.



המגמות הללו אינן בנות קיימא, ללא ספק. ראשית, קצב הבנייה עולה בהרבה על ריבוי האוכלוסייה. כלכלנים בגולדמן סאקס מצביעים על כך שההשקעה בדיור - 5.75% מהתמ"ג - היא בקצה העליון של הטווח שנרשם בארבעה העשורים האחרונים, בעוד שיעור הגידול במספר משקי הבית הנוצרים האט ל-1%.



אף שנטייתם של בני דור הבייבי בום לרכוש בית שני מסבירה חלק מהפער, אין לה חלק גדול כל כך בו. לפי משרד האוכלוסין מהווים בתים שניים רק 5% ממלאי הבתים באמריקה. אין סימנים רבים להיצע יתר - רמות המלאי של הבתים בשפל היסטורי - אולם ייתכן כי זהו סימן לקדחת ספוקלטיווית יותר מאשר סימן למחסור בבתים.



בשל עליית המחירים התייקרו הבתים מאוד ביחס להכנסה. עד שלהי שנות ה-90 היה מחירם החציוני של הבתים גדול פי 2.75 מההכנסה החציונית. כיום יחס זה הוא 3.4. ניתן להצדיק חלק מהגידול באמצעות הירידה בריבית על משכנתאות. אולם תשלומי המשכנתא ביחס להכנסה למשק בית עדיין מכבידים על רבים מהדיירים.



כלכלנים בגולדמן סאקס חישבו ומצאו את "מדד אפשרות הקנייה" עבור 23 ערים. הם גילו כי אפילו עם הריבית הנמוכה באזורי החוף הבתים כיום יקרים בהרבה מהממוצע ההיסטורי ומחירם ביחס להכנסה קרוב לשיאים שנרשמו ב-1981 ו-1989, כששער הריבית היה גבוה בהרבה. בנוסף, משכנתאות שבהן משלמים הקונים רק את הריבית ללא הקרן, מהוות בקליפורניה יותר מחצי המשכנתאות, לעומת 17% מכלל המשכנתאות בארה"ב במחצית השנייה של 2004.



לכל הפחות, מדובר בבועה בשוקי החוף, בהם נמצאים כמעט שליש ממשקי הבית האמריקאיים. אם שערי הריבית הנמוכים של היום יעלו במהירות, צפויות לאנשי החוף צרות צרורות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully