וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תבוסה לטבע במאבק המשפטי נגד אבוט

יורם גביזון

5.6.2005 / 4:35

בית המשפט בארה"ב הוציא צו מניעה כנגד טבע לגבי תרופה עם שוק של 284 מיליון דולר בשנה

המאבק המשפטי בין חברות המפתחות תרופות מקוריות לבין חברות שמפתחות תרופות גנריות (חיקוי למקור) החל ב-1984 כאשר חוקק חוק הץ' ווקסמן - המסדיר את אישורן ושיווקן של תרופות גנריות - ונמשך ללא הפוגה מאז. החברות הגנריות ידעו במאבק הממושך הזה ניצחונות רבים ותבוסות לא מעטות, אבל בשנה האחרונה נראה שהכף נוטה בבירור לרעתן.

בתי משפט בארה"ב סירבו בשנה האחרונה להתערב ולהפסיק את מנהגן של חברות המפתחות תרופות מקוריות, להשיק תרופות גנריות ישירות או באמצעות שותף, במקביל להשקתה של התרופה על ידי חברה גנרית. מדיניות זו, הקרויה גנריקה באישור, כירסמה ב-33%-25% מרווחיהן של החברות הגנריות המשיקות תרופה ונהנות מבלעדיות של שישה חודשים בשיווקה.

חזית משפטית נוספת, שבה ידן של החברות הגנריות על התחתונה עד עתה, נפתחה בראשית השנה. חברות המפתחות תרופות מקוריות ביקשו וקיבלו מבתי משפט צווי מניעה נגד השקתה של תרופה גנרית, כל עוד בית המשפט לא פסק בתביעה העיקרית על הפרת פטנט.

חברת טבע נחלה ביום שישי את התבוסה האחרונה בחזית זו. בית משפט מחוזי במדינת אילינוי נעתר לבקשתה של חברת אבוט (Abbott), והוציא צו מניעה כנגד שיווק תרופת ה-Clarithromycin בשחרור מושהה בטבליות של 500 מיליגרם - עד לפסיקה בתביעה העיקרית שתתנהל בקיץ 2006.

תרופה זו היא הגרסה הגנרית לתרופה האנטיביוטית Biaxin, שפיתחה חברת אבוט. מכירותיה של התרופה - המיועדת לטיפול בדלקות בדרכי הנשימה ובזיהומים בעור - הסתכמו ב-284 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים, במונחי מחיר תרופת המקור.

קבלת צו המניעה היתה כרוכה בשכנוע בית המשפט בכך שלאבוט ייגרם נזק בלתי הפיך, ושיש לה סיכוי סביר להגן על הפטנט שרשמה על תרופת ה-Biaxin. משום כך, נראה שפסיקה זו תשפיע גם על הדיונים המשפטיים בין טבע לאבוט בנושא שיווק גרסה גנרית לתרופת ה-Biaxin, בטבליות של 250 ו-500 מיליגרם. מכירותיה של התרופה בגרסה זו ובמינונים אלה הסתכמו ב-204 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים, במונחי מחיר תרופת המקור.

במקביל להתדיינות זו, הגישה חברת טבע תביעת פיצויים כנגד חברת אבוט, בטענה שאבוט ניצלה לרעה את חוק הץ' ווקסמן. טבע טענה שאבוט המירה פעמיים את הפורמולציות של תרופות ה-Tricor, להפחתת רמת הכולסטרול ונגד יתר לחץ דם, ובכך מנעה ממנה לשווק גרסה גנרית לתרופה שמכירותיה 800 מיליון דולר. על פי הערכות של ראש מחלקת מחקר בבית ההשקעות אי.בי.אי, אלה אלקלעי, יגיע סכום תביעת הפיצויים ל-500 מיליון דולר.

מניית טבע ירדה ב-1.9% בשישי ובמסחר שלאחר הסגירה המשיכה לרדת עוד 0.7%, לאחר שהגיעה לרמות שיא בשבוע שעבר. רמות השיא הושגו על רקע היחלשות התחרות לתרופת הקופקסון לטרשת נפוצה ותחזיות אופטימיות ומפורטות יחסית של מנכ"ל חברת טבע, ישראל מקוב, לגבי השקות של תרופות גנריות חדשות ב-2006 וב-2007. כלומר לפי שעה השוק לא התרשם מהתבוסות המשפטיות של טבע, שתרמו לכך שהרבעון השני של 2005 מסתמן כרבעון צחיח מבחינת אישורים למוצרים גנריים חדשים. בתוך כך התפרסם כי אחד מבעלי המניות הגדולים בטבע, הרולד סיידר, הגיש ב-25 במאי בקשה למכור 200 אלף מניות בשווי 6.8 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully