וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דגם לא מוצלח: הפסד של 11 מיליון שקל לחברת דגם ברבעון הראשון של השנה

שלומי גולובינסקי

12.6.2001 / 15:24

הכנסות החברה, העוסקת בפיתוח מערכות הדרכה, קרסו ל-7 מיליון שקל בלבד, בין היתר בגלל דחיית אישור תקציב המדינה

את הרבעון הראשון של השנה ירצו בחברת דגם מערכות , שבשליטת ישראל אשר, לשכוח כמה שיותר מהר. בכל זאת, הפסד נקי של 11 מיליון שקל במחזור הכנסות מצומק, מעיד יותר מכל כי החברה הופכת לדגם של הפסדים.

ההתדרדרות במצבה העסקי של דגם החלה ברבעון השלישי של 2000, אז רשמה דגם, חברה רווחית בדרך כלל, הפסד גדול של 12.2 מיליון שקל. ברבעון הרביעי של 2000 רשמה דגם הפסד מתון יחסית של 1.5 מיליון שקל.

אולם ההפסדים הגדולים מחווירים אל מול הקריסה בהכנסות החברה. דגם סיימה את הרבעון הראשון של השנה עם הכנסות של 7.1 מיליון שקל בלבד לעומת הכנסות של 25.3 מיליון שקל ברבעון המקביל.

בדגם תולים את ההכנסות המצומקות בחולשה עונתית שמאפיינת את שני הרבעונים הראשונים של השנה, למעט המשך ביצוע פרויקטים משנה קודמת. בנוסף, אומרים בדגם כי חילופי הממשלה והאירועים הביטחוניים בארץ השפיעו בעיקר על פרויקט המולטיסנטר (למידה על ידי מחשב באמצעות בני נוער) התלוי במידה ניכרת בשוק המקומי. פרויקט המולטיסנטר לא עמד בתחזית ההזמנות שלו בשל דחייה מהממשלה, שאישרה רק בסוף הרבעון הראשון של השנה את תקציב המדינה לשנה הקרובה.

הרווח הגולמי של דגם ברבעון הראשון הסתכם ב-639 אלף שקל בלבד. מסכום זה יש להוריד הוצאות מכירה ושיווק בהיקף של 7.8 מיליון שקל (סכום הגבוה ממחזור המכירות של החברה), הוצאות הנהלה וכלליות בהיקף של 3 מיליון שקל והוצאות מחקר ופיתוח קרוב למיליון שקל בדרך להפסד תפעולי של 11.1 מיליון שקל.

דגם מערכות עוסקת בפיתוח ייצור ושיווק של מערכות הדרכה ולימוד בתחומי הטכנולוגיה המיועדים לבתי ספר, אוניברסטיאות ולמוסדות להשכלה טכנולוגית. על הצרכנים הסופיים של מוצרי החברה נמנים על פי רוב רוכשים מוסדיים - רשויות ממשלה, ובהם משרדי העבודה, החינוך, החקלאות והביטחון.

בדגם אומרים כי במהלך הרבעון הראשון של השנה נקטה החברה בצעדים נמרצים לצמצום הוצאות, ישירות ועקיפות. במקביל, המשיכה דגם במאמציה להגדיל את המכירות בכל השווקים, ולפתח מוצרים חדשים תוך מטרה לשפר את התוצאות המאכזבות.

הפעילות השוטפת של דגם מערכות יצרה עודף חיובי של 4 מיליון שקל בתזרים המזומנים של החברה. עודף זה נבע בעיקר מירידה של 15 מיליון שקל בחובות הלקוחות לחברה. בסוף הרבעון הראשון של השנה נחו בקופתה של דגם 17 מיליון שקל. סך המאזן של דגם בסוף הרבעון הראשון הסתכם ב-126 מיליון שקל, כשההון העצמי הסתכם ב-47 מיליון שקל. מניות דגם נסחרות לפי שווי של 18 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully