וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סיכום מאי בענף הקרנות: מיטב היא שוב הברוקר הגדול ביותר עם 3.35 מיליארד שקל

רותם שטרקמן

7.6.2005 / 19:49

קרנות מידע זהב: אחרי שאלטשולר שחם ואפסילון עברו את רף המיליארד, 10 ברוקרים פרטיים מנהלים מעל מיליארד שקל; הענף הגיע לשיא חדש של 122 מיליארד שקלהחברות בענף קרנות הנאמנות ממשיכות לגייס מיליארדי שקלים. במאי נכנסו לענף עוד 3.2 מיליארד שקל, מה שהביא אותו לשיא נכסים חדש של 122.3 מיליארד שקל. נתוני קרנות מידע זהב מלמדים, כי במאי נמשכה המגמה הבולטת שאנו רואים בענף זה חודשים ארוכים, של התחזקות הברוקרים הפרטיים הגדולים על חשבון הבנקים.לאורך שנים רבות ניהלו הבנקים כ-90% מהכספים בתעשיית הקרנות ואילו בשנה האחרונה החברות הפרטיות מגייסות כמעט כמו הבנקים. מתחילת 2005 גייסו הבנקים 10 מיליארד שקל - 57% מכלל הגיוסים, והברוקרים הפרטיים גייסו 7.6 מיליארד שקל (43%).בחודש מאי לבדו היה יחס הגיוסים בין המנהלים הפרטיים לבנקאיים 56% לבנקים (1.7
מיליארד שקל) ו-45% לפרטיים (1.4 מיליארד שקל). בעקבות גיוסים אלה, נתח השוק של הברוקרים הפרטיים ממשיך לגדול ומגיע עתה ל-18.6%, לעומת 17.9% באפריל. הברוקרים הפרטיים מנהלים כבר 22.7 מיליארד שקל, לעומת 99.6 מיליארד שקל של הבנקים.על אף שנראה כאילו הבנקים מנהלים כספים בהיקפי ענק, ביחס למה שמנהלים הפרטיים, בפועל מדובר בפער קטן בהרבה. זאת מכיוון שלא מעט כסף ששוכב בקרנות הבנקאיות, הוא כסף שמושקע באיגרות חוב שקליות קצרות, או במלווה קצר מועד (מק"מ), שהן תחליף כמעט מלא לפיקדונות או קרנות דולריות, המהוות תחליף לפיקדונות דולריים. קרנות אלו, המנהלות מיליארדים רבים, אינן דורשות כמעט ניהול, והן גם מניבות דמי ניהול נמוכים. ההנחה היא, שאם המלצות ועדת בכר יעברו בכנסת, חלק נכבד מהכסף המושקע בקרנות אלו, יישאר בבנקים בפיקדונות.לראשות טבלת הפרטיים חזרה חברת מיטב, לאחר כמה חודשים של שליטת חברת אפיקים. מיטב גייסה 336 מיליון שקל במאי, והיא מנהלת עתה סכום שיא של 3.35 מיליארד שקל. מיטב גייסה מאז תחילת 2005 916 מיליון שקל. אפיקים, החברה השנייה בגודלה מבחינת היקף נכסים, גייסה במאי 107 מיליון שקל, והיא מנהלת 3.28 מיליארד שקל, לאחר גיוס של 1.5 מיליארד שקל מאז תחילת 2005. אנליסט גייסה מעט יחסית במאי - 58 מיליון שקל - והיא מנהלת עתה 2.87 מיליארד שקל.במקום הרביעי מבין החברות הפרטיות התמקמה אי.בי.אי, שגייסה סכום מכובד של 284 מיליון שקל, מה שהעביר אותה מעבר לרף של 2 מיליארד שקל. החברות אלטשולר שחם ואפסילון, עברו לראשונה במאי את רף המיליארד שקל. לאחר כל זאת, מנהלים עתה 14 ברוקרים פרטיים יותר מ-500 מיליון שקל כל אחד, מהם עשרה מנהלים יותר ממיליארד שקל, שניים מנהלים יותר מ-3 מיליארד שקל, שניים נוספים מנהלים יותר מ-2 מיליארד שקל, ושישה מנהלים בין מיליארד ל-2 מיליארד.גם מגדל שוקי הון גייסה הרבה יחסית (105 מיליון שקל) ועלתה למקום השישי, לפני איפקס, שרשמה פדיונות קטנים וירדה למקום השביעי. מגדל וכלל שבמקום החמישי הולכות "ראש בראש", כאשר כלל פיננסים שגייסה 74 מיליון שקל מנהלת כבר 1.75 מיליארד שקל. עוד גיוסים בולטים נרשמו אצל אקסלנס-נשואה, המתאוששת לאחר החלפת שני מנהלים תוך זמן קצר (116 מיליון שקל).הנתונים מלמדים, כי הריכוזיות בענף הקרנות, שעליה מדברים לא מעט באחרונה, אינה נחלתם הבלעדית של הבנקים. היא קיימת גם אצל הברוקרים הפרטיים, ובמאי היא רשמה שיאים חדשים: 95% מהכסף שמנוהל על ידי ברוקרים פרטיים מוחזק אצל 14 הברוקרים הגדולים, מתוך 27 ברוקרים פרטיים פעילים (לאחר שבלוך רוטשטיין העביר את עסקי הקרנות שלו לכלל פיננסים). 14 הגדולים לקחו 98% מהכסף שגויס על ידי מנהלים פרטיים במאי, ו-97% מהכסף שגויס על ידם מתחילת השנה."הכוכבת" של מאי מבין החברות הבנקאיות היא פסגות מקבוצת לאומי, שגייסה 770 מיליון שקל.
לאומי פיא, החברה השנייה של לאומי, גייסה 150 מיליון שקל בלבד. עוד מגייס בולט היא חברת פ.ק.ן מקבוצת פועלים, עם גיוס של 520 מיליון. מאז תחילת 2005 גייסה פ.ק.ן סכום גדול של 2.8 מיליארד שקל, ואילו פסגות גייסה 2.2 מיליארד שקל.אצל הבנקאים הבינוניים, יהב-מסד ממשיך לגייס, והחודש חצה אף הוא את קו המיליארד שקל. אצל הבנקאים הקטנים, ירושלים שוקי הון, גייס 80 מיליון שקל במאי ו-330 מיליון שקל מתחילת 2005.גם במאי עיקר הכסף, כמו בכל החודשים האחרונים, זרם לקרנות האג"ח, שגייסו 4.3 מיליארד שקל. הקרנות המנייתיות בארץ (אם כי לא כולן) ובחו"ל, דווקא איבדו כספים. גם מן הקרנות השקליות ממשיכים לצאת כספים, ונתח השוק שלהן עומד עתה על 42% בלבד, לעומת 51% בתחילת השנה. במקביל נתח השוק של קרנות האג"ח גדל מ-20% בתחילת השנה ל-32% בסוף מאי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully