וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו נגד הבנקים: "הם רוצים להשפיע על חברי הכנסת בחדרי חדרים, אך חוששים להתעמת איתנו בקמפיין ציבורי"

צבי זרחיה

8.6.2005 / 16:52

הבנקים בתגובה: דברי שר האוצר הם בבחינת הפוסל במומו פוסל - דווקא האוצר הוא שניהל את התהליך בחוסר שקיפות משוועשר האוצר בנימין נתניהו, יצא אתמול בחריפות נגד הבנקים, חברות הביטוח, והברוקרים המפעילים לחצים על חברי ועדת הכספים של הכנסת באמצעות לוביסטים, כדי שאלה יתנגדו להצעת החוק להחלת הרפורמה בבנקאות.נתניהו כינס מסיבת עתונאים מיוחדת בכנסת, שבה טען כי "בשוק ההון מצויים הכוחות החזקים במשק: בנקים, חברות ביטוח, וגורמים אחרים. הם עובדים בשטח ולא בקמפיין ציבורי. יש מאבק, מתחת לפני השטח, בגיוס לוביסטים לכל אחד מחברי ועדת הכספים. זהו מאמץ הולך וגדל ואני ער לו".שר האוצר הוסיף, כי "הם רוצים להשפיע על חברי הכנסת בשקט ובחדרי חדרים. הבנקים חוששים להתעמת איתנו בקמפיין ציבורי שבו נוכיח להם דברים שלא יהיו נוחים להם, ולכן הם מעדיפים לנהל מתחת לפני השטח פעילות לוביסטית אגרסיווית, כדי להשפיע על הח"כים".לדבריו נתניהו, מה שישפיע, הוא לובי אגרסיווי של הגורמים החזקים במשק. "בחוכמה רבה הם הורידו פרופיל תקשורתי. למה להם להתעמת איתנו?", אמר נתניהו. "הם מכוונים בצוללות שלהם לחברי ועדת הכספים, כדי לשכנע אותם בדרכים שונות, ומשקיעים מאמץ גדול מאוד".

נתניהו הוסיף "אנו סומכים על שיקול דעתם של חברי הכנסת, אבל צריך שהדיון תמיד יהיה לעין הציבור. מלחמת הצוללת הזו נראית לגיטימית מצידנו. אבל לא פחות לגיטימי, לצפות מחברי הכנסת לגלות שקיפות מלאה ולגלות עם אילו לוביסטים דיברו, ומה היו השיקולים שהעלו בפניהם, אשר לפיהם יקבעו את עמדתם. זה לגיטימי לדרוש מחברי הכנסת לדווח על הפגישות שהם מקיימים עם הלוביסטים", אמר נתניהו.נתניהו הדגיש כי, "אנו לא לוביסטים של אף אחד, אלא של הציבור. אנו מייצגים את האינטרס הציבורי. אולם היכולת שלנו להבטיח את הרוב לחוקים, הוא רק בהחצנת הנושא, כשכולם ידעו איפה עומדים נבחרי הציבור ומה מכתיב את שיקוליהם של מקבלי ההחלטות בכנסת. אם התהליך יתקיים בקרביים של ועדת הכספים, יכולות להיות סטיות והפתעות כמו במלחמות צוללות. לכן, ראוי לשזוף את הדיון כמה שיותר לעיני הציבור".מנכ"ל משרד האוצר יוסי בכר, יצא אף הוא נגד הפעילות האינטנסיווית של בעלי העניין נגד הצעת החוק ואמר, כי "האוצר לא מוציא כסף על שכירת לוביסטים".נתניהו דחה את דרישת הבנקים הגדולים לאפשר להם למכור במספר שלבים את אחזקותיהם בקופות הגמל ובקרנות הנאמנות, כאשר בתום שלב תבוצע הפסקה בירידת אחזקותיהם, עד לבחינת השלכות המהלך עליהם. "אם נאריך את המועד שבו יידרשו למכור את אחזקותיהם בקופות הגמל ובקרנות הנאמנות, קיימת סכנה שהמכירה לא תסתיים, אלא תמרח ותמומס. אין כאן בעיה של זמן. בהמלצות, היינו במידה מסויימת נדיבים בחיוב הבנקים להיפרד מקופות הגמל בתוך 3 שנים ממועד חקיקת החוק, ובחיוב הבנקים להיפרד מקרנות הנאמנות בתוך 4 שנים. הזמן הזה הוא די והותר. הוספת זמן למכירה הוא אמצעי למסמס את הקדנציה. אולי הפריץ ימות ואולי הכלב ימות. אני נאבק לכך שהרפורמה הנחוצה תתבצע ואתנגד בתקיפות להארכת המועדים למכירת אחזקות הבנקים בקופות ובקרנות", הבהיר נתניהו.

לאחר מסיבת העתונאים שערך נתניהו, פירסמו נציגי הבנקים הגדולים: הפועלים, לאומי ודיסקונט הודעה שבה טענו, כי "דברי שר האוצר הם בבחינת הפוסל במומו פוסל. דווקא האוצר הוא שניהל את התהליך בחוסר שקיפות משווע, לאורך כל כתיבת הדו"ח. דיוני הוועדה היו כאלה שלא היתה להם מעולם נגיעה בניהולו של חשבון חיסכון אחד והם לקו בחוסר התדיינות ובחוסר פתיחות, אשר יצרו מצב של קופסה שחורה ממנה יצא הדו"ח".הבנקים הגדולים הוסיפו, כי "נתניהו מנסה לפגוע בהליך הדמוקרטי של דיוני הוועדה. מחובתם של חברי הכנסת לשמוע ולהיפגש עם כמה שיותר גורמים המחוברים לשטח, על מנת להבין את העיוותים בדו"ח בכר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully