וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר היציג עלה ב-0.59% ל-4.431 שקלים

נתן שבע

9.6.2005 / 15:58

אילן ויסקין מבנק לאומי: "אין לעלייה קשר לביטל רצועת הניוד של סל המטבעות". מחדרי העסקות דיווחו על מחזורים ערים


הדולר היציג התעורר היום מתרדמתו והוסיף 0.59% לרמה של 4.431 שקלים. מחדרי העסקות דיווחו בשעות הצהריים על מחזורים ערים מצידים של הבנקים המקומיים והזרים וגם מצידם של הלקוחות העסקיים. היורו איבד 0.1% ל-5.422 שקלים.

רוב הפעילים בשוק המט"ח העריכו הבוקר כי להשפעה על ביטול רצועת הניוד של השקל והשלמת הרפורמה במטבע החוץ, אשר עליו הודיעו הבוקר שר האוצר ונגיד בנק ישראל, לא תהיה שום השפעה על שוק המטבע המקומי, לא בטווח הקצר וגם לא בטווח הבינוני והארוך. מול קולות אלה טענו אחרים כי הדולר עשוי להמשיך ולהתחזק.

תחילת המסחר דווקא התאפיינה באדישות מסוימת מצידם של השחקנים להודעת האוצר והדולר הגיב בסטיות קלות מעלה כשבסיום הוסיף הדולר כ-2.5 אגורות. בעולם נסחר דווקא הדולר כמעט ללא שינוי ברמה של 1.224 דולר ליורו.

מנהל חדר העסקות בבנק לאומי, אילן ויסקין, אמר הבוקר כי ביטול רצועת הניוד כלל אינו רלוונטי: "הרצועה כל כך רחבה עד שיש צורך בעלייה של 70% בשער הדולר או ירידה של 20%, על מנת שהרצועה באמת תיכנס לתוקף. שוק המט"ח זז בשיעורים של 5%-3% בשנה, כך שאנו רואים שהרצועה ממילא אינה מגיעה למצב של תפקוד. הרצועה לא רלוונטית, גם משום שהממשלה ובנק ישראל יכלו ממילא להתערב במידה שהיו מעוניינים. לדעתי, לא תהיה אפילו השפעה פסיכולוגית על השערים".

לגבי תנודתיות בעתיד, טוען ויסקין כי "התנודתיות עשויה לגדול בטווח הקצר. השוק סטטי כבר הרבה זמן ואנו ממתינים לאירוע חיצוני שישפיע עליו: חידוש כלשהו בתחום הפוליטיקה, הביטחון ודומיהם. לגבי הטווח הארוך, הדבר תלוי בעיקר בשיעור הריבית העולמית על הדולר, וכמובן בשינויי הריבית של בנק ישראל".

בתום המסחר הוסיף ויסקין כי להערכתו הדולר התחזק בעיקר בשל הערכות כי הריבית בארה"ב תמשיך לטפס על רקע הנתונים המעודדים שפורסמו היום על הכלכלה האמריקאית. היום עשוי גרינספאן לנאום ובנאום זה ינסו למצוא רמזים נוספים לגבי מדיניוית הריבית העתידית.

גם בחדר עסקות גדול אחר הסכימו עם ויסקין, והעריכו כי לביטול הרצועה משמעות סמלית בלבד. "זהו שריד אנכרוניסטי של מדיניות שער החליפין הקודמת, אשר לא תשפיע על השוק. הרצועה, כמו ערפאת, כבר מזמן אינה רלוונטית" - אמר אחד הסוחרים. עמדה מעט שונה הביעו כלכלני הבנק הבינלאומי. לדעתם, בטווח הארוך ההחלטה תביא ללחצים שליליים על השקל.

היום נודע כי ראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל, החליטו לבטל את רצועת הניוד של שער החליפין מול סל המטבעות החל מהיום. רצועת הניוד קבעה "גבול" מסוים לשער החליפין של השקל מול סל המטבעות כשבתחומים מסויימים יכול בנק ישראל ולבצע רכישות. בפועל פעולות כאלה לא בוצעו כבר כמעט 8 שנים והרצועה כאמור רחוקה משמעותית מהתערבות כזו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully