וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סבב מינויים בצה"ל: יוצא חיל האוויר ידלין ימונה לראש אמ"ן - גנץ למפקד זרוע היבשה

עמוס הראל

10.6.2005 / 16:28

סמכויות זרוע היבשה יורחבו; אודי אדם ימונה לאלוף פיקוד הצפון, ויואב גלנט, מזכירו הצבאי של שרון, לאלוף פיקוד הדרום; האלוף זאבי צפוי לפרוש מצה"ל; רוב המינויים ייכנסו לתוקף לאחר ההתנתקותהרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, הודיע בצהריים (שישי) על סבב מינויים נרחב במטה הכללי. מינויים ייכנסו לתוקף בחודשים הקרובים, מרביתם לאחר ההתנתקות. מינוי המפתח הוא מינויו של האלוף בני גנץ יתמנה למפקד זרוע היבשה, במקומו של האלוף יפתח רון-טל. יחד עם מינויו מתוכננת הגדלת סמכויותיה של הזרוע. גנץ הסתייג תחילה מההצעה, ושקל לפרוש מצה"ל. הסכמתו למינוי לתפקיד, שבעבר נחשב לפחות בכיר, מותירה אותו כמתמודד אפשרי על תפקיד הרמטכ"ל הבא, יחד עם סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי.

מינוי מפתח נוסף הוא שיבוצו של האלוף עמוס ידלין, כיום נספח צה"ל בארה"ב, לראש אגף המודיעין. האלוף ידלין, טייס קרב, היה בעבר סגנו של חלוץ בחיל האוויר. בין השאר, הוא שימש כראש להק המודיעין של החיל. בכך מגביר חיל האוויר, שלא במפתיע, את השפעתו על צה"ל בימי חלוץ. בקרוב צפוי קידום נוסף של בכיר בחיל האוויר, ראש מטה החיל תת אלוף עידו נחושתן, הצפוי לעלות לדרגת אלוף.אייזנקוט יקודם לראש אגף מבצעים

האלוף אודי אדם יתמנה לאלוף פיקוד הצפון במקומו של גנץ. תת אלוף אבי מזרחי יועלה לדרגת אלוף, ויחליף את אדם כראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. תת אלוף גדי אייזנקוט יועלה לדרגת אלוף ויתמנה לראש אגף המבצעים במטכ"ל. האלוף יואב גלנט, כיום מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, יתמנה לאלוף פיקוד הדרום. התא"לים שקודמו, אייזנקוט ומזרחי, נמנים עם הבולטים בצה"ל. תא"לים נוספים, ובהם טל רוסו ומאיר כליפי, עדיין מועמדים לקידום כשיושלם הסבב.

בעקבות סבב המינויים צפוי ראש אמ"ן, האלוף אהרן זאבי, לפרוש מצה"ל. נראה שגם אלוף פיקוד הדרום הנוכחי, דן הראל, יסיים את שירותו בצה"ל לאחר ההתנתקות. טרם נקבע שיבוץ חדש לאלוף רון-טל ולראש אגף המבצעים הנוכחי במטכ"ל, האלוף ישראל זיו. עדיין לא נקבע גם מי ימונו לנספח הצבאי בוואשינגטון ולמזכיר הצבאי של ראש הממשלה.איזון בין יוצאי החי"ר לשריון

סבב המינויים שעליו החליט חלוץ, בהתייעצות עם שר הביטחון שאול מופז, בא בסיומה של תקופה ארוכה של אי ודאות עבור בכירי המטכ"ל. החלטתם של שר הביטחון וראש הממשלה להקדים את מינויו של חלוץ, ולא להאריך את כהונת הרמטכ"ל הקודם משה יעלון, הותירה את ההחלטות על הסבב בידי חלוץ.

אחת הטענות המרכזיות שהופנו נגד הרמטכ"ל הקודם, משה יעלון, היתה בדבר טיב המינויים שערך. הודעת חלוץ נותנת מושג ראשון על פני הרמטכ"ל שיכהן תחתיו בשנות כהונתו. סבב המינויים גם מסמן את הדרך החוצה לכמה מהאלופים מתקופת יעלון. ככלל, לא נראה כי הסבב כולל מהלכים שנויים במחלוקת שיעוררו התמרמות בצבא או מחוצה לו. בסבב נשמר איזון בין יוצאי החי"ר והשריון, עקב קידום תת אלוף אחד מכל חיל: אייזנקוט מגולני ומזרחי מהשריון. ההחלטה לקדם את אייזנקוט משמעותית, משום שהוא נחשב לבולט בבני דורו בצה"ל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully