וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

NMS, המתחרה האמריקאית של אודיוקודס פותחת חזית ישראלית

הארץ

13.6.2001 / 9:01

מאת סופי שולמן

NMS, בעלת נתח השוק השני אחרי החברה הישראלית בתחום לוחות שבבים ל-VoIP, מרחיבה את נוכחותה בישראל באמצעות רכישת הסטארט-אפ מובילי מבית שמש. מנכ"ל NMS, בוב שכטר, הגיע לחפש מציאות נוספות

"אני דווקא חושב שאודיוקודס היא חברה מעולה", אומר מנכ"ל חברת NMS האמריקאית, בוב שכטר. NMS, שעד לאחרונה היתה ידועה כ-Microsystems Natural, נחשבת בעיני המשקיעים הישראליים למתחרתה הראשית של אודיוקודס מיהוד. כשלפני חצי שנה פירסמה NMS את אזהרת הרווח שלה לרבעון הרביעי של 2000 במקביל לקריסת מנייתה, צנחה גם מניית אודיוקודס, מכיוון שהניחו כי אם היתה הרעה במצבה של החברה האמריקאית, החברה הישראלית היא הבאה בתור.

ואכן, בין שתי החברות יש קווי דמיון רבים. הראשון הוא כמובן תחום פעילותן בשוק של מערכות להעברת קול ברשתות המבוססות על פרוטוקול האינטרנט (IP). שתי החברות מוכרות לספקיות ציוד תקשורת, כגון סיסקו, קלרנט ונורטל את הפתרונות שלהן.

שכטר מציין שבניגוד לריכוז גבוה של לקוחות באודיוקודס, הסיכון ב-NMS מפוזר יותר. הכוונה היא שהחברה הישראלית תלויה יותר בלקוחות המרכזיים שלה, קלרנט וסיסקו, שכל אחד מהם אחראי ליותר מ-10% מהכנסותיה. בחברה האמריקאית מכירות ל-40% מהלקוחות הגדולים מניבות 80% מההכנסות.

עד לפני חצי שנה נהנו מקצב צמיחה גבוה, שנבע מאמונה בפריצה הגדולה של שוק ה-VoIP. אודיוקודס נחשבת כיום למובילה בשוק הפתרונות ל-VoIP עם נתח שוק של 40%. ב-NMS טוענים כי היא מחזיקה ב-25% משוק הרכיבים למדיה גייטוויי לרשתות IP, המוצר העיקרי שמוכרות שתי החברות.

לדעת שכטר, היתרון של NMS לעומת אודיוקודס נעוץ בכך שפתרונותיה נוחים יותר ללקוח, שמקבל שירותי ערך מוסף חשובים כמו סביבת פיתוח נוחה לתוספות של תוכנה אצל הלקוח ותמיכה טכנית מקיפה. לטענתו, השאיפה המרכזית באודיוקודס היא להגדיל את מספר הערוצים שמעבירים את התקשורת, ובכך להגביר את מהירות ההעברה - מענה לצורך שלא בהכרח נמצא בקצה העליון של רשימת עדיפויות הלקוח.

ואולם, באחרונה דווקא קיבלה אודיוקודס חיזוק לפתרונות שלה כשזכתה במכרז של קלרנט להספקת לוחות שבבים לדור הבא של מערכות גייטוויי מהדור החדש שלה. NMS השתתפה גם היא במכרז זה, אך הפסידה.

בתקופת הגאות התנהגו המניות של אודיוקודס ו-NMS שנסחרות בנאסד"ק באופן דומה, והן נסקו לגבהים. NMS הגיעה בשיא לשווי של 2.8 מיליארד דולר ואודיוקודס נשקה ל-3 מיליארד דולר. הנהלות שתי החברות השכילו לנצל את המצב לגיוסי הון.

באוקטובר 99' ערכה אודיוקודס את אחת ההנפקות המוצלחות ביותר בתולדות החברות הישראליות וגייסה 123 מיליון דולר. החברה האמריקאית הגדילה לעשות וערכה שני גיוסים במארס וספטמבר 2000, והזרימה לקופתה סכום של 350 מיליון דולר. חלק מהגיוס השני בוצע באמצעות הנפקת אג"ח להמרה. "את ההנפקה השנייה ביצענו רגע לפני סגירת שוק ההנפקות", אומר שכטר, "ביום שבו התחלנו רוד שואו פירסמה אינטל אזהרת רווח ראשונה, שסימנה את תחילת ההאטה בשוק".

גם ההתנפצות של החלום התבטאה באופן דומה בשתי החברות, ומכירותיהן נמצאות בשני הרבעונים האחרונים במגמת ירידה. המניות צנחו, ו-NMS נסחרת בשווי של 250 מיליון דולר. מחירה של מניית אודיוקודס משקף לה שווי של 274 מיליון דולר. ואולם, השווי הדומה מגלה את הבדל המכפילים שלפיהם נסחרות שתי החברות. מכפיל מכירות של 5 המשתקף לחברה הישראלית אופטימי יותר ממכפיל 3 של NMS, שהכנסותיה ב-2000 הסתכמו ב-134.6 מיליון דולר לעומת 71.8 מיליון דולר באודיוקודס. מכאן מתחילים גם ההבדלים בין שתי החברות, ושכטר מנסה להסביר מהם.

לדברי שכטר, מערכות VoIP הן רק חלק מפעילותה של NMS והן אחראיות כיום ל-%40 מהכנסותיה. יתר ההכנסות מגיעות מפעילותן של שלוש חטיבות נוספות, שהוא רואה אותן כיום כמבטיחות יותר מהחטיבה שמתחרה באודיוקודס.

הראשונה היא חטיבה העוסקת בפיתוח שירותי ערך מוסף לסוגים שונים של רשתות. השירותים כוללים תאים קוליים, עקוב אחרי ואיחוד מסרים, וכיום מוכרת NMS את פתרונותיה בעיקר לנורטל וקומברס הישראלית .

חטיבה נוספת שנמצאת כיום במוקד השקעת המו"פ של NMS, היא VoiceWeb. חטיבה זו מבוססת על חברת סטארט-אפ ישראלית מובילי, שנרכשה באפריל תמורת 13 מיליון דולר במזומן. החברה מפתחת טכנולוגיה לגישה לתוכן ברשתות תקשורת באמצעות דיבור. כיום מהווה הסטארט-אפ הישראלי בסיס למרכז הפיתוח המקומי של NMS, שממוקם בבית שמש ומעסיק 30 עובדים. שכטר מציין כי הוא מעריך מאוד את הפיתוחים הישראליים, וגם בביקורו הנוכחי הוא מחפש מציאות בקרב הסטארט-אפים המקומיים, כך שבקרוב אולי נתבשר על רכישה נוספת של NMS והרחבת נוכחותה בישראל.

שתי החטיבות אחראיות ל-40% מהכנסות החברה, אך פעילות חטיבת ה-VoiceWeb מניבה רק כ-5% מתוך זה, שכן מכירותיה עדיין כמעט אפסיות. עם זאת, שכטר אופטימי ומסתמך על מחקרים שמצביעים על כך ששוק של יישומי קול לרשתות יהיה בהיקף של 11 מיליארד דולר עד 2005. את 20% הנותרים מניבה חטיבת הרשתות הארגוניות. במסגרת חטיבה זו מפתחת כיום NMS מערכות CRM לניהול קשרי לקוחות.

את ההנפקה הראשונה שלה בנאסד"ק ערכה NMS ב-90' ואז גייסה 160.5 מיליון. כיום יש בקופת החברה 300 מיליון דולר.

להערכת שכטר, הכנסותיה של NMS עשויות לקטון השנה. ברבעון השני יתכווצו הכנסותיה ב-20% לעומת הרבעון הראשון של 2001.

בניגוד למתחרתה האמריקאית, אודיוקודס, שהיתה חברה רווחית בשלוש השנים האחרונות, תמשיך להרוויח גם השנה. החברה העריכה כי ברבעון השני יישארו הכנסותיה ברמה זהה לזו של הרבעון הראשון ויסתכמו ב-13 מיליון דולר. הרווח הנקי יצטמצם גם הוא ל-4 סנטים למניה. נראה כי מצבה העסקי של אודיוקודס, שיושבת כיום על קופת מזומנים של 137 מיליון דולר, טוב יותר ממתחרתה האמריקאית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully