וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

BEA: אנחנו שווייץ של האינטרנט

הארץ

13.6.2001 / 9:45

מאת בועז לוי

"כשלקוח ענק כמו חברת הרכב העולמית BMW עובר לתפעול מבוסס רשת, לאלפי הספקים הקטנים שעובדים אתו אין ברירה - גם הם צריכים לעשות את הצעד הזה, ובמהירות", אומר עמירם מרקוס, מנכ"ל BEA ישראל. לדבריו, זהו אחד המאפיינים של תעשיית האינטרנט כיום והוא זה שמסייע לחברה להפגין עמידות על אף המיתון העולמי בתעשייה.

BEA העולמית הוקמה לפני חמש שנים בידי שלושה מנהלים לשעבר מסאן מיקרוסיסטמס ומאז היא מצליחה לשמור על קצב צמיחה גבוה, בעיקר באמצעות מסע ארוך של רכישות. ב-2000 מכרה החברה ב-820 מיליון דולר, אך הרוויחה 17 מיליון דולר בלבד בעקבות הפחתות גדולות.

ספינת הדגל של BEA הוא מוצר העונה לשם WebLogic, שמרקוס מכנה אותו "מערכת הפעלה לאינטרנט". אתרי האינטרנט המוקמים כיום בשביל החברות הגדולות רחוקים מרחק רב מדף אינטרנט פשוט המוכר לכולם. לא מדובר עוד בכמה שורות בשפת HTML שכל תיכוניסט במגמת מחשבים מכיר אלא במערכות מחשוב מתקדמות, הנהנות מגישה למערכות המידע הארגוניות כמו ניהול קשרי לקוחות וניהול מלאי, ומופקדות על איסוף מידע ותקשורת עם שותפים עסקיים ולקוחות.

WebLogic אחראי לביצוע העסקות המתנהלות באתר אינטרנט. אחת מלקוחות החברה היא ענקית הקמעונות המקוונת אמזון, שאתרי האינטרנט שלה מטפלים במיליוני פניות של גולשים מדי יום. כשלקוח מבקש לעשות עסקה באמזון, WebLogic מטפל בה באמצעות קישור בין רכיבי מערכות המידע של החברה: הוא בודק אם המוצר המבוקש נמצא במלאי, מציע מוצרים נוספים ונותן הוראות לאריזה, למשלוח ולחיוב. המערכת של BEA גם אוספת מידע על הלקוחות, שבאמצעותו יכולה אמזון להציע להם מבצעים ומוצרים מיוחדים.

"העסקה באתר של אמזון פשוטה הרבה יותר מזו הנערכת באתר של מסחר אלקטרוני B2B", מעיר מרקוס. המוצרים של BEA פועלים באתרים המרכזים נפח תעבורה גדול מאוד. למשל, האתר הבינלאומי של ויזה, העושה שימוש ב-WebLogic, מרכז 10,000 עסקות בכל שנייה, שהיקפן הכספי מוערך ב-10 מיליון דולר.

אחד הלקוחות המוכרים של BEA בישראל היא פאנדטק, הנסחרת בנאסד"ק. פאנדטק המפתחת כלי מחשוב לתעשיית הבנקאות, תבסס את כל המהדורות החדשות של המוצרים שלה על היישומים של BEA.

את פעילותה בישראל החלה BEA לפני כמה שנים במסגרת ליעם מערכות. בסוף 2000 רכשה את הפעילות של ליעם מידי ג'ון ברייס הדרכה, והפכה אותה ל-BEA ישראל. מרקוס שניהל את הפעילות של ליעם, הפך למנכ"ל BEA ישראל.

"לכניסה של BEA לישראל יש שתי סיבות עיקריות", אומר מרקוס, "הראשונה היא ש-BEA הפכה בישראל לספק גדול ומוכר, ובמצב כזה פתיחה של סניף עצמאי היא מהלך טבעי שמסייע לפעילות". הסיבה השנייה היתה הרצון להתקרב למאות חברות הסטארט-אפ בקהילת ההיי-טק הגדולה בישראל.

"אנחנו חברה של מוצרים, ולא של בנייה", מציין מרקוס. "הרעיון היה שחברות סטארט-אפ רבות ככל שניתן יפתחו את יישומי האינטרנט שלהן תוך התבססות על המוצרים של BEA". סמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה, אבנר פרנק: "אפשר להגדיר אותנו כשווייץ של האינטרנט. אנחנו לא כופים סביבת פיתוח מסוימת, מערכת הפעלה ספציפית או מסד נתונים כזה או אחר. הכל עובד עם המוצרים שלנו".

שיטת העבודה של החברה מתבססת על שותפים עסקיים המטמיעים את הפתרונות שלה. בין אלה נכללות חמש חברות הייעוץ הגדולות וגם חברות קטנות יותר הבונות את היישום הנדרש על בסיס כלי העבודה שמפתחת BEA.

במצב התעשייה ששרר לפני שנה, בו עשרות ואפילו מאות חברות פיתחו יישומים מסוגים שונים לאינטרנט, לא נתקל הסניף הישראלי של BEA בבעיה מיוחדת בניסיון למצוא שותפים לפיתוח. "הצלחנו למצוא לקוחות ושותפים רבים", אומר מרקוס.

לדבריו, המיתון בהיי-טק פגע בחברה בצורה מינימלית. "אמנם כ-10% מחברות הסטארט אפ שעבדו אתנו נסגרו ועוד כ-10% נתקלים בקשיים, אך לא הפחתנו אגורה אחת ולא מחקנו שום חוב אבוד". להיקף המחיקות הנמוך ודאי סייעה גם העובדה ש-BEA גבתה סכומים נמוכים מחברות הסטארט אפ שפיתחו מוצרים על גבי התשתית שלה, תוך שהיא מתכננת לגבות תמלוגים אם וכאשר פיתוחים אלה יהפכו למוצרים שרושמים מכירות.

המתחרה העיקרי של WebLogic הוא מוצר בשם Websphere, אותו פיתחה ענקית המחשוב העולמית יבמ. ב-BEA מציגים נתונים שלפיהם המוצר שלהם מוביל בשוק, ולא שוכחים לעקוץ את המתחרים. "יבמ גלובל סרוויסס, חברת הייעוץ של יבמ, בנתה לחברת התעופה בריטיש איירווייס אתר גדול מאוד והשתמשה במוצר שלנו", אומר מרקוס. "כנראה שגם הם יודעים מה טוב יותר ללקוחות שלהם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully