וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מפולת במניות הקטנות בבורסה

הרצל לקס

19.6.2005 / 17:11

מדד היתר נפל ב-4%. המעו"ף איבד עוד 1% במחזור של למעלה ממיליארד שקל. מכתשים ואלביט מערכות איבדו 2% כ"א

המסחר בשוק המניות נפתח השבוע בהמשך לאווירה השלילית שגרמה בשבוע שעבר לירידות שערים חדות יחסית בבורסה - הן בשוק המניות והן בשוק האג"ח. הירידות בשוק המניות התגברו במהלך היום, ובסופו איבד מדד המעו"ף 1.1% ל-665.68 נקודות, ת"א 100 ירד 1.7% ל-671.67 נקודות, ואילו התל טק, שעלה בפתיחה, בעיקר בשל פערי ארביטראז' חיוביים ברוב מניות הטכנולוגיה הדואליות, סיים בירידה דומה.

נפילות חדות במיוחד נרשמו במניות היתר של תל אביב: מדד היתר 30 (הכולל את 30 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מחוץ לרשימת ת"א 100) נפל ב-3.7%, והשלים צניחה של כ-14% מתחילת החודש. גם מדד ת"א 75 רשם ירידה חדה של 3%. מחזור המסחר היה גבוה למדי, סימן רע בשוק יורד, והסתכם בכ-1.06 מיליארד שקל.

בשוק האג"ח המשיכה החולשה באיגרות החוב השקליות מסוג שחר. השחר הארוך ביותר מסדרה 2682 נחלש ב-0.6, והתשואה עליו עולה ל-6.33%. גם הצמודים הארוכים, שפתחו במגמה חיובית, נחלשים כעת בשיעור של עד 0.3%. בשוק אופציות הדולר משקפים מחירי האופציות שער של קרוב ל-4.5 שקלים לדולר, בדומה לשער היציג שנקבע ביום שישי.

הירידות האחרונות באות לאחר שגופים רבים, ובמיוחד קרנות נאמנות, מכרו בשבוע שעבר גם מניות וגם איגרות חוב, וזאת בייחוד על רקע הקשיים המסתמנים ביישום תוכנית ההתנתקות שמדאיגים פעילים רבים בשוק. במקביל, נרשם פיחות מהיר בשקל ששערו היציג נקבע ביום שישי על 4.5 שקלים, כשהסיבות המדיניות המקומיות מצטרפות להתחזקות הדולר בעולם.

בשוק מעריכים כי גופים רבים, ובהם קרנות ומשקיעים זרים, מצמצמים אחזקות בשוק המניות ובמקביל מגדילים את הפוזיציה המט"חית שלהם. בכיר בתעשיית הקרנות אמר היום ל-TheMarker כי בקרנות האג"ח והמניות נרשמים בימים האחרונים פדיונות גדולים מאוד, כשמנגד הזרים הציבור כ-800 מיליון שקל לקרנות דולריות.

רמת מחירי השיא, שבהם שייטו לאחרונה גם שוק המניות וגם שוק האג"ח, תורמת אף היא להאצת מגמת המכירות. עם זאת, בשוק ההון יש מי שמעריכים כי ייתכן שהירידות האחרונות אינן תחילתה של מגמה חדשה, אלא מימוש רווחים בריא.

"החשש העיקרי כיום קשור לעתיד המדיני באיזור, הקשיים בתוכנית ההתנתקות, התגברות הטרור והדאגה למצב ביום שאחרי הנסיגה מעזה", אומר פעיל בתעשיית הקרנות - שעסק כמו רוב עמיתיו במכירת סחורה בשבוע שעבר. "אני לא רואה במישור הזה איזו התקדמות לטובה במהלך סוף השבוע", הוא אומר. אותו פעיל מציין כי השבוע תיווסף לאי הוודאות הגוברת בשוק גם פקיעת אופציות המעו"ף, שלאחרונה משפיעה מאוד על מהלך המסחר בשוק המניות עצמו במשך ימים ארוכים.

ירידות שערים בולטות נרשמות במניית הפועלים שאיבדה 1.3% ובאלביט מערכות שנחלשה ב-2.3%. בשוק ההון מעריכים כי החולשה באלביט, שנפלה ב-6% מאז תחילת החודש, באה בין היתר על רקע המתיחות הבטחונית בין ישראל לארה"ב. אלביט, כידוע, מייצאת חלק ניכר מתוצרתה לארה"ב, והגבלות אפשריות מצד הפנטגון עלולות לפגוע בעסקיה. כי"ל איבדה 0.6% והחברה לישראל נחלשה ב-1.7%.

הירידות בשוק סחפו כמעט את כל המניות המובילות של ת"א: בזק ירדה בכ-1.8%, מניית מכתשים אגן, שאיבדה כ-4% מתחילת יוני על רקע מכירות של משקיעים זרים, נפרדה היום מעוד 2.3%, ואילו החברה האם שלה כור נפלה בקרוב ל-4%. מניית לאומי נחלשה ב-1.8%.

האווירה החיובית בוול סטריט תרמה לפערים חיוביים הבוקר בקרב המניות הדואליות, אך הן לא הגיבו לכך בעלייה דומה: טבע הגיבה לפער חיובי של 0.9%, דווקא בירידה של 0.8%. אלווריון קפצה ב-3.6%, בתגובה לפער של 5%, וגילת מגיבה לפער החיובי בעלייה של 0.8%. בין המניות הבודדות שרשמו היום עליות שערים נמצאות אסם, שעלתה ב-1.4%, בתגובה לידיעה על רכישת 7% נוספים מטבעול, וכן שטראוס עלית שהוסיפה 1%.

כאמור, צניחה חופשית נרשמת ברבות ממניות היתר, כשהאצת הפדיונות בתעודות הסל ובקרנות הנאמנות המשקיעות במדד היתר מגבירה את הירידות. רבינטקס נפלה ב-5.5%, המלט צנחה ביותר מ-6%, ואילו טסקום, שמתכננת הנפקת מניות השבוע בלונדון, קרסה ב-13.5% בנפילה שמעוררת ספק רב לגבי מימוש תוכניות ההנפקה של החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully