וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: המעו"ף ירד במחזור עצום של 2 מיליארד שקל

עומר שרביט

20.6.2005 / 15:52

לקראת סיום המסחר התמתנו הירידות בשוק האג"ח. עיקר המכירות במניות הבנקים היו של משקיעים זרים. ירידות במניות הנדל"ן

יום מסחר חמישי של מימושים בשוק המניות בתל אביב. "השוק חוטף", הוא הביטוי השגור בימים האחרונים בקרב מנהלי ההשקעות שחוששים מתחילתה של מגמה. בעוד בשוק חוששים מנפילה של השווקים, אומר היום ל-TheMarker מנהל השקעות מרכזי בשוק ההון: "מלכתחילה הציבור הרחב לא היה בשוק ולכן הפדיונות בקרנות הנאמנות לא צפויים להימשך לאורך זמן. לי זה נראה יותר כאפקט פסיכולוגי של הציבור, ולא כמימוש בריא בשוק המניות".

הפעילות של המשקיעים הזרים התרכזה היום בעיקר במניות הכימיה והבנקים, מה שהקרין באופן שלילי על המדדים ועל המסחר בשוק המט"ח.

היום שבר שוק המניות את רמת התנגדות פסיכולוגית נוספת, כשההערכות הן שרמת התמיכה הבאה נמצאת ב-625 נקודות. מדד המעו"ף ירד ב-1.2% וסגר ברמה של 657.63 נקודות, מדד ת"א 100 ירד ב-1.45 וסגר ברמה של 662 נקודות והתלטק 15 איבד 0.8% וסגר ברמה של 400.43 נקודות. מחזורי המסחר שברו היום את שיא כל הזמנים והסתכמו בלמעלה מ-2 מיליארד שקל.

תעודות הסל קסם שורט ת"א 100 עלו ב-1.5% במחזור של כ-45 מיליון שקל, מה שמשקף את חשש המשקיעים מהמשך הירידות בשוק המניות.

במקביל לירידה בשוק המניות, התחזק היום הדולר ושבר אף הוא את רמת 4.5 השקלים. הדולר מתחזק בשעה זו ב-0.8%, ונסחר ברמה של 4.532 שקלים. עיקר ההתחזקות של הדולר נובעת מהטיה של כספים מקרנות הנאמנות המנייתיות והמעורבות, מוטות המניות, לעבר הקרנות המתמחות בהשקעה במט"ח. במקביל, נרשמות מכירות (אם כי ברמה מתונה) בקרב המשקיעים הזרים, והדבר מגביר היום את הביקושים למטבעות הזרים.

בשוק הסולידי נמשכו ירידות השערים החדות יום שני ברציפות, תוך שמחזורי המסחר באג"ח הממשלתיות, הן השקליות והן צמודות המדד לטווח ארוך, גבוהים מהמקובל. השחרים הארוכים יורדים בשעה זו ב-0.4% לאחר שכבר ירדו ב-0.8% והן נסחרות בתשואה של 6.39%. האג"ח מסוג גליל, צמודות המדד, יורדות ב-0.3% לאחר שירדו כבר ב-0.5%, והן נסחרות בתשואות של 4.1%.

האווירה השלילית הושפעה במהלך המסחר משמועות על כוונתו של שר האוצר, בנימין נתניהו, להתפטר מתפקידו. לפני שניגש להסבר על מקור השמועות, נדגיש כי הן הוכחשו מכל וכל על ידי לשכת השר. מקור השמועות היו פרסומים בשעות הבוקר כי נתניהו שוקל לתמוך בהצעה לדחות את תוכנית ההתנתקות. תמיכה כזו של נתניהו תוביל אותו למסלול התנגשות ישיר מול ראש הממשלה, אריאל שרון, מסלול עליו נמצאים השניים בלאו הכי. ההערכות הן כי ככל שמועד הבחירות יתקרב "תחומם חזית" נתניהו-שרון-מופז-שלום שינסו לשפר עמדות לקראת הבחירות המקדימות בליכוד. אך שוב, יש להדגיש, כי לשמועות שהופצו היום בשוק ההון לא היתה אחיזה במציאות.

בחזרה לשוק המניות, בו ריכזו עניין מניות הבנקים הגדולים, שסבלו מהצעים של משקיעים זרים. מניית לאומי ירדה ב-4% במחזור השני בבורסה כש-130 מיליון שקל החליפו ידיים במניות הבנק. הסיבה למכירות של המשקיעים הזרים בלאומי היא האישור היום בוועדת הכספים של התוכנית לחלוקת מניות ואופציות של הבנק, שנמצאות בידי המדינה, לציבור. מניית הפועלים ירדה ב-1.5%.

טבע, שנסחרה ברוב שעות היום בירידות שערים, סגרה בעליות של 0.5%, תוך שהמניה מרכזת מחזור של 164 מיליון שקל - הגבוה בבורסה.

מכתשים אגן ירדה ב-2.5% וכי"ל איבדה 2%. אלביט הדמיה צנחה ב-4.2%, אפריקה ישראל נפלה ב-4.4%. ירידות שערים חדות היו מנת חלקן של יתר מניות הנדל"ן ובעיקר אלה שחשופות לנדל"ן מחוץ לישראל. הירידות במניות אלה נעוצות בכתבה של השבועון הכלכלי המוביל, ה"אקונומיסט", שהעריך כי מחירי הנדל"ן העולמי בשיא, שיא שהפך בועה שתתנפץ, מדד מניות הנדל"ן ירד בכ-3%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully