וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דן אנד ברדסטריט: מגמת ירידה חריפה והאטה בפעילות המגזר התעשייתי

ליאור כגן

13.6.2001 / 12:18

כל רכיבי מדד מנהלי הרכש ירדו בחודש מאי; "התמונה עגומה למדי ונראה כי המיתון חוצה את כל ענפי המשק הישראלי"

מדד מנהלי הרכש של דן אנד ברדסטריט לחודש מאי ירד ל-44.2%, לעומת 45.4% בחודש שעבר, ולדברי כלכלני החברה הוא מצביע על מגמת ירידה חריפה והאטה בפעילות המגזר התעשייתי. בדן אנד ברדסטריט אומרים כי כל רכיבי מדד מנהלי הרכש בחודש מאי 2001 היו נמוכים ביותר, וחישוב נתוני קו המגמה מראה כיוון של ירידה גם בחודש הבא.

הערך שנמדד בשוק המקומי היה 46.8% לעומת 45.3% בחודש הקודם. בדיקת התשובות לסקר מראה כי רוב המשיבים הצביעו על ביקושים נמוכים כסיבה לירידה. כלומר, ירידת ביקושים בשוק המקומי היא הגורם החשוב אשר תרם לערך הנמוך ברכיב זה.

ראובן קובנט, מנכ"ל דן אנד ברדסטריט ישראל, אמר לנוכח הנתונים החמורים, כי ממצאי מדד מנהלי הרכש מתיישבים עם יתר הפרמטרים השליליים, המתקבלים בערוצי המידע השונים של דן אנד ברדסטריט ישראל, לגבי מצב המשק.

לדבריו, מערכת ההתרעה של דן אנד ברדסטריט - הכוללת נתוני חשבונות מוגבלים, פיגורים בתשלומים, מידע על צ'קים חוזרים, עיקולים, הוצאות לפועל, תביעות וכו' - מציגה תמונה עגומה למדי, ממנה עולה כי המיתון חוצה את כל ענפי המשק הישראלי.

חברות ועסקים רבים, אומר קובנט, נמצאים בקשיים וחלק לא מבוטל מהם מצויים בדרגת קושי כזו העלולה להביא אותם לכדי הפסקת פעילות מוחלטת וסגירתם. קובנט מציין כי מנתוני דן אנד ברדסטריט עולה כי ברוב החברות ישנה ירידה בפעילות ובהכנסות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

ברכיב היצוא נרשמה גם ירידה, ומשמעות נתון זה היא המשך מגמת הצמצום בהזמנות היצוא זה החודש השני ברציפות. בחינת התשובות לסקר מראה כי רוב המשיבים ציינו ביקוש נמוך כסיבה לירידה. גם קו המגמה שינה כיוון ומצביע על ירידה מתמשכת בתקופה הקרובה.

בדן אנד ברדסטריט אומרים כי רכיב הרכישות למלאי במאי מעורר פסימיות של ממש. הערך שנמדד הוא 37.1% לעומת 38.6% (סדרת נתונים מנוכה עונתית) הערך שנמדד בחודש שעבר. כלומר, נמשכת מגמת הירידה גם בנתוני חודש מאי. משמעות הדבר היא שהצפי של מנהלי הרכש הוא פסימי ביותר לגבי הצפוי במשק בעתיד הקרוב. צפי זה אינו מבשר טובות לכלל המשק.

רכיב התעסוקה צלל החודש לערך הנמוך ביותר מאז החלה המדידה (תחילת 1996), לאחר שנרשמה בו ירידה של 6%. הערך שנמדד היה 40.2% לעומת 46% (סדרת נתונים מנוכה עונתית). בתשובות לסקר מציינים מספר משיבים התייעלות כסיבה לירידה בהיקפי התעסוקה. נתון זה מתאים ליתר נתוני המדד החודש, גם נתוני קו המגמה החודש פסימיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully