וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר היציג ירד קלות ל-4.53 שקלים

ניצן כהן

21.6.2005 / 15:44

השער היציג של היורו נקבע ברמה של 5.489 שקלים - ירידה של 0.96% לעומת אתמול


הפיחות החד של השקל נמשך גם הבוקר. הדולר, שזינק בימים האחרונים, המשיך במגמה גם היום אולם בשיעורים מתונים יותר. לאחר שבתחילת המסחר זינק הדולר ב-0.8% ושבר את רמת 4.57 השקלים, התמתנו העליות ובשעה זו נסחר המטבע האמריקאי ברמה של 4.537 שקלים, כמעט ללא שינוי לעומת שערי הפתיחה הבוקר. בעוד העליות בדולר מתמתנו, משנה המסחר ביורו כיוון על רקע ההיחלשות של המטבע האירופי בעולם, ובשעה זו הוא נסחר ברמה של 5.487 שקלים, ירידה של 0.4% לעומת שערי הפתיחה הבוקר.

השער היציג של הדולר נקבע היום ברמה של 4.539 שקלים, ירידה של 0.02% לעומת היציג של אתמול. השער היציג של היורו נקבע ברמה של 5.489 שקלים, ירידה של 0.96% לעומת היציג של אתמול.

התחזקות הדולר בתל אביב היא חלק מהמגמה המגמה העולמית של התחזקות הדולר מול המטבעות הבינלאומיים, אך בתל אביב מקבלת מגמה זו משנה תוקף בשל שורה של גורמים, חלקם כלכליים וחלקם קשורים במישור המדיני-בטחוני-פוליטי. במישור הכלכלי, הירידות החדות בימים האחרונים בבורסה הביאו לנדידה של הציבור משוק המניות לשוק המט"ח, מגמה שקיבלה אתמול חיזוק מהמשקיעים הזרים שמכרו מניות בנקים וכימיה ופתחו פוזיציות בדולר.

במישור המדיני-בטחוני-פוליטי, מושפע שער החליפין של הדולר מההסלמה הבטחונית ברצועת עזה, הסלמה שמקבלת ביטוי בריבוי נסיונות של ארגוני הטרור לבצע פיגועים. אתמול היה זה גל שמועות שנפוץ בבורסה כי שר האוצר, בנימין נתניהו, שוקל להתפטר מתפקידו. גל שמועות זה הוכחש מכל וכל על ידי לשכת השר, אך לכל ברור כי ככל שמועד ההתנתקות/בחירות יתקרב, יעלו ראש הממשלה, אריאל שרון, שר האוצר בנימין נתניהו, שר הביטחון שאול מופז ושר החוץ סילבן שלום, על מסלול התנגשות חזיתי, מה שמערער את היציבות הפוליטית בישראל.

מנהל חדר עסקות מט"ח בבנק הבינלאומי, דרור זקש, מסביר כי הדולר נהנה מסנטימנט חיובי בעולם שמקרין גם על השוק המקומי: "הדולר מרים ראשו כבר בבוקר ומראה סימני התחזקות. בשערים שכאלה אנו כבר מתחילים לראות מימושים. בסך הכל, אנו מעריכים, השוק ממתין לראות מה קורה לבורסה: במידה שהבורסה תמשיך לרדת, כנראה שהשוק יפנה יותר כסף לדולר, יגביר ביקושים וידחף למעלה את שערו. האפיק המט"חי נראה כרגע אלטרנטיווה טובה לבורסה במידה שהיא תכזיב".

זקש מוסיף כי "הציבור בהחלט רואה בדולר אפיק השקעה טוב בימים אלה והדבר בא לידי ביטוי בהשקעות בקרנות מט"ח. אמנם לא מדובר בהיקפים גבוהים במיוחד, אולם הדבר מורגש. השוק מחפש את הסיבות לעליית הדולר: התחזקותו בעולם על רקע חולשת גוש היורו, היחלשות הבורסה בארץ - כל אלה תורמים להמשך המומנטום של המטבע האמריקאי".

בנוגע להתפתחויות בזירה המדינית, אומר זקש כי "אם בעבר היינו 'רגילים' למתיחות, הרי שהיום, אחרי שנה של רגיעה יחסית, כל הידרדרות קלה עשוייה להשפיע על מצב הרוח של הסוחרים".

"בסך הכל", מסכם זקש, "הסנטימנט הטוב בעולם כלפי הדולר בהחלט צפוי להמשיך ולהשפיע גם עלינו, אם כי אנו לא מעריכים שהדולר יחצה את קו ה-4.6".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully