וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההזדמנויות שיצרו הנפילות בבורסה

יורם גביזון

21.6.2005 / 11:29

סמנכ"ל אמבן, סבור שהמניות אטרקטיוויות יותר מאיגרות החוב. לעומתו, מנכ"ל מגדל קרנות נאמנות ממליץ על השקעה מגודרת בשחרים הארוכים

הירידות בבורסה והתחזקות הדולר החזירו את שוק איגרות החוב חודש לאחור והסיגו לאחור את מדדי המניות. בשבועיים האחרונים ירדו מדד ת"א 25 ב-4.7%, ת"א 100 ב-6.3% ומדד יתר 30 ב-13%.התשואות של איגרות החוב השקליות בריבית קבועה מסוג שחר לטווח ארוך חזרו ל-6.4% לאחר שבילו זמן קצרצר ברמה של 5.98%, ותשואת איגרות החוב הצמודות למדד לטווח ארוך, שירדה ל-3.98% לפני שבועיים, נסחרות כיום בתשואה של 4.1%.

רוני פילו, סמנכ"ל אמבן מקבוצת אי.בי.אי, אינו מתלבט כיצד להגדיר את מצבו של שוק ההון בימים האחרים: יש פניקה בשווקים. היעדר חלופות השקעה חסרות סיכון אינו מונע מכירה של קרנות נאמנות, ואפילו הקהלים היותר מתוחכמים והיותר גדולים ומשמעותיים שמנהלים תיקי השקעות מבקשים להקטין את אחוז המניות בתיקים.

להערכתו, הגורם המרכזי לירידות בבורסה הוא החששות מתהליך ההתנתקות, כשעיקר המכירות היו של משקיעים מקומיים, בעוד היקף המימוש של משקיעים זרים היה שולי.

"אם אני מנתח את מה שקרה בשבוע האחרון, מה שבולט הוא שמדדי המניות ירדו בפועל ב-15%-10% אם ננכה מהמדדים שלוש מניות גדולות שעלו - כי"ל, שהיו בה התפתחויות ספציפיות, החברה לישראל וטבע, שאינה קשורה לשוק המקומי.

התגובה בשוק איגרות החוב היתה מתונה יחסית, ואם צריך להשוות בין שוק המניות לשוק איגרות החוב, הרי שהמניות זולות מהאג'חים", אומר פילו.

איגרות החוב ירדו בשיעור מתון בשל הנזילות האדירה בשוק, שמתבטאת, למשל, בזרימה נטו של מיליארד עד 1.25 מיליארד שקל בחודש לקרנות הפנסיה, כשרמת ההנפקות של איגרות חוב על ידי משרד האוצר אינה מספקת את הביקוש.

פילו סבור שאיגרות החוב מסוג שחר אינן אטרקטיוויות גם בתשואה של 6.4%, לנוכח הסיכון יחסית לשוק המניות, וגם איגרות החוב הצמודות למדד אינן ההשקעה האופטימלית בשלב זה.

"אם הירידות בשוק המניות יימשכו בימים הקרובים, שוק האג"ח לא יחזיק, וגם הוא יפרוץ דרך מטה - הן באיגרות החוב הממשלתיות הן באיגרות החוב של החברות. אנחנו ממתינים לנצל את ההזדמנות הזו".

פילו מעריך שהאג"ח הצמודות לטווח קצר יציגו תנודתיות נמוכה יחסית לשאר אפיקי ההשקעה ועשויות ליהנות מביקושים, אף כי הוא עצמו מטיל ספק ברווח שאפשר להפיק באיגרת צמודה למדד שנושאת תשואה של 2.4%. איני צופה ששער הדולר יעלה מעל 4.6 שקלים, ולכן האינפציה לא תהיה גבוהה מ-2.25%-2.0% לכל היותר.

אנחנו חיים במדינה שבה שער הדולר מתפרץ רבעון אחד, ואז חוזר ויורד. בעשור האחרון זה קרה 4-3 פעמים, ולהערכתי זה לא יהיה שונה הפעם בהתחשב בתנועות ההון הזר שממשיכות להיכנס לשוק. אני הייתי יושב בפיקדון ומחכה. להערכתי, כיום שוק המניות הוא האטרקטיווי ביותר ואחריו השוק הקונצרני".

מנהל חברת קרנות הנאמנות של קבוצת מגדל, אסא ששון, מדבר על יום לא קל לענף קרנות הנאמנות, כשהמגמה של משקיעים רבים היתה לקצר את משך החיים הממוצע של תיק ההשקעות ולהגדיל את מרכיב המט"ח בו. עם זאת, הנפילות ייצרו להערכתו כמה הזדמנויות השקעה מעניינות.

הוא סבור שהשבועות האחרונים הוכיחו שהתשואות על האג"ח מסוג שחר נגזרות מאיגרות החוב האמריקאיות לטווח דומה. כל עוד האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב יציבה ברמה של 4.08%, ובהנחה ששער הדולר ייעצר סביב 4.6 שקלים לדולר - כי אז השחר הארוך עשוי להיות השקעה טובה. הוא מציין שפער התשואות שנפתח בין השחר לאג"ח האמריקאית מגיע כעת ל-2.3%, ולכן יש פוטנציאל לרווח נאה באמצעות מהלך משולב של רכישת איגרות חוב מסוג שחר לטוווח של עד 9 שנים, כשההשקעה מגודרת באמצעות מכירת חוזה על האיגרות האמריקאיות ל-10 שנים.

להערכתו, ההסתברות של עליית תשואות על איגרות החוב האמריקאיות גבוהה מההסתברות לירידת תשואות נוספת, בעוד העלייה בתשואות על השחר ל-6.4% הפכה אותו שוב להשקעה מעניינת, לאחר שברמות של 6% נרתעו רבים מרכישתו.

ששון מציין שתקלות בתהליך ההתנתקות עלולות להאיץ את התהליך של רכישת נכסים פיננסיים בחו"ל על ידי גופים מוסדיים, מה שיגרום לפיחות מהיר יותר.

"לעומת זאת, אם תהליך ההתנתקות יושלם ללא שיבושים יוצאי דופן, הדולר עשוי להיחלש באותה מהירות שהתחזק", אומר ששון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully