וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרופסור חיים לוי: תעודת הסל "תכלית דולר עולמי" עדיפה על פני תעודות הסל הדולריות המתחרות

טל לוי

21.6.2005 / 14:26

לוי, מומחה בינלאומי בתחום המימון, כותב במחקרו כי "בכל ריבית ליבור נתונה, תכלית נותנת את הריבית הגבוהה ביותר על פני מתחרותיה"



"תעודת הסל "תכלית דולר עולמי" היא המועדפת מבין תעודות הסל הצמודות לדולר". כך עולה ממחקר שערך פרופ' חיים לוי - מומחה בעל מוניטין בינלאומי בתחום המימון.



פרופ' לוי בחן את שלוש תעודות הסל הצמודות לדולר, שנסחרות בבורסת תל אביב: "תכלית דולר עולמי", "הדס א" ו"פסגות תאלי דולר". מדובר בתעודות סל המבטיחות ריבית משתנה מבוססת על מדד הליבור השבועי (הריבית הדולרית המקובלת בעולם, המקבילה לריבית הבסיסית של בנק ישראל) ומכאן, שהמחקר בודק השקעות בטווח הקצר בלבד. בשונה מהראייה לטווח ארוך, מתעלם החישוב עבור הטווח הקצר מהחשיפה לסיכון שינויי שערי הריבית.







לוי בחן מספר קריטריונים, ביניהם התשואה הצפוייה והסיכון הגלום בתעודות. מן המחקר עולה כי "תכלית דולר" מקנה למשקיע ריבית של 2.71%, לעומת 2.66% בלבד לשתי התעודות האחרות ואולם, לוי מדגיש במחקרו, כי הנתונים הנ"ל הינם נכונים לנקודת זמן נתונה וכי הקריטריון החשוב יותר הוא שיעור הניכוי (0.35% בתכלית לעומת 0.4% לשתי האחרות), שפירושו "בכל ריבית ליבור נתונה, תכלית נותנת את הריבית גבוהה ביותר".



גם מבחינת הסיכון הגלום בה, המבוסס על מודל מתמטי, מפגינה תכלית את התוצאות הטובות ביותר.



בהסתמך על שקלול כל הפרמטרים, קובע לוי כי "אם עושי השוק ימשיכו במדיניותם הנוכחית גם בעתיד, ניתן לקבוע שאם אופק ההשקעה המתוכנן ארוך מעשרה ימים, תכלית עדיפה על שתי מתחרותיה. לפיכך, על כל משקיע לשאול את עצמו מהו אופק ההשקעה המתוכנן שלו, תוך התחשבות בגובה העמלות והציפייה לפיחות או תיסוף".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully