וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התעשיינים: ירידה של 41.6% ברווח החברות הבורסאיות בענף המזון

הארץ

14.6.2001 / 8:50

אבי שמול

הרווח הנקי של 29 חברות מזון, משקאות וטבק הנסחרות בבורסה הסתכם ב-285 מיליון שקל ב-2000 - ירידה של 41.6% לעומת 1999, שבה הסתכם הרווח ב-488 מיליון שקל. כך התברר מסיכום נתונים שהציג אתמול יו"ר קבוצת טבעול, גזי קפלן, המשמש כיו"ר תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים.

הירידה מוסברת בגידול של 32.5% בהוצאות ובירידה בהכנסות. "הקיפאון בתעשיות המזון, זו השנה הרביעית ברציפות, יביא ב-2001 לגידול של 3% בלבד במכירות המזון, שיסתכמו ב-37.8 מיליארד שקל", אמר קפלן. "ככל הנראה תבוא ירידה של כ-5% ביצוא, ופיטורין של כ-500 עובדים - כ-1% מהמועסקים בענף, בשל העלייה החדה בשכר המינימום. המגמות הן תוצאה של תהליכים עולמיים, ובהם האטה כלכלית בעולם והיחלשות המטבעות האירופיים".

קפלן דיבר על קשיי תעשיית המזון במסיבת עיתונאים של ההתאחדות במפעל עלית בנצרת עילית. לדבריו, קיימת אפלייה של תעשיית המזון בכמה תחומים, ובהם הסכמים של ישראל עם הקהילה האירופית, חוסר הגנה על תוצרת חקלאית, ועסקות רכש של משרד הביטחון. "הממשלה צריכה להתייחס לעיקרון ההדדיות כעיקרון מנחה בחתימת הסכמי סחר, ולמנוע מצבים מגוכחים שבהם נחשפת תעשיית המזון ליבוא, בשעה שמכסים והיטלים הגבוהים בשיעורים ניכרים מאלה הנהוגים בישראל, מוטלים על יצוא סחורות מתוצרת ישראל", אמר קפלן.

"בישראל 14 רשויות שונות מפקחות על ייצור ושיווק מצרכי מזון, ללא תיאום ביניהן. עקב כך מבזבזת המדינה 6 מיליון שקל בשנה", אמר קפלן. "אם נביא כדוגמה את המשבר העולמי סביב מחלת הפה והטלפיים: בישראל, נוגע המשבר למשרדי התמ"ס, החקלאות והבריאות. אף אחד מהם אינו נוטל אחריות. התוצאה - מחירי הגלם לתעשיית מוצרי בשר הבקר מתייקרים מאוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully