וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסובארו לשמלצר, תיא לקשת ובזק לחברה לישראל

הארץ

14.6.2001 / 9:03

זאבי הפסיק לחפש השקעות ועבר למכירת נכסים

מאת יורם גביזון

פרסום הדו"חות הכספיים של חברת כור סיפק קורת רוח רגעית לכמה בנקים. הפסדי הענק של כור גרמו לבנק הפועלים להעמיד את ההשקעה הבעייתית למכירה ולהשמיע הסברים נפתלים מדוע לא יבצע הפרשה לירידת ערך ההשקעה.

אחד הבנקים שלא היה שותף למדיניות של ביצוע השקעות ריאליות במטרה להתמודד עם השחיקה במרווחים בפעילות המימון, היה הבנק הבינלאומי מקבוצת ספרא. ואולם לבנק הבינלאומי יש לקוח גדול שמעורר בבנק חוסר נוחות: קבוצת זאבי.

זאבי אחזקות רכשה 20% ממניותיה של חברת בזק מידי כייבל אנד ווירלס באוקטובר 1999 תמורת 630 מיליון דולר. הרכישה התבצעה בהלוואה מקבוצת בנקים שאירגן הבנק הבינלאומי. ההלוואה ניתנה לו כנגד הצגת הון עצמי של 200 מיליון דולר ושעבוד מניות בזק. זאבי הציג ערבות בנקאית מבנק שווייצי על חלקו במימון, וסיפק בכך את הדרישות של הקונסורציום שהורכב מבנק הפועלים, בנק לאומי , בנק דיסקונט ובנק המזרחי .

מימון רכישת מניות בזק היתה העסקה המשמעותית ביותר שביצע הבנק הבינלאומי עבור זאבי, אך לא הראשונה. הבנק הבינלאומי מימן את רכישת מניות כלל סחר על ידי זאבי אחזקות בסוף 1997 תמורת 660 מיליון שקל במזומן. בהתחשב בעובדה שההון העצמי של הבנק הבינלאומי מסתכם ב-3 מיליארד שקל, זאבי הוא לקוח חשוב. הבנק הבינלאומי קיבל כנראה בטחונות טובים מספיק ולא הטריד את עצמו בשאלה האם נכון שזאבי יהפוך לאחד הלקוחות החשובים של הבנק, אף שבנק ישראל החליט כי אינו ראוי לרכוש את בנק המזרחי ובנק הספנות . ככל הידוע לא היתה תמימות דעים בתוך הבנק באשר להקצאת האשראי לזאבי.

במאי 2001 קיבלו המסתייגים חיזוק לעמדתם, כשנודע כי משטרת ישראל מנהלת חקירה נגד איש העסקים מיכאל צ'רנוי בחשד כי ניסה להשתלט במרמה על מניות בזק באמצעות גד זאבי.

על פי החשד, צ'רנוי הוא שסיפק לזאבי את הכסף לממן את חלקו בעסקת בזק. זאת מבלי שזאבי ידווח על כך כנדרש לרשות החברות הממשלתיות. בבקשה לקבל סיוע משפטי מממשלת שווייץ, שאותה הגישה מנהלת המחלקה המשפטית במשרד המשפטים עו"ד עירית קהאן, נכתב: "צ'רנוי הוא דמות בכירה בארגון פשע רוסי ופעילותו הפלילית, הכוללת פשע מאורגן, הלבנת הון וסחיטה, נחקרת על ידי משטרת ישראל, הרשויות הרוסיות ומשטרות באירופה וצפון אמריקה".

ייתכן כי החקירה לא תעלה דבר נגד צ'רנוי. ואולם סביר להניח כי החשדות לא הועילו לבנק הבינלאומי. בנקאות מבוססת על אמון, וזיהוי כלשהו עם פשע מאורגן, הלבנת הון וסחיטה, לא יסייעו לבנק לגייס לקוחות. הצו של נגיד בנק ישראל מינואר 2001, בנוגע להלבנת הון, ייאלץ את הבנק לוודא בצורה מדוקדקת יותר כי לקוחותיו אינם עוקפים את חובת הדיווח ולאמת את זהות מי שמכוון את הפעילות בחשבון הלקוח.

החקירה המשטרתית אינה הסיבה היחידה וכנראה לא העיקרית לדאגה של המערכת הבנקאית בנוגע לזאבי. הדאגה המשמעותית יותר נוגעת לירידה במחירי חברות תקשורת. הירידה מקטינה את שווי מניות בזק, שהן החלק המרכזי במערך הבטחונות שבידי הבנקים להלוואה שניתנה לזאבי.

המשבר בשוק התקשורת העולמי מקטין את סיכויי ההפרטה של בזק, ואת סיכויה של המניה להתאושש. חברות תקשורת עמוסות חובות כבר אינן חביבות שוקי ההון. נוסף לחברות הבנות, בזק בינלאומי ופלאפון, המפסידות בעקביות, מבקשת בזק להגדיל את החזקתה בחברת הטלוויזיה בלוויין יס, בהשקעה כוללת של 240 מיליון דולר. השקעות אלה מצמצמות את פוטנציאל חלוקת הדיווידנדים של החברה, שהיה מקור להחזר חלקי של ההלוואה שלקח זאבי.

ריבית של 26 מיליון דולר

בזק חילקה דיווידנד של 300 מיליון שקל ב-2000, ספק אם דיווידנד בסדר גודל זה יחזור על עצמו ב-2001. היעדר דיווידנד יכביד עוד יותר את העול המימוני על זאבי. בהנחה שמדובר בריבית דולרית של 6% על הלוואה של 440 מיליון דולר, זאבי צריך לעמוד בתשלום ריבית של 26 מיליון דולר בשנה - לא מעט עבור מי שמחזיק בשורה של חברות ממונפות שאף לא אחת מהן יצרנית מזומנים מובהקת.

מניות בזק ירדו לשפל של 5.13 שקלים, ולאחרונה התאוששו ל-6.2 שקלים. הירידה במניות בזק למחיר שנמוך ב-11% מהמחיר המתואם בניכוי דיווידנד שלפיו רכש זאבי את המניות הביא להערכות שהמערכת הבנקאית לוחצת על זאבי להגדיל את הבטחונות שנתן לעסקה ב-40 מיליון דולר. ההערכות מוכחשות על ידי קבוצת זאבי, אך מאמצע מארס 2001 מימש זאבי מניות בזק בשווי של 50 מיליון שקל.

במקביל, פנתה קבוצת זאבי כמה פעמים - האחרונה שבהן לפני כשלושה שבועות - לחברת פועלים השקעות בהצעה לרכוש ממנה חבילה של 4.9% ממניות בזק. קבוצת זאבי הציעה לרכוש נתח זה משום שרכישה של 5% או יותר ממניות בזק מחיייבת את אישור משרד התקשורת, הליך שעלול לקחת זמן. במקביל, לפני חודש וחצי גיששה קבוצת זאבי, באמצעות מתווך, אצל החברה לישראל לעסקה דומה. קבוצת זאבי ביקשה עבור מניותיה את מחיר השוק, אך נענתה בשלילה על ידי שתי החברות.

מקורות המימון לא נחשפו

חבילת המניות בבזק אינן הנכס היחיד שקבוצת זאבי הציעה למכירה לאחרונה. השמועות הבלתי פוסקות לגבי משאים ומתנים שהחברה מנהלת בולטות על רקע תנופת ההשקעות של הקבוצה עד למחצית השנייה של 2000. בספטמבר 2000 עוד רכשה חברת מירג' שבשליטת זאבי 50% ממתחם אסותא תמורת 95 מיליון שקל באשראי בנקאי של 85 מיליון שקל. חודש קודם לכן רכשה מירג' 50% ממניותיה של חברת יפנאוטו, שהיא בעלת סוכנות סובארו בישראל, תמורת 30 מיליון דולר, והשלימה בכך את רכישת הבעלות המלאה בחברה בהשקעה של 50 מיליון דולר. במקביל, השקיעה כ-50 מיליון שקל במימון קבוצת הכדורגל של בית"ר ירושלים.

מקורות המימון להשקעות אלו של מירג' - חברה לא נזילה ולא רווחיות במיוחד - מעולם לא נחשפו. מעולם לא היה ברור כיצד חברה שהפסידה 31 מיליון שקל ב-1998-2000, וצרכה מזומנים בהיקף של 43 מיליון שקל, קיבלה אשראי לזמן ארוך וקצר בסכום של 355 מיליון שקל.

קבוצת זאבי איבדה באחרונה לחלוטין את תאבונה להשקעות חדשות. איש העסקים שלמה שמלצר, בעל השליטה בחברת הליסינג ניו קופל ובקבוצת הרכב שלמה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully