וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ההגבלים שוקלת להכריז על הסכם הפרדת הבעלות בוויזה כ.א.ל כעל הסדר כובל

הארץ

14.6.2001 / 10:06

למרות שלא נמצא נספח סודי להסכם על הפרדת הבעלות; הרשות להגבלים עסקיים צפויה לקבל את החלטתה בשבועיים הקרובים

מאת עמית שרביט

עד כה, לא מצאה הרשות להגבלים עסקיים נספח סודי להסכם על הפרדת הבעלות בוויזה כ.א.ל בין בנק לאומי ובנק דיסקונט . הרשות חשדה כי בנספח כזה התחייבו שני הבנקים שלא להתחרות זה בזה על אותם לקוחות כרטיסי האשראי. על אף אי מציאת הנספח, תשקול הרשות להגבלים להכריז על שני הבנקים כמקיימים הסדר כובל, וזאת לנוכח העובדה כי הבנקים אינם מראים כל כוונה להתחרות זה בזה.

הוויכוח על הנספח הסודי התעורר, לאחר שהתברר כי חברת ויזה כ.א.ל, כיום בבעלות בנק דיסקונט, אינה עושה דבר כדי למנוע את נטישת לקוחותיה ומעברם לכרטיס לאומי קארד. לאור זאת התעורר החשד כי בהסכם למכירת השליטה בוויזה כ.א.ל, נכלל סעיף כובל, בו נאסר על ויזה כ.א.ל לפנות ללקוחות לאומי המחזיקים בכרטיסיה כיום.

בניסיון לברר מדוע ויזה כ.א.ל אינה פונה ללקוחות הנוטשים אותה, דרשה רשות ההגבלים לקבל לידיה את כל מסמכי הסכם הפרדת הבעלות בויזה כ.א.ל, מתוך חשד כי בהסכם יימצא נספח סודי, במסגרתו נקבעה אי תחרות בין שני הבנקים. מסמך כזה, עד כה, לא נמצא.

הרשות להגבלים עסקיים צפויה לקבל את החלטתה בשבועיים הקרובים. מקורות ברשות טוענים כי הבדיקה עדיין לא הסתיימה, ואולם הערכה היא שלא קיים נספח סודי. גורם שמקורב לתהליך הבדיקה אמר כי ייתכן שהיה הסכם שבעל פה בין הבנקים שחתמו על ההסכם.

לפיכך, אם יוחלט שלא היה נספח סודי, הרשות תיאלץ לבחון את שוק הוויזה בתוך פרק זמן מוגדר, ולקבוע אם יש נסיונות מצד כ.א.ל להתחרות על לקוחות לאומי באמצעות פנייה אליהם. אם לא יאותרו נסיונות כאלה תשקול הרשות להכריז על הסכם הוויזה כעל הסכם כובל, למרות שלא נמצאו ראיות כתובות לכך. הראיה הכתובה היחידה היא סעיף בהסכם, שבו נכתב כי הבנק שירכוש את ויזה כ.א.ל לא יעשה שימוש פוגע במאגר המידע של החברה נגד הבנק המוכר.

סעיף זה, שאושר בזמנו בידי הממונה הקודם, דוד תדמור, הוסף להסכם בשל הטענה כי שימוש במאגר המידע עלול לפגוע בפרטיות הלקוחות. לדעת רשות ההגבלים, הסעיף לא היה אמור למנוע את התחרות בין הבנקים על לקוחות כרטיסי האשראי. עם זאת, לא ברור אם שני הבנקים מפרשים את הסעיף אחרת.

הממונה על ההגבלים, דרור שטרום, דרש לפני כחודש מבנק דיסקונט ומחברת ויזה כ.א.ל, להציג את המסמכים הנוגעים להסכם שבמסגרתו הופרדה השותפות בין לאומי לדיסקונט בבעלות על ויזה כ.א.ל. במסגרת הסכם ההפרדה, רכש דיסקונט את חלקו של לאומי תמורת כ-138 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2000, במהלך שהפתיע את המערכת הבנקאית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully