וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גלברד עובר למזון מהיר. מה הוא יעשה לרווח? /הארץ

הארץ

14.6.2001 / 10:15

מנהל מו"מ לכניסה לשותפות ברשת פיצה האט המפסידה

מאת אנה אלייניקוב ורותם שטרקמן

איש העסקים יעקב גלברד, לשעבר מנכ"ל רשת הרבוע הכחול , נמצא במגעים מתקדמים לרכישת 50% מזכויות השותפות של חברת דור אנרגיה ברשת פיצה האט וקנטאקי פרייד צ'יקן. רכישת המניות תתבצע באמצעות חברת ג' רשתות קמעוניות שבשליטתו. שווי העסקה לא נמסר לפרסום, אך ידוע כי ההשקעה הראשונית של דור אנרגיה בפיצה האט היתה לפי שווי של כ-13 מיליון דולר, וההשקעה האחרונה של דור היתה לפי שווי של 8 מיליון דולר.

דור אנרגיה הנמצאת בשליטת קבוצת אלון (75%), רכשה 25% מזכויות השותפות פיצה האט בספטמבר 2000 עם תחילת האינתיפאדה תמורת 3.2 מיליון דולר. דור גם נתנה לפיצה האט הלוואה של 3.2 מיליון דולר כנגד אג"ח להמרה בשיעור של 15% מהזכויות. לדור אנרגיה יש גם זכות להגדיל את שיעור אחזקותיה ב-10% נוספים לפי שווי של 13.2 מיליון דולר.

לפני שבוע, עקב קשיי נזילות של הרשת, הזרימה דור אנרגיה לפיצה האט 2 מיליון דולר נוספים כהלוואה הניתנת להמרה ב-25% מהזכויות. לפי שעה, כשעדיין לא הומרו האיגרות חוב וההלוואות, מחזיקה דור ב-25% והקבלן שלמה דהוקי מחזיק ב-75% מזכויות השותפות.

אם ייחתם ההסכם עם גלברד תנצל כנראה דור את האופציות העומדות לזכותה. בניצול מלא תחזיק דור ב-75% מזכויות השותפות. היקף ההשקעה של דור אנרגיה בפיצה האט במצב כזה יהיה 9.6 מיליון דולר.

פיצה האט, כרשתות מזון מהיר נוספות בישראל, סובלת מזה שנים מחוסר הצלחה עסקית. בדו"חותיה לרבעון הראשון של 2001, דיווחה דור אנרגיה כי הרשת נקלעה לקשיי נזילות עקב קשיים כספיים של דהוקי. החברה פירסמה כי היא בוחנת כמה פתרונות אפשריים, ובהם רכישת חלקו של דהוקי בפיצה האט.

דור אנרגיה גם מינתה שני מנכ"לים שהחליפו את דהוקי, שניהל באותו זמן מו"מ למכירת חלקו בשותפות לפי שווי של 9 מיליון דולר. לפני שבועיים פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי דודי עזרא נמצא במו"מ מתקדם לרכישת חלקו של דהוקי, אך כנראה החליטה הנהלת דור אנרגיה לנקוט פתרון אחר ופנתה לגלברד כדי שישתתף בתוכנית ההבראה של פיצה האט.

גלברד אמר אתמול כי הוא ישתתף בפיתוח וקביעת אסטרטגיה חדשה לרשת, במטרה להובילה לצמיחה ולהעבירה לפסי רווחיות. במסגרת זו תיבחן מחדש פריסת הרשת ויוקמו סניפים נוספים באזורים שבהם נמצאת הרשת בחדירה נמוכה. "לפיצה האט יש פוטנציאל צמיחה גבוה שלא מומש עד כה", אמר גלברד.

"מדובר במותג בינלאומי חזק שזוכה להצלחה גדולה בעולם, ועתיד לשגשג גם בישראל. אנחנו מקווים ששיתוף הפעולה בין ג. רשתות לדור אנרגיה יחזק את מעמדה של הרשת בשוק המזון הישראלי", הוסיף. הרשת המונה כ-40 סניפי פיצה וכ-10 סניפי קנטאקי (מהם שלושה בהקמה), היא בעלת מחזור של כ-100 מיליון שקל בשנה, אך אינה מצליחה להגיע לרווחיות.

השקעת דור אנרגיה בפיצה האט מיושמת כחלק מהאסטרטגיה של חברות הדלק בישראל ובעולם לרכז סביב מכירת הדלק והשמן גם עסקים נוספים. החברות יוצרות בתחומי תחנת הדלק מיני קניונים עם ניהול מרכזי, ומוצאות לעצמן בכך מקור צמיחה החסר להן בעסקי הדלק, שהם אמנם יציבים אך אינם צומחים. כך לדוגמה, רכשה חברת הדלק פז את השליטה ברשת בורגר ראנץ' והקימה את רשת חנויות הנוחות Yellow. גם סונול הקימה באחרונה רשת מזון מהיר בשם "אוטוטו", ודלק תפתח בקרוב את סניפי הקפה של רשת סטארבאקס העולמית, בנוסף לסניפי מקדונלד'ס וסאבווי שנפתחו בחלק מהתחנות.

שוק הפיצה בישראל מאופיין בחסמי כניסה נמוכים, עובדה המביאה לכניסתם של פיצריות מקומיות שכונתיות המתחרות ברשתות ומצליחות לשלט בשוק. אחת החולשות של הרשתות בשוק הפיצה לעומת שוק ההמבורגרים היא העובדה שאין כמעט צורך בציוד משוכלל ויקר, וכמעט כל אחד יכול לפתוח עסק לממכר פיצות. גם קרב המיקום והפרסום מול רשת דומינוס פיצה גורם לרשתות להוציא סכומים אדירים ולהוריד את מחירי הפיצה. פיצה האט שוכרת חנויות בקניונים ובמיקומים יקרים אחרים, ועיקר הרווח הולך לתשלומי השכירות. הרשת הפסידה כ-14 מיליון שקל ב-2000 ו-4 מיליון ברבעון הראשון של 2001. גם דומינוס פיצה מציגה בדרך כלל הפסדים.

רשת פיצה האט, כמו רשתות מזון מהיר אחרות, מאופיינת בחוסר יציבות בניהול. הרשת החלה את דרכה בישראל בקונצרן כלל, עברה מיד ליד, עד שנקנתה על ידי הקבלן שלמה דהוקי, שהכניס לרשת את חברת הדלק דור אנרגיה. עכשיו מגיע גלברד. האסטרטגיה של גלברד היא ליצור אשכול מותגים, כלומר למזג כמה מותגי מזון שינוהלו תחת הנהלה אחת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully