וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

Micromuse, מתחרתה של טי.טי.איי, נתקלת בקשיים לסגור עסקות; בתי ההשקעות מורידים תחזיות

גתית פנקס

14.6.2001 / 19:34

סמנכ"ל הכספים של TTI: "גם לנו יש קשיים כאלה, אך אנו לא מעריכים שנפרסם אזהרת רווח לרבעון השני; לנפילה של Micromuse אין השפעה עלינו שכן האסטרטגיה שלנו שונה לחלוטין"

כבר אתמול החלה חרושת שמועות לפיה חברת Micromuse (סימול MUSE), מתחרתה של טי.טי.איי הישראלית, עומדת לפרסם אזהרת רווח לרבעון הקרוב, אם כי החברה לא עשתה כן בצורה רשמית ("טרם" עשתה זאת, יאמרו האנליסטים שמכסים אותה). יחד עם זאת, גרג בראון, מנכ"ל Micromuse, אמר כי הסביבה העסקית היום היא קשה ביותר - אחת הקשות אותן חוותה החברה מאז ומתמיד - וכי היא נתקלת בקשיים לסגור עסקות.

ואם זה לא מספיק, אז נוכל לספר שארסנל של בתי השקעות הוריד היום את המלצתם למניית החברה: בתי ההשקעות אופנהיימר (CIBC), דויטשה בנק ו-Wit SoundView הורידו את הדירוג מ"קנייה חזקה" ל"החזק" ומורגן סטנלי חתך את ההמלצה מ"קנייה חזקה" ל"נייטרלי".

את הקיצוץ המרשים ביותר במחיר היעד ביצע האנליסט ניל הרמן מליהמן ברדרס: מרמה של 115 דולר למניה ל-45 דולר למניה. על רקע זה לא קשה להבין מדוע המניה צונחת בכ-20% בעת כתיבת שורות אלה.

התוכנות שמייצרת החברה דומות בפונקציונליות שלהן לאלה של טי.טי.איי, והן מיועדות לתעשיית הטלקום בעיקר ליישומים של OSS - Operations Support Systems ו-NMS - Network Management Systems. "האסטרטגיה שלנו שונה מזו של Micromuse", אומר היום אלי עופר, סמנכ"ל הכספים של טי.טי.איי, "ולכן אין להורדת התחזיות השפעה ישירה עלינו".

לא מכבר העריכו בבית ההשקעות אופנהיימר כי מכפיל הרווח של טי.טי.איי היום אינו משקף את השווי הראוי לה, וכי היא נסחרת בדיסקאונט עצום על החברה - כזה שגם שיעורי הצמיחה הגבוהים של Micromuse (כ-20% ברבעון) והיקפי המכירות הגדולים שלה אינם מצליחים להצדיק. שווי השוק של טי.טי.איי היום הוא כ-180 מיליון דולר, בעוד זה של Micromuse הוא גבוה מ-2.1 מיליארד דולר.

במה האסטרטגיה שלכם שונה?

עופר: "בעבר קינאנו בהם מאוד, שכן האסטרטגיה שלהם לפנות גם ללקוחות קטנים ובעיקר ל-ISPs, חברות טלפוניה קטנות ו-CLECs הוכיחה את עצמה והובילה את החברה למחזור מכירות גדול ביותר.

"כבר לפני שנה וחצי התחלנו להתמקד יותר בארגונים גדולים, שאצלם בעיות המימון אינן שאלה. אין לנו ספק שהמוצר של Micromuse הוא טוב מאוד וקל להטמעה, אבל לאור השינוי האסטרטגי שלנו אנחנו כמעט ולא נתקלים בהם במכרזים לפרויקטים גדולים. מחיר עסקה ממוצעת שלהם הוא 150-300 אלף דולר, בעוד שאצלנו החוזים השכיחים ביותר הם של 3-5 מיליון דולר.

"ישנם מכרזים בהם בכל זאת היה בינינו מפגש, כמו למשל אצל בלגקום שהיא לקוחה גדולה שלנו (ביצעה עמם עסקה בשווי של כ-14 מיליון דולר, ג.פ), אך רכשה גם מ-Micromuse מספר תוכנות במאות אלפי דולרים. היום אנחנו מבינים ש-ISPs לא בהכרח מיתרגם לחוזק, אלא להיפך".

ובכל זאת, Micromuse הגיעה למחזור מכירות גבוה משלכם. היא מכרה ב-59.3 מיליון דולר ברבעון הראשון ואתם ב-13 מיליון דולר.

"זה נכון. ההתעסקות שלהם בלקוחות מסוג זה הובילה אותם להציג שיעורי צמיחה מרשימים ומכירות גבוהות שמתפרשות על כ-1,000 לקוחות, ובבסיס הלקוחות שלנו היום יש 70 חברות בלבד. יחד עם זאת, אין הרבה ISPs בעולם שיכולים להמשיך ולספק עבור החברה האמריקאית כאלה אחוזי צמיחה גבוהים. הלקוחות שלנו, לעומת זאת, הם כאלה שיכולים לגדול איתנו ככל שהם מתרחבים".

גם לכם יש קשיים בסגירת חוזים ברבעון השני?

"בפירוש כן, אבל אנחנו עדיין מאוד מקווים שנצליח לעמוד בתחזיות. מה שבטוח, זה שבבחינה שנתית אנחנו עדיין עומדים מאחורי התחזיות שלנו לצמיחה של 40% ב-2001 ו-2002. בסך הכל, 85%-90% מהרבעון כבר סגרנו ונשארו לנו עוד כ-10%-15% שאנחנו עדיין מקווים לסגור בתקופה הקרובה. להערכתנו, בקצב גידול כזה של השוק ובבעיות היום, קשה לצמוח ב-120% בשנה, שזה בדיוק מה שעשתה Micromuse".

תפרסמו אזהרת רווח, להערכתך?

"אני לא חושב שנצטרך לעשות את זה, ואני עדיין מקווה שנצליח לעמוד בתחזיות לרבעון. אנחנו עושים את כל המאמצים".

אתם חוששים שאף Micromuse תנסה לעבור לנישה של עסקות גדולות ותהווה תחרות קשה יותר עבורכם?

"נגענו רק בקצה הקרחון מפוטנציאל השוק. התחרות העיקרית שלנו היום היא עם גופים שמייצרים פתרונות פנימיים אצלם, ופחות עם חברות אחרות. במלים אחרות, יש מקום לכולם. נוסף לכך, אני לא מעריך שהם יעשו את השינוי הזה במודל העסקי שלהם, שכן הוא לא יניב להם את שיעורי הצמיחה הגבוהים להם החברה והמשקיעים מקווים, שכן הצמיחה בשוק בו אנו פועלים היא איטית יותר אבל גם בטוחה יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully