וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בזק פעם ראשונה

שגיא חמץ

11.6.2001 / 14:29

בזק פעם שנייה, בזק פעם שלישית, עוד לא נמכר. קשה להפריט את בזק והיום קשה עוד יותר, לפיכך השאלה החשובה כעת היא מתי סוף סוף מתחיל התהליך?

גמל, על פי הבדיחה הידועה, הוא חיה שהוקמה על ידי ועדה - גיבנת, עוד גיבנת, תנועות מוזרות והליכה משונה. בקיצור, משהו בתוכנית לא ממש הסתדר.

על פי אותה בדיחה, בזק היא גמל רב דבשתי. ועדות על גבי ועדות, מתכננות מזה שלוש שנים את הפרטת בזק, ומשנה לשנה נוספת עוד גיבנת, עוד שאלה הרת גורל ועוד סוגייה במחלוקת רבת שנים.

על חלק מהסוגיות מוקמות ועדות שיפתרו את הסוגייה שבמחלוקת. כל ועדה ופתרונה, כשכל ועדה מעבירה את מסקנותיה ללא אחרת מאשר הוועדה הבאה.

כמדי שנה מתכנסים העוסקים בהפרטת בזק אל אירוע חגיגי אחד - ישיבת ועדת שרים לענייני הפרטה, ישיבה שנראית מדי שנה כישיבה גורלית שבעקבותיה ייפול דבר. ישיבה מסוג זה מתקיימת היום.

במסגרת ועדת שרים לענייני הפרטה מתכנסים בירושלים, בראשות ראש הממשלה, אריק שרון, כל הנוגעים בדבר, החל בשר התקשורת ושר האוצר וכלה בשר המשפטים.

מספר שאלות יעלו היום על שולחן הוועדה, הראשונה שבהן - דרישת השב"כ להגביל את הרוכש הפוטנציאלי מדילול מניותיו בעתיד, כלומר מהכנסת גורמים נוספים להחזקות משמעותיות בחברה.

שאלה רודפת שאלה

סוגייה זו תעביר את היושבים סביב השולחן, עמוס הבורקסים, ישירות לבעיה נוספת - האם לאשר, במסגרת הפרטת בזק, הכנסת משקיע אסטרטגי, או לאפשר גם הכנסת משקיע פיננסי.

כמו במקרים רבים, שאלה רודפת שאלה, וקשה לראות משקיע אסטרטגי שמעוניין בבזק כשהוא מוגבל ביכולתו למכור חלקים מהחזקותיו במהלך הדרך. אלא שלא כאן ולא כאן נעוצה הבעיה האמיתית.

במכתב שהעביר השבוע מנכ"ל משרד התקשורת היוצא, דני רוזן, לשר התקשורת, ראובן ריבלין, כותב רוזן בין היתר את הדברים הבאים: "החלפתי דעות בנושא הפרטת בזק עם אנליסטים ובכירים בתעשייה, ונראה שהגישה לפיה יש לאפשר למשקיע פיננסי להתחרות על רכישת בזק אך לתת עדיפות למשקיע אסטרטגי היא פיתרון נכון למציאות, בצד קשיי שוק ההון הגלובלי".

רוזן מייצג גישה בה נוקטים רבים היום, לפיה יש לאפשר גמישות מירבית בהליך ההפרטה של בזק, לנוכח המצב הקשה הן בשוקי ההון והן במצב המדיני-בטחוני בישראל.

בימים שבהם דיילים של חברות תעופה זרות טסים לקפריסין בכדי לא לעשות את הלילה באזור הקרבות, קשה להאמין שמשקיעים זרים יתגודדו בירושלים סביב מסמכי המכרז להפרטת בזק.

נכון להיום, ונכון כמעט לכל ישיבה בענייני בזק, השאלה הגדולה איננה מה יהיה אופיו של המשקיע העתידי, אלא השאלה אם אכן יהיה כזה, והשאלה הגדולה עוד יותר - מתי?

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully