וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר לאן?

ליאור כגן

15.6.2001 / 13:20

הגופים הכלכליים כבר מצפים לראות את הדולר ברמה של 4.20 שקלים

יום מסחר חריג התנהל היום בשוק המט"ח. זאת בהשוואה לימי שישי רגילים בהם נרשמת פעילות מועטה ותנודות קלות בדולר. הדולר טיפס היום לרמה של 4.1760 שקלים בהשפעת קניות דולרים מאסיוויות של בנקים זרים, שהחלו עוד אתמול החל משעות הצהריים.

הגופים הכלכליים מתקשים להעריך לאן הולך הדולר בטווח הקצר, אולם חלקם כבר מתחילים לדבר על רמות של 4.20 שקלים, שעד לא מזמן, כאשר הדולר שייט בטווח מחירים של 4.13-4.12 שקלים, נראו רחוקות. בבית ההשקעות גיפט, מקבוצת אילנות בטוחה, מעריכים כי הדולר עשוי להתחזק ל-4.1950, ואח"כ לרמה של 4.2310, כאשר להערכתם מטרת השוק היא 4.28 שקלים לדולר.

המניעים של הבנקים והמשקיעים הזרים לא ברורים לכל המשקיעים, והם מתקשים להסביר את ההתעניינות בדולר, בימים אלו בהם הושג הסכם הפסקת אש (לפחות על הנייר) בין ישראל לפלשתינאים. "ייתכן שגם הם, כמו רוב הציבור בארץ, לא מאמינים שהפסקת האש תצא אל הפועל, והראיה לכך הוא הפיגוע שהתרחש אתמול בכביש המנהרות", אמר אחד הסוחרים.

הקושי של הגופים הכלכליים לחזות את כיוונו של הדולר נובע ממספר גורמים המשפיעים על הדולר בכיוונים שונים:

התנודתיות בנאסד"ק:

אם לפני שבוע-שבועיים חזרה האופטימיות למשקיעים עקב התאוששות הנאסד"ק, בימים האחרונים היא מתפוגגת. הנאסד"ק רשם ירידה מצטברת של 10% בחמשת ימי המסחר האחרונים, וגל אזהרות הרווח נמשך. אי לכך, נראה כי גיוסי הכספים של החברות הישראליות בחו"ל לא יתחדשו בקרוב, כך שהיצע הדולרים הקיים, שתומך בשקל חזק, ימשיך להצטמצם.

פער הריביות:

כיום עומד פער הריביות בין השקל לדולר על 3%, כאשר נגיד בנק ישראל צפוי להפחית את הריבית בשיעור מצטבר של כ-0.4%-0.5% במצטבר בשני ימי השני הקרובים. אולם, לא בטוח שהפחתות ריבית אלו יצמצמו את הפרש הריביות בין השקל לדולר, זאת משום שגם בארה"ב מצפים להפחתת ריבית של 0.25%-0.5% בסוף החודש. פער ריביות זה מגדיל את אטרקטיוויות ההשקעה בדולר, אם כי לדברי קליין הוא לא גורם שמשפיע על תנועות ההון לישראל, ולכן הוא גם לא משפיע על המסחר בדולר.

המצב הבטחוני:

התגובה של המשקיעים לאירועים הביטחוניים ניכרת גם במסחר בשקל-דולר, כאשר בד"כ הוא מתחזק עם היוודע דבר פיגוע, או כל הסלמה אחרת במצב. המשקיעים התרגלו לרמה מסוימת של אירועים בטחוניים, ובינתיים, כל תגובה בשקל-דולר היתה נקודתית בלבד. מצד שני, הפסקת פעולות הטרור בפועל, בהתאם להסכם הפסקת האש, יכולה בהחלט לגרום לגל אופטימיות, ולהתחזקות בשקל.

הנתונים הכלכליים:

למרות שהדולר לא מגיב כבר זמן רב באופן נקודתי לפרסום נתונים כלכליים, המצב ברור - המשק נמצא בהאטה חמורה. לפי הנתונים שמתפרסמים, ההשקעות מצטמצמות, וכך גם הייצוא ויבוא מוצרי הצריכה. הצמיחה השנה צפויה להיות השנה בין 1% ל-2%, ובזמנים שכאלו יש המעדיפים את ההשקעה הדולרית, הבטוחה יותר.

רצועת הניוד:

בינתיים, רצועת הניוד תומכת בשער הדולר כאשר הוא יורד לרמות של 4.10 שקלים. היחלשות המטבעות המרכיבים את הסל, הורידה את שער סל המטבעות, והוא התקרב לגבול התחתון של רצועת האלכסון. במצב הקיים, שער הדולר ייתמך על ידי בנק ישראל, ברגע שהסל ירד לגבול התחתון, ולכן הוא מהווה חסם תחתון לשער הדולר. יחד עם זאת, יש לזכור כי בנק ישראל מעוניין בביטול הרצועה, וייתכן כי בקרוב יגיעו הבנק והאוצר לסיכום חדש בנושא זה.

הזרים:

הם מופיעים מדי כמה זמן, ומבצעים עסקות בעשרות מיליוני דולרים. קצת קשה למצוא לוגיקה באופן פעילותם ובתזמון, אך ללא ספק, כשהם פועלים, הם סוחפים איתם גם את הבנקים המקומיים, ובד"כ גורמים לעלייה בשער הדולר. יום המסחר הנוכחי הוא דוגמה טובה לסיטואציה מסוג זה.

אז לאן הולך הדולר? לא כולם מוכנים להתנבא, ומי שמתנבא נוקב בטווח מחירים רחב, המתבקש עקב מכלול הגורמים שמשפיעים בכיוונים מנוגדים. אך לפחות בסיום יום המסחר הנוכחי העריכו הפעילים כי המגמה היא של פיחות לרמות של 4.20 שקלים לדולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully