וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרטנר המזה"ת: המיתון בענף שירותי ה-IT בישראל יורגש באיחור יחסי - ברבעון האחרון של השנה

צורי דאר

17.6.2001 / 15:53

היקף שוק ה-IT בישראל הגיע בשנת 2000 ל-3.1-3.2 מיליארד דולר; גם היציאה מההאטה תתרחש כשני רבעונים מאוחר יותר

המיתון בענף שירותי ה-IT בישראל יורגש רק בין החודשים אוקטובר-דצמבר 2001, בפיגור של כשני רבעונים. כך מעריכה חברת המחקר גרטנר המזה"ת, בהתבסס על התנהגות הענף בעת מיתונים שהתרחשו בעולם, ובמהלך תקופות מיתון שעבר המשק הישראלי.

"ענף שירותי ה-IT בישראל חש פחות יחסית את המיתון בשל היותו בעל כוח התמדה וקשיחות מפני תנודות במשק, הנובעים מהצורך הקריטי בשירותים אלה גם בעת מיתון", הסביר ברוך גינדין, מנכ"ל גרטנר המזה"ת.

על ענף שירותי ה-IT נמנות חברות כמו פורמולה , נס, מל"מ, ונציגויות מקומיות של חברות רב לאומיות כמו IBM-GS, קומפאק, EDS ופירמות ייעוץ מובילות כגון PWC, דלויט-טוש, KPMG וכו'. העסקים הפועלים בענף הם בתי תוכנה, שירותי תחזוקה לתוכנה וחומרה, Systems Integrators, עסקים המוכרים ציוד ורשיונות תוכנה, וכן שירותי ייעוץ.

"המיתון שהחל במשק בנובמבר 2000, החל לתת אותותיו בענף שירותי ה-IT רק ברבעון השני של שנת 2001, וההשפעה המקבילה לרמת המיתון כיום - תורגש כאמור רק לקראת סוף הקיץ. בנובמבר 2001, ההאטה שיחושו ספקי שירותי ה-IT תהיה מקבילה לירידה הכללית בעסקים, שהורגשה במשק כבר בינואר 2001", אמר גינדין.

עוד ציין גינדין כי ענף ההיי-טק עשוי לצאת מהמיתון בזמן שונה מכלל המשק, וזאת בשל היותו מוטה יצוא ותלוי בהשקעות הון, חיצוניות בחלקן. "היציאה מההאטה תתרחש כשני רבעונים מאוחר יותר. יחד עם זאת, כאשר יצא ענף ההיי-טק המקומי מהמשבר, תהיה לכך השפעה חיובית מיידית על ענף שירותי ה-IT, גם אם כלל המשק עדיין יסבול מההאטה".

צמיחה נמוכה

על פי גרטנר, היקף שוק ה-IT בישראל הגיע בשנת 2000 ל-3.1-3.2 מיליארד דולר נקי, לאחר ניכוי ייצור של החברות, אחת עבור השנייה, ויבוא לשם יצוא בתחומי תעשייה אחרים. כמו כן, סכום זה לא כלל את פעילות קבוצות הפיתוח של החברות הרב לאומיות במסגרת תקציבים פנימיים.

לדברי גינדין, שוק ה-IT העולמי אמור היה לצמוח אחרי השלמת פרויקטי באג 2000 בקצב מוגבר של יותר מ-20% בשנה. "הציפיות היו גבוהות בשל שתי סיבות עיקריות: ביצוע פרויקטים שנדחו בשנת 2000 עקב הוצאת תקציבים על 'באג 2000', והכניסה האינטנסיווית של ה-'e', שהביא מימד חדש של ביקוש שלא היה קיים קודם".

"בפועל, בשנת 2000 צמח ענף שירותי ה-IT המקומי ב-12%-15%, והשנה הוא צפוי לצמוח ב-5%-8%". כאשר ייצא ענף ההיי-טק מתקופת המיתון, מעריכה גרטנר, כי ענף שירותי ה-IT יראה שוב צמיחה של 15% ויותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully