וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ביזנסוויק" רומז: חברת מרחב הישראלית הוצאה ממצרים

הארץ

17.6.2001 / 22:00

הכתבה מתבססת בעיקר על מקורות עלומי שם שאישרו את ההערכות שרווחו באחרונה, לפיהן חברת מרחב נדרשה על ידי ממשלת מצרים למכור את חלקה בבית הזיקוק

מאת אורה קורן

חברת מרחב הוצאה ממצרים על רקע האינתיפאדה והדבר מקרין חוסר יציבות לגבי עסקת יצוא הגז ממצרים לישראל - כך עולה מכתבה שפורסמה בגיליון האחרון של כתב העת "ביזנסוויק", המתייחסת למכירת חלקה של מרחב בבית הזיקוק מידור באלכסנדריה, במאי 2001. הכתבה מתבססת בעיקר על מקורות עלומי שם שאישרו את ההערכות שרווחו באחרונה, לפיהן חברת מרחב, בבעלות יוסי מימן, נדרשה על ידי ממשלת מצרים למכור את חלקה בבית הזיקוק.

מרחב הקימה את בית הזיקוק עם איש העסקים המצרי חוסיין סאלם ועם חברת הנפט הלאומית המצרית. לאחר שהשלימה את גיוס ההון לפרויקט, בסך 1.3 מיליארד דולר, ביצעה ממשלת מצרים השתלטות עוינת על המיזם הישראלי-מצרי הגדול ביותר וצמצמה את חלקם של מרחב ושל סאלם מ-40% כל אחד ל-20%. השליטה (60%) עברה לחברת הנפט הלאומית המצרית ולחברות בנות שלה. בסוף מאי 2001 אישרה מרחב, כי מכרה את חלקה במידור לממשלת מצרים ברווח. על פי פרסומים שלא אושרו, הרוויחה החברה 60 עד 70 מיליון דולר.

"ביזנסוויק" ציטט גורמים ישראלים ומצרים ממשלתיים שציינו, כי מצרים רצתה להרחיק עצמה מישראל בתקופה זו של מתיחות פוליטית-ביטחונית. במשרדי הממשלה המצריים אישרו, כי הם שארגנו את יציאת מרחב מהמדינה.

ציטוטים ישירים שהביא "ביזנסוויק" לא היו חד משמעיים. שר האנרגיה המצרי, סאמח פהמי, אמר לכתב העת כי בכירים בתעשייה פעלו להוצאת ישראל ממצרים, ואולם לא ציין אם ממשלת מצרים תמכה בהם. "ביזנסוויק" הוסיף, כי סיכויי העסקה הנוספת בין גורמים ישראלים לערביים בתחום האנרגיה אינם ברורים. הכוונה, כנראה, לעסקה שמגבשים מרחב וסאלם להנחת צינור גז באמצעותו תייצא מצרים גז טבעי לישראל ולטורקיה. "ביזנסוויק" ציטט דיפלומט מערבי בקהיר שאמר, כי הסיכוי שמצרים תייצא גז לישראל בקרוב "שואפים לאפס". מקורות ישראלים שצוטטו בכתבה העריכו, כי מצרים רוצה שעניין פרויקט הגז המצרי-ישראלי יירד מהכותרות עד ליישוב הסכסוך הפלשתיני-ישראלי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully