וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחוסנים?

עינב בן יהודה

18.6.2001 / 10:33

באוויה ישראל משדרים עסקים כרגיל, בעוד המסרים מאוויה העולמית עמומים הרבה יותר

החודשים האחרונים מוכיחים כי מרכזי הפיתוח הישראליים של חברות הענק אינם מחוסנים. גלי הפיטורים הראשונים, בדרך כלל, חלפו מעל ראשיהם , ואם באו הקיצוצים לידי ביטוי היה זה בתקציבי הרווחה אך לא בכוח האדם.

אך כאשר אין די בסבב הפיטורים הראשון, והחברה מודיעה על סבב פיטורים נוסף, מתחילים גם כאן להרגיש את השפעות הקיצוצים במצבות כוח האדם. שתים מהדוגמאות האחרונות הבולטות הן סיסקו ונורטל . סיסקו ישראל פיטרה לאחרונה רבע מעובדיה, ונורטל הודיעה רק אתמול כי במסגרת מיקוד הפעילות יתבצע קיצוץ גם בסניף הישראלי.

אוויה מפטרת 3,000 עובדים

אולי זו הסיבה שדוברת אוויה לא מיהרה להבטיח כי הפיטורים, עליהם הודיעה החברה, לא יפגעו בסניף הישראלי.

יצרנית ציוד התקשורת קיצצה בשבוע שעבר את תחזית ההכנסות לשנת הכספים שתסתיים בספטמבר 2001, לנוכח ירידה חדה מהצפוי במכירות בעיקר בשוק האירופי. החברה ציינה כי כחלק ממהלך של קיצוץ עלויות בכוונתה לקצץ ב-3,000 משרות, כ-11% מכוח העבודה בחברה.

החברה העריכה כי ברבעון שיסתיים ב-30 ביוני הכנסותיה יתכווצו ב-4%-6% ביחס לרבעון המקביל, אך רווחיה יוכפלו. ברבעון שיסתיים בספטמבר צופה החברה ירידה של 4%-8% בהכנסות עם רווחים הגבוהים פי 6 מרווחיה ברבעון המקביל. ההודעה על הקיצוצים הצפויים תפסה את מרכז הפיתוח הישראלי לא מוכן. מסתבר כי במרכז הישראלי התעדכנו לגבי תוכניות אוויה העולמית באמצעות אמצעי התקשורת השונים.

שורשיה של אוויה ישראל נעוצים ברכישתה של לננט הישראלית על ידי לוסנט טכנולוגיות ב-1998. כיום אוויה ישראל משמשת כאחד ממרכזי המחקר והפיתוח הבודדים של החברה, שאינם ממוקמים בארה"ב. אוויה ישראל משמשת אף כמרכז התמיכה הטכני הבינלאומי לכל פעילויות החברה מחוץ לגבולות צפון אמריקה, ומעסיקה כ-400 עובדים.

החברה החלה להיסחר בבורסת ניו יורק ב-2 באוקטובר 2000 תחת הסימול AV. לקראת הספין אוף מלוסנט, בספטמבר 2000, יצאה החברה בקמפיין נרחב ששם לעצמו שתי מטרות עיקריות: האחת מיצוב החברה כיחידה נפרדת ועצמאית, והשנייה גיוס עובדים.

במהלך שנת 2000 גדלה החברה בכ-120 עובדים, מרביתם מרוכזים בקריית עתידים בתל אביב, בנוסף לחברה מרכז קטן הממוקם במרכז הטכנולוגי בירושלים. בתחילת השנה הצהירו באוויה ישראל כי הם מעוניינים לקלוט 70 עובדים עד סוף השנה, אתמול ציינה ראומה שרביט-ריבלין, סמנכ"ל משאבי האנוש של החברה, כי יעד זה הושג כמעט במלואו.

ממשיכים בקליטת עובדים

אוויה הודיעה כי תאיץ את הליך הארגון מחדש בחברה על מנת להשלימו עד סוף ספטמבר 2002, שנה מוקדם מהצפוי. דוברת חברת אוויה, לין נומן, אמרה ל-TheMarker.com כי עדיין מוקדם לדעת כיצד והאם תשפיע תוכנית הפיטורים של החברה על הסניף הישראלי.

לדבריה, החברה תציע בשלב הראשון לכ-14,000 עובדי המנהלה בארה"ב תוכניות לפרישה מוקדמת ופרישה מרצון. באוויה מקווים כי מרבית המשרות יקוצצו בעקבות היענות העובדים לתוכניות אלו. נומן הוסיפה כי רק לאחר בחינה של ההיענות לתוכניות אלו תוכל החברה להחליט כיצד להמשיך ביישם תוכניות הקיצוצים.

בישראל, כך נראה, לא מודאגים. שרביט-ריבלין ציינה כי בשלב זה אין השלכות על פעילות המרכז הישראלי. "אוויה ממשיכה במאמצי הגידול בתחום הדאטה, התחום בו אנו פועלים. אנחנו ממשיכים לגייס עובדים על פי התוכנית המקורית, שרובה כבר השולמה".

אולי 3,000 עובדים בארה"ב באמת יפרשו מרצון, ואולי הסניף הישראלי לא ייפגע. בכל מקרה, לעובדי אוויה ישראל אין ברירות רבות, הם ייאלצו לחכות ולראות - הם יודעים, כמו ההנהלה שלהם, כי עכשיו זה לא זמן טוב לחפש עבודה חדשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully