וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עסקת ויז'נטק 2: טריון העניקה ל-UPC אופציה לרכישת 4% מהחברה במסגרת עסקה בה מכרה לה ציוד תקשורת

גיא הדס

18.6.2001 / 18:16

בינואר 2000 קיבלה UPC כ-2 מיליון אופציות, אולם בסופו של דבר היא נקלעה לקשיים וביטלה את החלק הארי של ההזמנה

מקרה ויז'נטק-ברודקום לא היה חריג לגמרי. גם חברת ציוד התקשורת טריון , של האחים זכי ושלמה רכיב, נהגה בדרך דומה והחליטה לחלק אופציות לא רק לעובדיה אלא גם ללקוחותיה, כל זאת בתמורה לכך שאותה לקוחה תרכוש ממנה ציוד תקשורת. כך נהגה טריון, כאשר העניקה בינואר 2000 לחברת הכבלים האירופית UPC כ-2 מיליון אופציות, תמורת הבטחה לרכישת ציוד עבור שירותי הכבלים האינטרט והטלפוניה של UPC.

באותה התקופה לטריון היו 49 מיליון מניות, כך שלמעשה העניקה ל-UPC את האופציה לרכישת 4% מהחברה. באותה התקופה מחיר מניית טריון נע בין 60 ל-80 דולר למניה, ושווי השוק שלה נע בין 3 ל-4 מיליארד דולר. ככל הנראה, האופציות שניתנו ל-UPC היו באותה עת בתוך הכסף, כך ששוויים נע בין 120 ל-160 מיליון דולר.

האופציות כבר לא בכסף

סמנכ"ל הכספים של טריון, אלי מור, אמר כי בסופו של דבר החלק הארי של העסקה לא יצא אל הפועל מכיוון ש-UPC נקלעה לקשיים וביטלה את רוב תוכניותיה להתרחבות. כך טריון בסופו של דבר לא סיפקה ל-UPC למשל את ציוד הטלפוניה אותו היתה אמורה לספק לה. UPC, לעומת זאת, נשארה עם האופציות. "למרות זאת, זה לא אומר ש-UPC לא תרכוש בסופו של דבר את הציוד שלנו", אומר מור.

היום מניית טריון נסחרת סביב ה-5.5 דולרים, והאופציות של UPC נמצאות עמוק בתוך הכסף.

טריון היא יצרנית מודמים לתקשורת אינטרנט מהיר בכבלים, והיא מנוהלת על ידי שני אחים ישראלים ממוצא מצרי, זקי שלמה רקיב. במארס 1995 גייסה טריון את הסיבוב הראשון בהנפקה של קרנות הון סיכון - 4 מיליון דולר - כאשר בין המשקיעים היו קרנות הון הסיכון הישראליות וולדן-ישראל וסקויה.

באותה שנה נכנסה גם סיסקו כשותפה בחברה, ושילמה 8 מיליון דולר עבור 5% מההון. באוגוסט 1998 גייסה טריון 39 מיליון דולר בהנפקה ציבורית בוול סטריט, ובינואר 1999 ביצעה הנפקה שנייה בהיקף של 142 מיליון דולר.

UPC היא חברת הכבלים הגדולה באירופה, ובין השאר היא מחזיקה ב-46.5% מחברת הכבלים הישראלית תבל. ב-2000 UPC נכנסה להשקעות אדירות בהרחבת התשתית, רכישת חברות כבלים אירופיות וכניסה לתחומי תקשורת נוספים: אינטרנט מהיר וטלפוניה. נפילת שוק האינטרנט והתקשורת פגע מאד ב-UPC, והיא עצרה תוכניות השקעה רבות, ובין השאר ביטלה הזמנות מטריון.

מקרה טריון-UPC דומה למקרה ויז'נטק-ברודקום. במקרה זה ברודקום, שרכשה את ויז'נטק, דחפה את האחרונה במסגרת עסקת הרכישה להעניק אופציות ללקוחת ויז'נטק. הענקת האופציות של החברה ללקוחותיה, כמוה כהנחה הניתנת ללקוח תמורת רכישת הציוד. במקרה של טריון-UPC, הציוד בסופו של דבר לא נרכש, וההנחה בסופו של דבר התגלתה כריקה מתוכן, מכיוון שהאופציות אינן בכסף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully