וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גידול של 125% בהשקעות בחממות טכנולוגיות ב-2000 - ל-225 מיליון ד'

הארץ

19.6.2001 / 7:42

במסגרת החממות הטכנולוגיות מעניקה המדינה תמיכה ליזמים מתחילים בעלי רעיונות טכנולוגיים חדשניים בשלב ראשוני

מאת אורה קורן

היקף ההשקעות של המגזר הפרטי בחממות הטכנולוגיות ב-2000 גדל ב-125% יחסית להשקעות ב-99', והגיע ל-225 מיליון דולר - כך מסרה רינה פרידור, מנהלת פרויקט החממות הכפוף ללשכת המדען הראשי במשרד התמ"ס.

במסגרת החממות הטכנולוגיות מעניקה המדינה תמיכה ליזמים מתחילים בעלי רעיונות טכנולוגיים חדשניים בשלב ראשוני, שלב שאינו מאפשר גיוס הון מהמגזר הפרטי. התקציב הממשלתי למימון הפרויקט הוא 30 מיליון דולר לשנה. כיום מופעלות 24 חממות, רובן בפריפריה, המעסיקות 3,000 עובדים ב-200 פרויקטים.

פרידור ציינה כי משקיעים זרים השקיעו ישירות 25% מסכום ההשקעות בפרויקטים, בהם השקעה של מיליון דולר, שהשקיעה לאחרונה חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון באחת מחברות החממה בתחום הביוטכנולוגיה. קרנות הון סיכון ישראליות, שחלקן פועלות עם הון זר, השקיעו 75% מההון ב-2000.

במחצית השנייה של 2000 נרשמה ירידה בהיקפי ההשקעות, על רקע משבר ההיי-טק העולמי - גם בתחום הטלקום - וחלק מהקרנות אף נסוגו משלבים מתקדמים של זכרון דברים להשקעה בפרויקטים. פרידור הוסיפה כי באותה תקופה גם חזרו בהם כמה משקיעים זרים מכוונתם להשקיע בפרויקטים, בין השאר מסיבות ביטחוניות.

לדברי פרידור, קרנות ישראליות משקיעות בעיקר בתחום האלקטרוניקה, הציוד הרפואי, המחשבים והתוכנה. עם הקרנות שמשקיעות בפרויקטים של חממות נמנות פולריס, יוזמה, מילניום, אייפאקס, ג'מיני, מופת, ג'רוזלם גלובל ואוורגרין.

התפלגות תחומי הפרויקטים מצביעה על מרכזיותו של ענף הביוטכנולוגיה (21%). אחריו מדורגים תחומי הרפואה והציוד הרפואי (17%) הכלולים בתחום מדעי החיים לצד הביוטכנולוגיה, ותחום הכימיה והחומרים (17%).

מתחילת פעילות החממות ב-91' ביצעו חברות בוגרות מכירות מצטברות בהיקף של 150 מיליון דולר, מהם 108 מיליון ליצוא; גורמים פרטיים השקיעו בפרויקטים 525 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully