וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פוטנציאל עסקי גבוה - השקעה לטווח ארוך

הארץ

19.6.2001 / 10:18

בנק הפועלים פיתח מדד של 15 חברות גנומיקה / הארץ

מאת יורם גביזון

יחידת ניירות ערך זרים של בנק הפועלים הרכיבה מדד של 15 מניות גנומיקה מובילות, אשר עוקב אחר התפתחות מחיריהן. מנהלת מחלקת מחקר ושיווק ניירות ערך זרים בבנק הפועלים, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, אומרת כי המדד נועד לעקוב אחרי תחום הגנומיקה בתוך ענף הביו-טכנולוגיה. לדבריה, מייחס המדד משקל שווה לכל המניות הנכללות בו בשל התנודות החדות במחירי המניות של החברות בתחום.

יחידת ניירות ערך קובעת כי התחום שנמצא בתחילת דרכו טומן בחובו פוטנציאל עסקי גדול אך גם סיכון גבוה, ועל כן היא ממליצה להשקיע בתחום הגנומיקה באמצעות סל מניות בתוך ראייה ארוכת טווח.

הגנומיקה עוסקת בחקר הגנים, בודקת את הרצף והמבנה שלהן, וכן את מיקומם ותפקידם. מטרת המחקר היא לזהות גנים הקשורים למחלה, לחקור ולפתח תרופות שישנו את תפקוד הגן או את פעילותו, ובכך יאטו את התקדמות המחלה.

ריצוף הגנום האנושי - כלומר זיהוי רצף יחידות הבסיס המרכיבות את ה-DNA שהושלם ביוני 2000 על ידי חברת Celera - הוא הבסיס לפיתוח כלים וטכנולוגיות לזיהוי גנים, לביצוע מחקרים להבנת תפקידם, וכן ליצירת דור חדש של תרופות.

יחידת ניירות הערך של בנק הפועלים קובעת שלגנומיקה יש תפקיד מפתח בכל שלבי הפיתוח של תרופה: זיהוי גן וחלבון הקשור למחלה או הבנת תפקידו, לוודא את המטרה הנכונה לפיתוח התרופה, זיהוי מועמדים לתרופה, וכן בדיקת רעילות ויעילות התרופה.

התחום מוערך ב-1.5 מיליארד דולר

היחידה מנתחת את השווי הכלכלי של כל אחד מתתי תחום הגנומיקה. התחום של גילוי גנים חדשים מוערך ב-1.5 מיליארד דולר. תחום זה כולל ריצוף DNA במטרה לחקור את ההבדלים הגנטיים הקיימים בין בני אדם; שכפול DNA, כלומר היכולת ליצור עותקים של גן מסוים, המאפשרת לבצע עליו ניסויים שונים; ופיתוח מאגרי מידע, הכוללים רצפי גנום השוואתיים כמו זה של עכבר או זבוב פירות, הנדרשים לצורך זיהוי גנים, הבנת תפקידם ותועלתם לחקר התרופות.

השלב המתקדם יותר במחקר מתרכז בביטוי הגנים, כלומר בהבנת תפקיד הגנים והקשר שלהם למחלות. כלי מחקר מרכזי להבנת תפקידו של גן מסוים הוא זיהוי הגנים הפעילים בתא בתוך השוואה של תא בריא עם תא חולה. המחקר של השוואת ביטוי הגנים מאפשר לזהות במדויק כיצד משנה מחלה את המצב הביולוגי הנורמלי של התא, ועל ידי כך מאתרת את מקור המחלה שמהווה מטרה לתרופה.

הטכניקה המרכזית בתחום מחקר זה עושה שימוש בשבבי DNA המאפשרים לאתר גנים פעילים בתאים שונים ומשמש למחקר וזיהוי של גנים פגומים. שוק זה אמור להגיע למיליארד דולר בתוך 5 שנים.

שוק חקר החלבונים ב-2005 מוערך ב-2.5 מיליארד דולר

תת תחום אחר בגנומיקה הוא חקר החלבונים במטרה לזהות את החלבונים הקשורים למחלות מסוימות. מרגע שזוהה קשר בין גן למחלה מסוימת ישמש החלבון כמטרה לתרופה, משום שהוא גורם ישיר או עקיף למחלה, או לחלופין חלבון סינתטי ישמש כתחליף לחלבון שהגוף אינו מסוגל לייצר בשל מחלה, לדוגמה תרופת האינסולין שניתנת לחולי סוכרת. גודל השוק של חקר החלבונים נאמד ב-2.5 מיליארד דולר ב-2005.

הגנומיקה ממלאת תפקיד חשוב גם בשלב פיתוח התרופה. הפארמה-גנומיקה חוקרת את ההשפעה של שינויים גנטיים על תגובות לתרופה. טכניקה זו מסייעת להבין מדוע אנשים מסוימים עם מחלה מסוימת מגיבים בצורה שונה מאחרים לטיפול תרופתי פרטני. הפארמה-גנומיקה אמורה לשפר את סיכויי ההצלחה של הניסויים הקליניים. שיעור ההצלחה של ניסויים קליניים הוא 20%. שיעור נמוך זה מגדיל את עלות חקר התרופות, שהיתה 19.4 מיליארד דולר ב-2000. גודל השוק לשירותי מחקר ופיתוח לצורך זיהוי תרכובות תרופתיות המסוגלות לחסום או להגדיל את פעילות המטרה בהתאם לאפקט הרצוי, נאמד ב-3 מיליארד דולר.

יחידת ניירות ערך זרים של בנק הפועלים סיווגה את חברות הגנומיקה ל-4 קבוצות, וזאת על פי שרשרת הערך:

* ספקי טכנולוגיה, כגון חברות Affymetrix המייצרת שבבי DNA, ובישראל Compugen שמפתחת ומשווקת תוכנות לניתוח מידע בחקר הגנים והחלבונים. חברות אלו מפתחות ציוד חומרה ותוכנה לצורך עיבוד כמות המידע הגדולה שנוצרה במהלך חקר הגנום.

* הקבוצה השנייה כוללת את ספקי המידע, כגון Celera ו-Incyte, המתמקדות בבניית בסיסי הנתונים של הגנום, ומוכרות את המידע לחברות ביו-טכנולוגיה ותרופות, וכן למוסדות רפואיים ואקדמיים.

* הקבוצה השלישית היא ספקי מחקר המבצעים מחקרים בתחומי הגנום כבסיס לשיתופי פעולה עם חברות אחרות. חברות אלו עשויות גם למכור את המחקרים לחברות ביו-טכנולוגיה ופרמצבטיקה.

* הקבוצה הרביעית של חברות הגנומיקה עוסקת בפיתוח מוצרים, כגון Millenium ,Sciences Human Genome ו-Genetics Myrad.

הפעילות העסקית בתחום תתרחב - וגם מספר המיזוגים

בבנק הפועלים מציינים את הגורמים העיקריים שמניעים את הצמיחה בתחום הגנומיקה, כמו העובדה כי הגנומיקה עונה על הצורך הגובר בתרופות חדשות ויעילות יותר. העובדה שרק 10% מהגנים היו מוכרים לפני עשור הגבילה את המחקר, אך בעקבות התפתחות המחקר הגנומי גדל משמעותית מספר המטרות לתרופה. יחידת ניירות ערך זרים בבנק הפועלים מצטטת הערכות שלפיהן חקר החלבונים יסייע לזהות 4,500-3,000 מטרות חדשות.

הגנומיקה מקצרת ומייעלת את תהליך פיתוח התרופות. להערכת הבנק, התחום מתאפיין בחסמי כניסה גבוהים משום שהחברות בו רושמות פטנט על הטכנולוגיה שפיתחו, דבר שמהווה חסם כניסה גבוה ומאפשר לחברה ליהנות משולי רווח גבוהים.

יחידת ניירות ערך מאפיינת את המגמות הצפויות בתחום: אינטגרציה לאורך שרשרת הערך, כלומר מעבר של חברות מבוססות כלכלית הפועלות בתחום חקר מטרות לתרופה לפעילות, שתתמקד במחקר ופיתוח של תרופות; חיזוק מעמדן של חברות הגנום במסגרת שיתוף הפעולה עם חברות פרמצבטיקה גדולות, וזאת בתוך ניצול מעמדם הפיננסי הטוב מבעבר.

התרחבות פעילותן העסקית של חברות הגנום תגדיל את מספר המיזוגים והרכישות. להערכת בנק הפועלים, מגמת ההתכנסות (קונסולידציה) תתרחש בעיקר בקרב ספקי הטכנולוגיה, אך גם בין חברות פרמצבטיקה גדולות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully