וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלבר תגייס 58 מיליון שקל באג"ח שיובטחו בפעילות ליסינג ללא חברות סטארט אפ

ליאור כגן

20.6.2001 / 13:17

זאת על מנת לצמצם את סיכון ההתחייבות; מעלות מדרגת את האג"ח הבכירה ב-AAs, ואת המשנית ב-As

חברת שירותי הליסינג אלבר, עומדת לפני גיוס הון באמצעות הנפקת אג"ח בהיקף של 58 מיליון שקל. מעלות דירגה את האג"ח ב-AAs לאג"ח הבכירה, וב-As לאג"ח המשנית, כאשר התוספת s לדירוג (Structure) מסמלת את אופי הדירוג, השונה מאופן ביצוע דירוג רגיל.

הדירוג נעשה לאחר פנייה של אלבר למעלות, בו ביקשה לקבל את הדירוג הנ"ל. בהתאם לדירוג אותו ביקשה אלבר לאג"ח המונפקות, בנתה מעלות את אופי ההנפקה והקריטריונים בה צריכה לעמוד אלבר - על מנת לקבל דירוג זה.

למעשה, הדירוג הוא לא של החברה, אלא של ההתחייבות הספציפית שלה. אלבר תנפיק את האג"ח שלה באמצעות חברה בת, אלבר בטוחות, שתוקם לצורך ההנפקה. כך בעצם מתאפשר גיוס הון לאלבר, באמצעות חברת "צינור", כאשר הדירוג שנקבע מנטרל את הסיכון של אלבר.

איגרות החוב יגובו, לראשונה, בתזרימי מזומנים הנובעים מעסקות ליסינג תפעולי הכולל שירות מלא (בעבר גובו עסקות כאלו בפעילות ליסינג תפעולי ללא שירות, או בשטרות למימון כלי רכב) . לפי הקריטריונים שנקבעו לעסקה זו, פעילות הליסינג התפעולי שתשמש כגיבוי למחזיקים באג"ח, לא תכלול שירותי ליסינג לחברות סטארט אפ, או לחברות בעלות ותק של פחות מ-4 שנים. לדברי האנליסטית רותי דהן, מחברת הדירוג מעלות, קריטריון זה נעשה על מנת לצמצם את הסיכון של ההתחייבות.

כלכלני מעלות כותבים בסקירתם, כי סך ציי הרכב של חברות ההחכרה עומד כיום על כ-50 אלף כלי רכב (פרטיים, ומסחריים), כאשר לפי הערכות, הפוטנציאל הוא ל-200 אלף כלי רכב. לדבריהם, הענף צמח בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, מרמה של 6,000 כלי רכב ב-1997.

לדברי האנליסטיות, רותי דהן, ושירי פרנקס, הצמיחה בשוק זה צפויה להתמתן, זאת עקב התלות בענף הטכנולוגיה, והיצע גדול של כלי רכב חדשים מצד יבואני הרכב (לפלחי שוק של חברות ההחכרה) בתנאי אשראי נוחים, דבר אשר נובע מהצטברות מלאים גדולים אצלם.

המתחרה העיקרית של אלבר היא חברת הליסינג התפעולי ניו קופל, שלהערכת כלכלני מעלות מחזיקה בנתח של כ-31% משוק זה, לעומת נתח של כ-35% לאלבר. המתחרות הקטנות יותר, הן אוויס (10%), אופרייט ליס (6%), והרץ (6%).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully