וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עקב ירידת ערך המניה: אטיוניטי תנפיק 350 אלף מניות כפיצוי לבעלי B4I, שנרכשה על ידה בעסקת מניות

רמי קפלן

20.6.2001 / 22:25

B4I נרכשה בפברואר 2000 עבור מניות שהיו שוות אז 16 דולר; סעיף גידור אילץ את החברה לפצות את המוכרים במקרה של ירידת ערך; הפיצוי אחרי הפשרה קטן ב-93%

חברת אטיוניטי הודיעה היום על השגת הסכם פשרה עם בעליה המקוריים של חברת Bridges for Islands, שנרכשה על ידי אטיוניטי בפברואר 2000, לפיו תנפיק החברה 350 אלף מניות נוספות עבורם, עקב ירידת הערך הדרמטית שידעה המניה מאז העסקה.

לפי הסכם הרכישה המקורי, שילמה אטיוניטי עבור B4I סכום של 4 מיליון דולר במזומן, ו-14 מיליון דולר במניות. ערך המניה ביום העסקה עמד על 16 דולר. המוכרים ביקשו לבטח את עצמם מפני ירידה בערך מניית אטיוניטי ולכן הכניסו להסכם סעיף גידור, לפיו כל ירידה ממחיר של 16 דולר תזכה אותם בפיצוי מלא מצד החברה הרוכשת.

לנוכח התמוטטות חזון ה-B2B, שהוא תחום הפעילות של שתי החברות, והירידה הבלתי נמנעת במחיר מניית אטיוניטי מרמות של 35 דולר במארס 2000, עד למחיר של 2.4 דולר היום, הפך סעיף הגידור לסעיף מרכזי מאוד בהסכם הרכישה.

חישוב פשוט מראה שבעלי B4I הפסידו 85% מערכו של חלק החלפת המניות בעסקה, שהיווה 77% ממנה, כלומר הפסד של 11.9 מיליון דולר בסך הכל. סעיף הגידור אמור היה לבטח אותם לחלוטין מפני הפסד כזה.

אולם כפי שאומר היום נשיא אטיוניטי אריה גונן: "כולם הבינו שנפל דבר בשוק, מעט מאוד משקיעים לא ספגו הפסדי ערך ניכרים ביותר. בעלי B4I הבינו עתה שלא יוכלו לקבל את מלוא התמורה שבה דובר אז".

וכך, מקץ תהליך משא ומתן שנמשך כשלושה חודשים, הושג הסכם הפשרה שפורסם היום. ולפחות מבחינת המוכרים מדובר בפשרה כואבת. 350 אלף מניות, בשווי הנוכחי של המניה, שווים 840 אלף דולר, כלומר פי 14 פחות מהתמורה המקורית במונחי פברואר 2000.

עם זאת, בסך הכל מדובר בפשרה הגיונית. הרי שוויה של אטיוניטי ירד גם הוא בערך באותן המכפלות מאז תקופת השיא, ואין זה בלתי סביר שבעליה לשעבר של B4I הפועלת באותו התחום, ושהחליטה לקשור את גורלה בזה של אטיוניטי, ייאלצו לשלם מחיר דומה לזה של משקיעי אטיוניטי.

ואם במחיר שמשלמים משקיעי אטיוניטי עסקינן, הרי שאת הפיצוי לבעלי B4I, הקטן אומנם, הם עומדים לספוג במלואו בדמות דילול אחזקותיהם בשיעור של 3.3% בערך.

עסקת מדהטק בוטלה

עסקת הרכישה של B4I לא היתה הראשונה שנתקלה בבעיות על רקע התדרדרות מחיר המניה. רכישה אחרת שבוצעה במארס 2000, של חברת מדהטק, הסתיימה בביטול עקב אי הרצון של אטיוניטי לשלם את הפיצוי שחייב סעיף הגידור. 300 אלף מניות שהחליפו ידיים במארס, לפי מחיר של 26 דולר, חזרו לידיהם של משקיעי אטיוניטי, והעסקה היתה כלא היתה.

על B4I לא רצו לוותר באטיוניטי, ומכאן הסכם הפשרה. לדבריו של גונן, הטכנולוגיה של B4I משולבת כיום במרכז הפעילות של החברה, ואם כי רוב העובדים המקוריים של החברה הנרכשת עזבו את אטיוניטי מאז המיזוג, שכבת הבכירים והמייסדים נותרה. למעשה, קבוצה זו היתה בין מוכרי B4I איתם הושגה היום הפשרה.

הקבוצה הזאת, יחד עם שאר המשקיעים של B4I, יכולה לפחות להתנחם בארבעת המיליונים ששולמו במזומן. לא קשה היה למצוא השנה עסקות שנערכו במלואן על בסיס החלפת מניות, והרבה פעמים אף ללא סעיפי גידור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully