וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אינטרנט ישראלי - מלכודת החינם: מי יימלט ממנה?

הארץ

21.6.2001 / 8:18

מאת יובל דרור

אתרי התוכן הגדולים באינטרנט הישראלי ממתינים לראות מי יהיה האתר הראשון שיתחיל לספק את כל תכניו תמורת תשלום. רבים מהם מבקשים לעבור למודל מבוסס מנויים, על מנת להתמודד עם העלייה בהוצאות, לצד הירידה בהכנסות מפרסום. ואולם כל אחד חושש להיות הראשון שיעשה את הצעד.

אתר מפה (www.mapa.co.il) החליט לא להמתין, ונערך להשקת שירות בתשלום שיהיה מוכן בתוך כמה חודשים. מנהלי האתר מקווים שישיגו בתוך כחצי שנה עד 20 אלף מנויים משלמים. מאז 2000 נסגרו או צומצמו מספר רב של אתרי תוכן ומסחר אלקטרוני בישראל. מנהלים רבים של אתרי תוכן מספרים, שלא לייחוס, שהם שוקלים לעבור למודל הכנסות מבוסס מנויים. "אני לא יודע לומר מתי בדיוק נעבור למודל של תשלום, אבל אנחנו מתכוננים לכך זה זמן רב", אמר מנהל בכיר באחד מאתרי התוכן הגדולים. "לכולם ברור שאי אפשר להמשיך במצב הקיים", הוסיף.

מנהל אחר הסביר: "כיום נשארו רק האתרים הגדולים והמבוססים, וכולם משקיעים מאמצים רבים כדי למשוך את הגולשים אליהם. כיום זו תעשייה של תאגידים, ואלו אינם רגילים לתת דברים בחינם".

מנתוני איגוד המפרסמים שפורסמו באחרונה, התברר כי ב-2000 תפס האינטרנט רק %0.3 מתקציבי הפרסום בישראל - 3.5 מיליון דולר בלבד. כלומר, מודל הכנסות המבוסס על פרסום נכשל בישראל. "לא נוכל לעבוד בחינם לאורך זמן", אמר על כך מנהל אתר שסירב להיחשף. בחברת מפה טוענים שקיבלו פניות מכמה אתרי תוכן, המבקשים לעמוד מקרוב על מידת ההצלחה של מפה כאשר תתחיל לגבות כסף מהגולש הישראלי, שהתרגל לקבל תכנים בחינם. שת"פ עם מטרופוליס אתר מפה, שנפתח לפני כמה שבועות, מספק תכנים במגוון תחומים. הוא הוקם על ידי חברת מפה, שהוקמה לפני שמונה שנים ועוסקת בהוצאת מדריכי טיולים, מפות ואטלסים. מנכ"ל החברה, דני טרץ', אמר שהחברה מגלגלת כ-4 מיליון דולר לשנה, ולדעתו שולטת בכ-%70 משוק המפות והמדריכים בישראל.

"באתר יש ארבעה ערוצים מרכזיים", מספר מנהל הפיתוח העסקי של מפה, אורן חפץ: "אנו מפעילים ערוץ אוכל ובו סקירה על כ-3,500 מסעדות; ערוץ נופש שסוקר כ-2,500 מקומות לינה וכ-300 הצעות למסלולי טיולים; ערוץ תרבות הכולל סקירות על סרטים והצגות, וכן ערוץ המסקר אירועים ברחבי המדינה, מהצגות בקאמרי ועד הופעה קטנה במועצה אזורית בגליל".

המקור לתכנים התרבותיים יהיה האתר מטרופוליס, שהוא אחד מאתרי התרבות הוותיקים באינטרנט הישראלי. מפה עשויה לרכוש את מטרופוליס בעסקת החלפת מניות, שאמורה להיחתם בימים הקרובים. עם השלמת העסקה ימונה מנכ"ל מטרופוליס ובעליו, יוסי גולד, למנכ"ל משותף במפה-אינטרנט, החברה המתפעלת את אתר האינטרנט, ועובדי מטרופוליס ישמשו עובדי מפה.

3 מסלולים עיקריים

טרץ' אומר כי הוא אינו מכיר את מודל החינם הנהוג באינטרנט: "כמו"ל אני רגיל להשקיע בהפקת תכנים, באריזתם ובמכירתם. באינטרנט נתקלתי במודל שלפיו אני משקיע בהפקת תכנים ובאריזתם - ואז נותן אותם בחינם. אני לא מקבל את זה". לדבריו, מודל המנויים באינטרנט לא נכשל מכיוון שעדיין לא נוסה דיו: "רק מעטים ניסו אותו בגלל הפחד שהגולשים יפנו לאתרים המתחרים. אנחנו לא חוששים".

לפי התוכנית, החל בספטמבר תגבה מפה כ-5 דולרים לחודש עבור הכניסה לאתר. מודל המכירה יתבסס על שלושה מסלולים עיקריים: ספקיות אינטרנט שיציעו חבילות התחברות הכוללות דמי מנוי לאתר, חברות וארגונים הקונים את ספרי החברה לעובדיהם וירכשו עבורם גם מנוי לאתר, ומסלול הגולש המזדמן.

חפץ וטרץ' מפגינים אופטימיות רבה, ומדברים על גיוס של עשרות אלפי מנויים בתוך כמה חודשים. למרות זאת מבהיר טרץ', כי הוא מודע לכך שאם לא יצליח להשיג את המנויים, יהיה צורך לשנות את המודל העסקי - ומהר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully