וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

VoIP הלכה למעשה

קוראים כותבים

21.6.2001 / 11:50

סוקר את הבשלותו של תחום ה-VoIP

מאת אייל אלון

עד היום המושג VoIP היה בגדר חידוש טכנולוגי, כאשר רמת האמינות, הקושי בהפעלת מערכות VoIP ועלותן, לא אפשרו פריצת דרך ושימוש בטכנולוגיה זו כאמצעי תקשורת לכל דבר.

לאחרונה, בעקבות עלייה ברמת האמינות והיציבות של רשת האינטרנט מצד אחד ופיתוח שירותים נלווים לתחום מצד שני, חברות יכולות לאמץ את טכנולוגיית VoIP ביתר קלות.

המוצרים הקיימים כיום בשוק מאפשרים למשתמשים פרטיים ועסקיים לנהל שיחות טלפון ווידאו באיכות גבוהה יחסית, תוך שימוש בסביבת התקשורת המסורתית וללא שינוי משמעותי בתשתית הקיימת. זוהי למעשה אחת מנקודות המפתח של פריצת דרך בתחום.

מימד חשוב נוסף הוא תשתית הציוד. כמעט בכל משרד ניתן כיום למצוא מחשב וחיבור לרשת האינטרנט. מרבית בתי העסק והחברות מחוברים לרשת באמצעים שונים. במקביל, מספר המתחברים הפרטיים לרשת האינטרנט גדל בהתמדה.

כניסתה של טכנולוגיית הפס הרחב (ADSL, ISDN , CABLE וכו') יוצרת תשתית טובה ויציבה הרבה יותר לכניסת אפליקציות חדשות כדוגמת העברת VOICE ו-VIDEO באמצעות הרשת.

גורם נוסף ומשמעותי המשחק תפקיד במעבר לתקשורת מבוססת IP הוא המכשיר הסלולרי. השוק העסקי והפרטי אימץ כמעט לחלוטין את תקשורת הסלולר לשימוש יומיומי. ישראל ממוקמת בין המקומות הראשונים בעולם באחוז חדירת הטלפון הנייד.

קרוב רחוק

כיום, מסתמנת בקרב המפעילים הסלולריים מגמת ירידה בעלות שיחות בינלאומיות, לעומת עלות שיחות אלו דרך ספקיות התקשורת המקומיות.

פתרונות ייחודיים הקיימים כיום בטכנולוגיית VoIP מאפשרים למשתמש לבצע שיחות בינלאומיות, מבלי להימצא פיסית במקום בו ממוקמת מרכזיית ה-IP של הארגון. באמצעות הטלפון הסלולרי ניתן להתקשר למרכזית ה-IP ולבצע שיחות בינלאומיות בעלות מוזלת בצורה משמעותית.

בתחום ה-Video Conference, אמינות רשת האינטרנט, יחד עם הפתרונות הקיימים כיום בשוק, מאפשרים שילוב של טכנולוגית IP בעלות נמוכה יחסית להעברת data ומולטימדיה על גבי הרשת.

אחד מהיתרונות של טכנולוגיית IP הוא היכולת להעניק פתרונות פשוטים וזולים גם לארגונים קטנים ובינוניים. חברות בעלות סניפים מקומיים ובינלאומיים, יכולות לאמץ פתרונות הקיימים כיום בשוק לביצוע שיחות טלפון ווידיאו בינלאומיות, תוך חסכון ניכר בעלויות.

שילוב הגורמים שנסקרו, מעניק תחושה של אופטימיות לגבי אימוץ טכנולוגית IP בארץ. על פי Frost & Sullivan עד שנת 2005 מספר ערוצי ה- IP בעולם צפוי להגיע ל-350 מיליון, כאשר כיום יש פחות מ-50 מיליון. מספר דקות דיבור ב-VoIP בעולם עומד כיום בסביבות 100 מיליון, ובשנת 2006 צפוי להגיע ל-3 טריליון דקות.

בשוק האמריקאי, נראה כי אימוץ טכנולוגיה זו על ידי התעשייה רק הולך וגדל. מחקרי שוק שנערכו לאחרונה מנבאים כי שירותי IP יצרו במהלך ארבע השנים הבאות שוק של למעלה מ-70 מיליארד דולר, בארה"ב בלבד.

הניסיון מראה כי השוק הישראלי הוא בבואתו של השוק האמריקאי, אם כי בממדים קטנים יותר. נראה כי לא רחוק היום בו שירותים מבוססי IP יאומצו על ידי השוק הישראלי בדיוק כפי שאומצו האינטרנט והסלולר.

אייל אלון הינו מנכ"ל EIM טלקום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully