וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קבוצת עלית שטראוס: "בקרוב יועברו כל המניות לדור ההמשך"

הארץ

21.6.2001 / 12:14

אורה קורן

עפרה שטראוס-להט הבעלות בקבוצת שטראוס-עלית מחליפה ידיים, אך נשארת בידי משפחת שטראוס. יו"ר הקבוצה, מיכאל שטראוס, ואחותו רעיה, הודיעו אתמול על פרישתם הרשמית מניהול ישיר של הקבוצה, ועל העברת תפקיד היו"ר לידי בתו של מיכאל, עפרה שטראוס-להט. בנוסף, הודיעו השניים על העברת 49% ממניותיהם בקבוצה לידי ששת בני הדודים. לדברי מיכאל שטראוס, בתוך שנתיים-שלוש יעברו כל מניות הקבוצה לדור ההמשך, בחלקים שווים. עפרה שטראוס-להט תקבל תגמול נוסף שיתבטא בשכר, ולא במניות.

מיכאל ורעיה החזיקו כל אחד ב-50% מהמניות. כעת הם יחזיקו ב-51%; עפרה שטראוס-להט, עירית שטראוס-קופלר, עדי שטראוס, נאוה מיכאל, גיל מדין ורן מדין - יחזיקו ב-49%, שיתחלקו באופן שווה.

עם פרישתם של מיכאל ורעיה מתפקידיהם יקטן משקל המשפחה בניהול השוטף, ויתחזק כוחם של המנהלים המקצועיים שאינם בני המשפחה. בראשם נשיא ומנכ"ל עלית-שטראוס, ארז ויגודמן, והמנכ"ל הבא של עלית אינטרנשיונל, טום קרסטי, שייכנס לתפקידו ב-15 ביולי.

על שינוי זה רמזה עפרה שטראוס-להט במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול. לדבריה, הוחלט להפריד בין תפקיד מנהל הקבוצה לבין תפקיד היו"ר (החלטה של מיכאל, א.ק). כיו"ר תעסוק שטראוס-להט בעניינים העסקיים, במפגשים עם עמיתים מחו"ל ובחזון של הקבוצה. הניהול השוטף של שטראוס-עלית הופקד כבר בתחילת 2001 בידי ויגודמן.

ההחלטות החשובות יתקבלו אמנם במשותף, ומטבע הדברים המלה האחרונה תהיה שמורה לבעלת המניות וליו"ר, עפרה שטראוס-להט. ואולם נראה כי עם פרישתו של מיכאל מהניהול השוטף, עיקר העול להמשך תנופת הצמיחה יונח על כתפיו של ויגודמן, שיחליף אותו ככוח המקצועי המניע של הקבוצה.

קרסטי עשוי להפוך למוקד כוח נוסף, גם אם רק מכיוון שדירקטוריון הקבוצה החליט כי עלית אינטרנשיונל תהיה זרוע הצמיחה העיקרית של הקבוצה כולה. כתוצאה מקשיי הצמיחה בשוק הישראלי ומהמצב המדיני, יתמקדו תשומת הלב של ההנהלה ומשאביה בעלית אינטרנשיונל, שעליה מוטל תפקיד ביסוס הקבוצה כחברה בינלאומית בתחום הקפהל - לפחות בשנה-שנתיים הקרובות. קרסטי הגיע לקבוצה לאחר שניהל את תהליך המיזוג בין החברות רקיט-קולמן לבין בנקיזר, שיצר את הקונצרן הגרמני-אמריקאי Reckittbenckiser, המוערך ב-5 מיליארד דולר.

מעבר לשינויים הפרסונליים, ממשיכה הקבוצה ביישום האסטרטגיה שלה: צמיחה על בסיס הגברת הפעילות בחו"ל בתחום הקפה באמצעות רכישת חברות. אלה יתבצעו באמצעות הון עצמי והלוואות, עד שיוחלט על הנפקת עלית אינטרנשיונל. הצמיחה המתוכננת למזרח התיכון באמצעות השותפות הזרות של הקבוצה - יוניליבר ודנונה - תמתין לתקופות של שלום. בעוד שמיכאל שומר בקנאות על השליטה המשפחתית בקבוצה, הוא מוכן להתפשר על אחזקות מיעוט בחברות שהקבוצה תקים במזרח התיכון - אם הנסיבות הפוליטיות יכתיבו זאת: "אין לי בעיה להיות בעל 20%-30% בחברה במדינות האחרות".

הנאמנות לשליטה המשפחתית הביאה לגישות שונות בקבוצה, בשאלת עתידה כחברה פרטית או ציבורית. משיחות עם בכירים בקבוצה ניתן להבין כי במסגרת הדיונים האסטרטגיים עלתה גם שאלת גיוס ההון מהציבור, במטרה לממן את הצמיחה המתוכננת. ההחלטות שהתקבלו קובעות בבירור כי המימון לא יגיע מגיוסי הון ציבורי. למעשה, נראה כי מיכאל היה מעדיף לרכוש את מניות עלית מהציבור, כדי להפוך את הקבוצה כולה לפרטית. בתשובה לשאלה בעניין התחמק מיכאל ואמר: "רכשנו את עלית והשקענו בה, מכיוון שיש לנו אמון בחברה. עם זאת, אני דירקטור בחברה ואיני יכול או רוצה לדבר על אפשרות של רכישת מניות מהציבור".

לעומתו, ויגודמן מעדיף להשקיע את ההון הזמין בצמיחה, ולא ברכישת מניות. בתשובה לשאלה אם העניין נדון בקבוצה, ענה באופן כללי כי ההחלטות הן ששטראוס-עלית נשארת חברה פרטית, ועלית נשארת ציבורית. בנוגע לעלית אינטרנשיונל - לפני כחצי שנה אמר מיכאל כי הרעיון להנפיק את עלית עלה לדיון ונדחה על הסף. אתמול אמר ויגודמן כי יש מקום לשקול מחדש את הרעיון, אך רק לאחר שעלית אינטרנשיונל תגיע לשווי שוק של מאות מיליוני דולרים.

קבוצת שטראוס-עלית כוללת את החברות שטראוס מזון טרי, שטראוס גלידות, עלית ישראל ועלית אינטרנשיונל. מחזור מכירותיה מסתכם ב-930 מיליון דולר, והתוכנית האסטרטגית שלה כוללת הכפלתו בתוך 4-3 שנים. הקבוצה מעסיקה 6,700 עובדים, מהם 5,200 בישראל. לקבוצה שותפויות בינלאומיות אסטרטגיות עם החברות דנונה, יוניליבר ופפסיקו. פעילותה מתבצעת באמצעות 23 חברות, בהן 11 בישראל, במסגרת 12 שווקים באירופה, ארצות הברית וברזיל.

המנהלים הבכירים בקבוצה - בנוסף לשטראוס-להט ולויגודמן, הנוטלים חלק בקבלת ההחלטות על דרכה העסקית - כוללים את סגן נשיא לתכנון אסטרטגי ופיתוח עסקים, אייל איילון; סגן נשיא למשאבי אנוש, מתי הררי; סגן נשיא ויועץ משפטי, מייק אבנר; סגן נשיא לטכנולוגיית מידע, אבי שלום; מנכ"ל שטראוס, קובי לוי; מנכ"ל עלית, גיורא בר דעה, ואת קרסטי.

מסיבת העיתונאים נערכה אתמול במחלבות החדשות של שטראוס באחיהוד. בשבועיים הקרובים מתוכננת שרשרת אירועי פרידה ממיכאל ומרעיה שטראוס, אף שמיכאל ימשיך לשבת בוועדות הקבוצה ובדירקטוריון שלה. במפגש הועלו הרבה זיכרונות מהעבר, בהם הקמת הרפת ואחריה המחלבה הראשונה בנהריה ב-1936. ניתנה גם הזדמנות להציץ לאינטימיות המשפחתית - לארוחות הבוקר - אירוע מרכזי בחיי המשפחה, שבהן נסקרו ההתפתחויות העסקיות של הקבוצה ומתחרותיה.

התאפשרה גם הכרה מחודשת עם האידיאלים המנחים את משפחת שטראוס לדורותיה, בראשם ציונות; חיזוק הגליל; ושיתוף פעולה בין יהודים, נוצרים, מוסלמים ודרוזים - המתקיים במחלבות החברה באחיהוד, שבהן %30 מכוח העבודה אינו יהודי. בנוסף, שובחה שיטת הניהול המנסה להפוך את העבודה למקום שהעובדים ירצו לבוא אליו - ולא רק משיקולי שכר.

הפרידה משטראוס-עלית תאפשר למיכאל ולרעיה שטראוס לפנות זמן לחברת ההשקעות שבבעלותם. למעשה, מיכאל לא ממש פורש. הוא ימשיך לכהן כדירקטור בקבוצה וכחבר בוועדות שונות הקשורות לניהולה. בדר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully