וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תל אביב: כי"ל איבדה 3.4% בהשפעת אזהרת הרווח של פוטאש הקנדית

אילן מוסנאים

21.6.2001 / 18:06

פוטאש היא מתחרתה של כי"ל בתחום האשלג ומחזיקה ב-9% ממניותיה; המעו"ף ירד ב-0.6% במחזור של 212 מיליון שקל; ירידות במניות קבוצת אי.די.בי

הבורסה של תל אביב נעלה הערב יום מסחר תנודתי במדדים המובילים בירידות בינוניות ומחזור נמוך של 212 מיליון שקל.

פתיחת המסחר בבוקר לא העידה על מה שיתפתח בהמשך המסחר, והמדדים, שנהנו מהעליות בסיום המסחר אמש בוול סטריט, רשמו עליות בינוניות שהגיעו בסביבות השעה 11:00 עד לשיא של 1% במדד המעו"ף.

עם זאת, בתקופה האחרונה סובלים המשקיעים מבעיית "זיכרון קצר", ואחרי הפתיחה החזקה נחלשו גם המדדים בתל אביב, בעקבות בורסות אירופה והחוזים על הנאסד"ק שעברו לירידות. בסביבות השעה 13:00 התחלפה מגמת המסחר והמדדים עברו להיסחר בירידות.

מכתשים אגן עלתה ב-1.1%

בשפל צנח המעו"ף לרמה של 405.35 נקודות, עם ירידה של 1.1%, אולם עד לסגירה נרשמה התאוששות מה בבורסה והוא סיים את המסחר בירידה של 0.64% לרמה של 407.37 נקודות. מדד ת"א 100 ירד בסיום ב-0.46% לרמה של 398.15 נקודות, והתל-טק ננעל בירידה של 0.98%.

פעילים בשוק ציינו כי אחרי הפתיחה החיובית היינו עדים במהלך המסחר להמשך המגמה השלילית בבורסה, כשהגורמים שהשפיעו על המסחר בתקופה האחרונה - החששות מהמשך הירידות בנאסד"ק ומהתפוצצות הפסקת האש עם הפלשתינאים - המשיכו גם היום לתת אותותיהם.

סקטור הכימיקלים התפצל היום, כאשר מניית מכתשים אגן עלתה ב-1.1%, ולעומתה מניית כי"ל איבדה כ-3.4% במחזור של 9 מיליון שקל. פעילים בשוק ציינו כי כי"ל הושפעה לרעה מאזהרת הרווח שפירסמה החברה המתחרה של כי"ל בתחום האשלג, פוטאש הקנדית (שאף מחזיקה בכ-9% ממניות כי"ל).

פוטאש, יצרנית הדשנים הגדולה בעולם, הודיעה אתמול כי היא מנמיכה את תחזיותיה לרבעון ה-2 ב-15%, בשל שילוב של דולר קנדי חזק והחולשה במחירי מוצרי החנקן והפוספטים בעולם.

מניית בנק המזרחי ממשיכה לרכז מחזורים גבוהים

סמנכ"ל הכספים של כי"ל, אבי דויטשמן, אמר היום ל-TheMarker.com כי להודעה של פוטאש לא אמורה להיות השפעה מהותית על החברה, מפני שהיא אינה מייצרת מוצרי חנקן ואין סיבה שתושפע משער המטבע הקנדי. לגבי הירידה בתחום הפוספטים, ציין דויטשמן כי המצב בתחום זה (כמו בתחומים נוספים בהם החברה פועלת) הינו קשה, והיא נתנה על כך את הדעת בדו"חות שפירסמה ברבעון ה-1%.

מניית בנק המזרחי ריכזה היום מחזור ער של 11 מיליון שקל ועלתה ב-1.4%. בתחילת השבוע פורסם כי סיטיבנק האמריקאי מגלה התעניינות ברכישת השליטה בבנק. לעומתה, מניית בנק לאומי ירדה ב-0.5% במחזור של 17 מיליון שקל, ומניית בנק הפועלים נסגרה בירידה של 0.6% במחזור של 16.5 מיליון שקל.

מניית כלל תעשיות נסגרה בירידה של 3.5% וכלל אלקטרוניקה ירדה ב-2.8%. אתמול אישרו הדירקטוריונים של שתי החברות את המיזוג ביניהן, במסגרת הרה ארגון שעוברת קבוצת אי.די.בי. כעת צריכות שתי החברות לקבל את אישור ביהמ"ש למהלך ולאחריו יוכלו להתחיל בביצוע המיזוג.

דלתא עלתה ב-3% בעקבות המלצת "קנייה"

גם יתר מניות קבוצת אי.די.בי, שרשמו בפתיחה דווקא עליות נאות, ננעלו בירידות, כשמניית אי.די.בי אחזקות ירדה ב-3.5%, אי.די.בי פיתוח ירדה ב-2.1% ודסק"ש ננעלה בירידה של 2.7%.

מניות הארביטראז', שפתחו אמש בנאסד"ק פערים חיוביים, נסחרו במגמה מעורבת. טבע עלתה ב-0.7% במחזור של 21 מיליון שקל - הגבוה בבורסה - כור עלתה ב-1.8% וסאיטקס טיפסה ב-4.7%. מנגד, מניית פורמולה ירדה ב-3.8%, אלרון ירדה ב-2.9% ומטאלינק צנחה ב-9.6%.

דלתא עלתה ב-3% למרות פער שלילי של 1.9% שפתחה בנאסד"ק, כאשר המניה נהנתה מהמלצת "קנייה" שקיבלה היום מנשואה זנקס. האנליסט חיים ישראל אומנם הפחית למניה את תחזיות הרווח ואת מחיר היעד - מ-82 שקל ל-53 שקל, אך עם זאת מחיר היעד החדש הינו גבוה ב-50% ממחירה הנוכחי של המניה בבורסה.

איגרות החוב להמרה מתעוררות

איגרות החוב להמרה והמניות החדשות של החברה לישראל החלו להיסחר הבוקר. עד לסיום המסחר ריכזה איגרת החוב מחזור גבוה של 10 מיליון שקל והמניות ריכזו 5 מיליון שקל. מניית החברה לישראל (הוותיקה) ננעלה בירידה של 1.3% במחזור של 4 מיליון שקל.

האג"ח להמרה של החברה לישראל לא היו היום היחידות שריכזו פעילות רבה, ובין היתר בלטו האג"ח להמרה של מדטכניקה, שנסגרה ללא שינוי תוך שהיא מרכזת מחזור חריג של 2.5 מיליון שקל, והאג"ח להמרה של גיבור ספורט, שירדה ב-0.6% במחזור של 2 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully