וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דור ההודעות המיידיות

סן חוזה מרקיורי

21.6.2001 / 23:07

האינטרנט משנה מקצה לקצה את אורח החיים של בני הנוער

מרי אן אוסטרום וטרייסי סייפל

זהו דור ההודעות המיידיות.

השפעת האינטרנט על תקשורת בין אנשים צעירים בארה"ב, שאימצו את הרשת בהתלהבות רבה, מורגשת באופן בו הם מנהלים את מערכות היחסים שלהם, בצורה שהם מגדירים את התרבות שלהם ובדרך בה הם לומדים על העולם - כך מגלה מחקר חדש ומקיף על שימוש של בני נוער באינטרנט. התמונה שעולה מהמחקר של Pew Internet & American Life Project, שפורסם אתמול (יום רביעי), היא מורכבת, ומצביעה על יתרונות העולם המקוון לצעירים, כמו גם על החסרונות.

הממצאים מעוררים שאלות מסקרנות לגבי האופן שבו דור חדש זה, שחלק גדול מהתקשורת הבין אישית שלו מתבצע באמצעות טכנולוגיית הודעות מיידיות, ישנה בעתיד את אופי התקשורת הבין אישית במקום העבודה ובבית.

"זה כאילו שהתמכרתי", אמרה מורין קרוס בת ה-16 מהעיר סנטה קלרה. "אני חייבת להתחבר לפחות פעם ביום כדי להרגיש טוב". קרוס פגשה את החבר שלה דרך האינטרנט, קנתה כרטיסים להופעה דרך משרד כרטיסים מקוון והלכה השבוע לראיון עבודה עבור משרה שמצאה ברשת.

"האינטרנט משנה מקצה לקצה את אורח החיים של בני הנוער", אמרה אמנדה לנהרט, שחיברה את המחקר המבוסס על ראיונות שנערכו בסוף השנה שעברה עם 754 בני נוער המשתמשים באינטרנט והוריהם. "לדעתי, הם משתמשים ברשת באופן שמבוגרים לא עשו מעולם", אמרה לנהרט. "סייברספייס הוא עולמם של בני הנוער".

להערכת Pew, כ-17 מיליון צעירים בארה"ב בגילאי 12-17 משתמשים באינטרנט - או כ-73% מקבוצת גיל זו. לשם השוואה, 56% בלבד מהמבוגרים משתמשים ברשת.

אחד הממצאים המעניינים שעולים מהמחקר הוא המידה בה רשת האינטרנט מתחילה לתפוס את מקומו של הטלפון כאמצעי התקשורת המוביל בקרב בני נוער.

שלושה רבעים מבני נוער משתמשים בטכנולוגיית הודעות מיידיות המאפשרת לנהל שיחות בזמן אמת באינטרנט. רבע מהבנים שהשתמשו בשירות הודעות מיידיות אמרו כי השתמשו בו כדי להזמין מישהי לצאת לפגישה.

כמעט 60% מבני הנוער המשתמשים ברשת אמרו כי האינטרנט תורמת למערכות היחסים שלהם עם חברים, למרות ששני שליש מהם מודים כי הדבר בא על חשבון הזמן שהם מבלים עם משפחותיהם.

ההורים ספקניים יותר ביחס לאינטרנט, אם כי מרביתם טוענים כי בסך הכל מועילה הרשת לילדיהם, בעיקר ככלי חינוכי.

עם זאת, הם מודאגים ביותר מנזקים שעלולים להיגרם לילדיהם עקב קשרים עם אנשים זרים ברשת ועקב גישה קלה לחומרים לא מתאימים דוגמת פורנוגרפיה.

ויכוחים על השימוש באינטרנט

לשורת הנושאים השנויים במחלוקת בין בני נוער להוריהם הצטרפה גם האינטרנט. כ-40% מההורים שהשתתפו בסקר אמרו כי התווכחו עם ילדיהם על השימוש ברשת, ו-45% מהם טענו כי האינטרנט עלולה לפגוע בצעירים.

להורים יש סיבה לדאגה: 60% מבני הנוער המשתמשים באינטרנט קיבלו מכתב אלקטרוני או הודעה מיידית מאדם זר ו-63% מהם הגיבו לפנייה באופן מקוון.

עם זאת, משתתפי הסקר אמרו כי הרשת מעמידה לרשותם אמצעים חדשים ללימוד, בידור ובניית מערכות יחסים.

המחקר מסכם כי האינטרנט "עבור בני נוער היא שילוב של טלפון, טלוויזיה, קונסולת משחקים ורדיו - במכשיר אחד".

"אני מנצלת אותה בעיקר כדי לדבר עם חברים", אמרה פאביולה דיאגיונגה בת ה-17 מסן חוזה. מאז רכשה משפחתה מחשב חדש בתחילת השנה, היא מקדישה כשלוש שעות מדי לילה לשוחח עם חברים באמצעות תוכנת מסרים מיידיים. "קל לי יותר להקליד מאשר לדבר בטלפון".

יתרון נוסף של הרשת, טוענים בני נוער, הוא היכולת שלה לספק דרכי תקשורת במצבי לחץ. 37% מבני הנוער אמרו כי השתמשו בתוכנת מסרים מיידיים כדי לומר דברים שלא היו מעיזים לומר בשיחה פנים אל פנים.

עם זאת, ההורים אומרים כי הדאגה שלהם מאופיה האינטראקטיווי של האינטרנט מתחילה לעלות על החששות שלהם מפני השפעות הטלוויזיה על ילדיהם. שני שליש מההורים חושבים כי התכנים באינטרנט מדאיגים לפחות כמו אלה שבטלוויזיה.

כמעט שני שליש מההורים חוששים כי אדם זר ייצור קשר עם ילדיהם באופן מקוון.

מחקר אחר שהתפרסם אתמול (יום רביעי) בכתב העת של האגודה הרפואית האמריקאית גילה כי 19% מבני הנוער קיבלו פנייה לא רצויה בעלת אופי מיני דרך האינטרנט בשנה האחרונה.

"זה קרה רק פעם אחת לפני כשנה. מישהו שהופיע משום מקום התחיל לדבר איתי. לא ידעתי אם זה גבר או אישה, אך הדברים היו בעלי אופי מיני, משהו בסגנון של שיחות גסות", אמר עמנואל אמדור בן ה-15 מהעיר סן חוזה. "לכן לעולם אין לחשוף את שמך או מספר הזיהוי שלך ברשת".

בני נוער המשתמשים ברשת למדו היטב להציג זהויות בדויות, המגינות עליהם מפני הטרדות של טיפוסים מפוקפקים, אך גם מבטיחות את החופש שלהם לנהוג כמבוגרים נטולי השגחה, מגלה המחקר של Pew.

"הם נכנסים לעולם דמיוני בו הכל מותר ובו אדם יכול להיות מי שהוא רוצה", אמרה קרולין בריינט, אמו של זאק בן ה-12 מהעיר סן מתיאו.

אך במקום לדכא את השימוש שעושה בנה במחשב, היא יושבת עימו בזמן שהוא גולש, ומנסה לשמור על פתיחות בכל הקשור לנושאי שיחה של מבוגרים.

עורכי המחקר של Pew אמרו כי מדגם בני הנוער שהשתתפו במחקר כלל מספר רב יותר של בני נוער לבנים ממשפחות אמידות, משום שההיענות של בתי אב אלה לבקשות לראיונות היתה גדולה יותר. עוד אמרו כי הם מקווים כי המחקר יתרום לדיון בשאלה האם די בפיקוח הורי על בני נוער גולשים, או שמא נדרשים חוקים נוקשים יותר לפיקוח על תכנים באינטרנט.

פיקוח הורי

אולם התמונה מסתבכת עוד יותר עקב המחלוקת לגבי מידת ההשפעה הממשית שיש לפיקוח הורי. כך לדוגמה, הורים ובני נוער שהשתתפו במחקר היו חלוקים בדעותיהם לגבי מידת הבקרה שיש להורים על פעילות מקוונת. 61% מההורים דיווחו כי בדקו באיזה אתרים מבקרים ילדיהם, בעוד ש-27% בלבד מבני הנוער גרסו כי הוריהם בודקים לאן הם גולשים.

"ההורים שלי הם לא מבינים גדולים באינטרנט", אמר ניל הואנג בן ה-17. "אין כמעט תוכנה שאני לא יכול להפסיק את פעילותה. הם מנהלים מאבק אבוד".

בנוסף לכך, חלק מהמומחים חושבים כי ממצאי המחקר של Pew לגבי פיקוח הורי מו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully