וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השותפה האסטרטגית ובעלת המניות הגדולה באורעד פשטה את הרגל

הארץ

22.6.2001 / 8:49

אורעד אינה צופה השפעה מהותית על תוצאותיה, אף שלפני הנפקתה תוארה השותפות כמנוף לצמיחתה של החברה

מאת יורם גביזון

מצוקתו של מתחרה היא לעתים קרובות מקור נחמה לחברות. כוונתה של SET RT לפטר כ-20% מעובדיה, ופרישתו של מנכ"ל החברה, עשויות היו, בנסיבות מסוימות, לאותת על נחיתותה מול חברת אורעד שמתחרה בה. עם זאת ספק אם אורעד ובעלי מניותיה פנויים להרהר בקשייה של המתחרה. אורעד מתמודדת בימים אלה עם בעיות משלה. החברה דיווחה על הפסד של 2.9 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2001, לעומת הפסד של 2.7 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2000, למרות צמיחה של 22% במכירות.

אורעד, המפתחת אולפנים וירטואליים, מערכות תוכנה לפרסום וירטואלי ותוכנה להצגה גרפית תלת ממדית של קבצי וידיאו באינטרנט, מכירה כנראה בעלי חוב בעייתיים, אך התבשרה בסוף מאי 2001 על בעיה פחות שגרתית.

בית משפט שווייצי הכריז על פשיטת רגל של חברת ISMM. חברה זו היא החברה האם של ISL, המחזיקה ב-24.8% ממניותיה של חברת אורעד, והיא בעלת המניות הגדולה בחברה. אורעד ציינה בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2001 כי להכרזת פשיטת הרגל לא תהיה השפעה משמעותית על פעילותה העסקית, אך בימיה היפים יותר של ISL היא תוארה כשותפה אסטרטגית, וכמנוף לצמיחתה העתידית של אורעד.

חברת ISL עסקה ברכישת זכויות שידור לאירועי ספורט מובילים בעולם, ושיווקם למפרסמים. החברה, שבסיסה בשווייץ, החזיקה בזכויות שידור לסבב המקצועני, לאליפות העולם בכדורגל, ולאירועים של התאחדות הכדורגל האירופית (UEFA). אורעד קידמה את אחד מקווי המוצרים המרכזייים שלה - IMadGINE, דרך קשריה עם ISL. מוצר תוכנה זה שותל פרסומות וירטואליות באירועי ספורט ובאירועים אחרים שבהם אין שלטי פרסום פיזיים.

אורעד שיווקה את ה-IMadGINE באירועי הספורט המרכזיים של השנים האחרונות, דוגמת אליפות אירופה בכדורגל, וזכתה הודות כך לא רק למקור הכנסות משמעותי, אלא גם לחשיפה לקהל המפרסמים ולתחנות שידור מובילות.

הגדלת זרם ההכנסות משידור אירועי ספורט באמצעות מוצר ה-IMadGINE, תמכה גם במוצרי התוכנה האחרים של החברה לאירועי ספורט, דוגמת ה-CyberSport, תוכנה המשפרת את ההצגה הגרפית של אירועי ספורט, כמו הצגת אתלט וירטואלי שרץ בקצב השיא העולמי לפני דבוקת הרצים באולימפיאדה, או פרשנות גרפית לשידורי וידיאו חוזרים באירועי ספורט.

משום כך לא ברור מדוע הגעתה של ISL לסוף דרכה הכלכלית, אינה בעלת השפעה מהותית על תוצאותיה של החברה, בהתחשב בעובדה שבעבר השותפות האסטרטגית של אורעד עם ISL נחשבה כנכס לחברה.

ISL, שהיתה בין השאר סוכנות השיווק של פיפ"א, התאחדות הכדורגל העולמית, פשטה רגל בנסיבות שערורייתיות, לאחר שנקלעה לחוב של 300 מיליון ליש"ט. התמוטטותה גררה ביקורות רבות נגד מזכ"ל פיפ"א, ספ בלאטר, וחשדות בדבר מעורבותו באי סדרים כספיים, שהובילו להתמוטטותה של ISL. פיפ"א האשימה בכירים ב-ISMM בהעלמות כספים ובמעילות, לאחר שגילתה כי תשלום זכויות של 75 מיליון פרנק שווייצי ששילמה רשת או גלובו הברזילית, היה אמור להגיע לפיפ"א אך הועבר לחשבונות סודיים שנשלטו על ידי ISMM.

אורעד דיווחה באחרונה על שימוש באולפנים הווירטואליים שלה ובמערכת IMadGINE לצורך כיסוי הבחירות בבריטניה, על בחירתה של מערכת ה-Cybersport לתמיכה בשידורי הרולן גארוס, וכן על בחירת מוצרים אחרים של החברה, כמו מערכות ההילוך החוזר הדיגיטלי שלה, לכיסוי הטלוויזיוני של הטור דה פראנס. שוק ההון מתייחס בספקנות להצלחותיה של החברה, הנסחרת כיום ב-37 מיליון דולר, לעומת הון עצמי של 43 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully