וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חיים גייר לא פראייר: לאומי פיא הובילה לאישור תנאי ההעסקה של גייר ב-IES

שלומי גולובינסקי

22.6.2001 / 13:38

במקביל, אישרה אסיפת בעלי המניות של IES רכישת 32% ממניות סמיקום מידי חברה שבשליטת גייר במחיר הגבוה ב-20% ממחיר השוק ו-50% מההון העצמי

אסיפת בעלי המניות של חברת איי.אי.אס אישרה לפני הצהריים את תנאי ההעסקה של המנכ"ל החדש שלה, חיים גייר, המחזיק בכ-30% ממניות החברה באמצעות חברת אומגה ניו פרטנרס שבשליטתו (50%). על פי הסכם השכר, יקבל גייר שכר בעלות חודשית של 83 אלף שקל עבור חצי משרה. כמו כן, יקבל גייר הטבה נוספת בדמות אפשרות לרכישת מניות IES מתוך מאגר המניות הרדומות של החברה.

במהלך האסיפה התפתח דיון בין מספר בעלי מניות של IES, שטענו כי לגייר לא מגיע שכר בעלות שנתית של מיליון שקל עבור חצי משרה. חלק מבעלי המניות טענו כי הניסיון של גייר להשוות את תנאי שכרו לאלה של רוברט לוי (קודמו בתפקיד) אינו מוצדק - הן מפני שלוי עבד במשרה מלאה, והן מפני שלוי הגיע לשכרו זה לאחר 17 שנות עבודה מאומצת ב-IES.

תמורת יזמות בחברה שווה לשלם משכורת

בסופו של דבר אושרו, כאמור, תנאי השכר של גייר. בהחלטה זו תמכו קרנות הנאמנות של לאומי פיא, המחזיקות בכ-12% ממניות החברה, קרנות הנאמנות של בנק הספנות (5%) ומשפחת שפיץ, ממנה רכש גייר את מניות השליטה ב-IES (נותרה עם החזקה של קצת פחות מ-5% ממניות החברה).

מנכ"ל לאומי פיא, מיקי ציבר, שהשתתף בדיון, אמר כי ערב האסיפה נפגש גייר עם צמרת לאומי פיא, כפי שנהוג לפני כל אסיפת בעלי מניות שמתבקשת לאשר עסקת בעלי עניין. לדברי ציבר, תמורת יזמות בחברה שווה לשלם משכורת, ומה שגייר מתכנן לעשות ב-IES כולל פעילות יזמות נרחבת.

הנושא השני שעמד על הפרק היה מכירה של כ-32% ממניות חברת סמיקום הנסחרת בתל אביב לידי IES בתמורה לכ-10 מיליון שקל, מהם 8.5 מיליון שקל במזומן. גייר טען בדיון כי העסקה סינרגטית מאוד ל-IES מכיוון ששתי החברות פועלות באותם תחומים, וכי על רקע המצב הבעייתי של תעשיית הרכיבים האלקטרוניים - צריך לאחד כוחות.

שתי החברות יוכלו לצמצם עלויות

גייר טען עוד כי חברה קטנה העוסקת בייצוג יצרני רכיבים בארץ חשופה לאיום קיומי שנובע מלקיחת הזיכיון להפצה מצד היצרן. גייר גורס כי חברה גדולה ויציבה יותר חשופה פחות לאיום זה. גייר אמר עוד כי שתי החברות יוכלו לצמצם עלויות - הן על ידי הליכה משותפת למכרזים, והן על ידי אחסנה משותפת של הציוד.

מנגד, טען אבנר סטפק, נציג מיטב, כי סמיקום נשלטת על ידי משפחת גוב, המחזיקה ב-51% ממניות החברה, ולכן אין כל ודאות כי פעולות הייעול המשותפות אכן יבוצעו. כמו כן, טען סטפק כי נתוני העסקה משקפים שווי של 30.9 מיליון שקל לסמיקום - 50% יותר מההון העצמי שלה. סטפק אמר כי במונחי מכפיל רווח נקי מדובר במכפיל הגבוה מ-24.

חלק מבעלי המניות של IES טענו בדיון כי הערכת השווי שנתן הכלכלן משה עזריאל לוקה בחסר, כיוון שהיא נערכה עוד בטרם פורסמו הדו"חות הכספיים של סמיקום לרבעון הראשון, מהם עולה כי החברה נפגעה מההאטה בתעשיית ההיי-טק. חלק מהנוכחים דרשו כי עזריאל יבצע הערכת שווי מחודשת לסמיקום לנוכח דו"חות הרבעון הראשון שלה.

יש היגיון רב ברכישה עבור IES

באותו נושא אמר מיקי ציבר כי כבר עכשיו ברור שסמיקום לא תוכל לעמוד בתחזיות של עזריאל לשנת 2001, אולם באופן כללי פיא בעד רכישת המניות, מכיוון שיש בה היגיון רב עבור IES.

בנוגע לטענות כי מניות סמיקום לא סחירות, וכי המחיר שמשלמת IES עליהן לחברה שבשליטת גייר גבוה מדי, אמר ציבר כי העובדה שמניות סמיקום לא סחירות לא אומרת שהן לא שוות דבר. "יש עוד 80 מניות במדד היתר בתל אביב שהן לא סחירות, אז מה נגיד שהחברות הללו לא שוות כלום?".

גם כאן אושרה בסיכומו של דבר העסקה, תוך שסוכם כי IES תשלם לאומגה שבשליטת גייר 8.5 מיליון שקל במזומן ותקצה לה מניות שלה בשווי שיקבע הכלכלן משה עזריאל, לאחר שיבחן את התוצאות העסקיות של סמיקום לרבעון הראשון של השנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully