וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר לאן?

אלי דניאל

22.6.2001 / 14:52

הגופים הכלכליים חלוקים באשר לכיוון הדולר, אך מסכימים כי התנודתיות תימשך

מסקירותיהם השבועיות של הגופים הכלכליים הפועלים בשוק המט"ח עולה כי קיימים מספר גורמים אשר עשויים להשפיע בשבוע הקרוב על המסחר בדולר. בין היתר, מזכירים הפעילים בשוק המט"ח את פער הריביות בין ישראל לארה"ב, ואת האפשרות כי פער זה יתרחב לאור הפחתות הריבית הצפויות להתבצע הן בישראל והן בארה"ב. גורמים נוספים שמוזכרים הם פקיעת האופציות הדולריות (תתרחש ביום רביעי), המרות סוף החודש מצד החברות היצואניות, המצב הבטחוני באזורנו והתנודתיות בבורסת הנאסד"ק.

לנוכח הריבוי היחסי של גורמי ההשפעה הללו - חלוקים ביניהם הבנקים המסחריים ובתי ההשקעות השונים באשר לכיוון בו יצעד הדולר בשבוע הקרוב.

בבית ההשקעות פריקו, המתמחה במט"ח, מעריכים כי הפיחות בשער השקל שנרשם בשני ימי המסחר האחרונים נסמך על אי ודאות בתחום הבטחוני, כמו גם על רצונם של פעילים מהסקטור הפיננסי להפיק רווחים בתקופת אי ודאות זו, באמצעות מכירת נכסי הגנה במחירים גבוהים. פעילים אלה מימשו את רווחיהם והם צפויים לשוב ולרכוש נכסים עם בוא הרגיעה וירידת סף המתיחות.

בפריקו סבורים כי הציפייה להפחתת הריבית בארה"ב בשיעור של 0.25% עד 0.5% מקזזת את השפעת הורדת הריבית השקלית (הן ההורדה בשיעור של 0.2% שהתבצעה השבוע והן ההורדה הצפויה ביום שני הקרוב), וממשיכה לעודד מעבר למימון דולרי. להערכת כלכלני פריקו, בתקופה הקרובה עשוי הדולר לשוב ולנוע לעבר רמה של 4.1550 שקלים לדולר, כאשר רמת המטרה בטווח הקצר נמצאת בתחום של 4.1180 עד 4.1250 שקלים. עם זאת, בפריקו מוסיפים כי אירועים בזירה הבטחונית עשויים לגרור פיחותים זמניים מעבר לרמת ההתנגדות של 4.1820 השקלים.

כלכלני לאומי מציינים בסקירתם כי הדולר עתיד להיות מושפע בטווח הקצר משני כוחות שונים, המשפיעים על התנהגותו בכיוונים מנוגדים. מחד, המצב המדיני-בטחוני והתנודתיות בבורסת הנאסד"ק תורמים לפיחות השקל, ומאידך, פער הריבית הקיים בין ישראל לארה"ב ותנועות ההון לארץ גורמים לייסוף של השקל. בלאומי סבורים כי בטווח הארוך צפוי פער הריביות בין ארה"ב לישראל לרדת באופן הדרגתי, ועל כן צפוי פיחות הדרגתי בשער החליפין של השקל אל מול הדולר. בינתיים, בלאומי מעריכים כי בתקופה הקרובה תימשך התנודתיות בשער הדולר.

בבנק דיסקונט מעריכים כי התחזקות הדולר עתידה להימשך גם בראשית השבוע הבא, כאשר בהמשך השבוע צפויה התייצבות בשער הדולר, על רקע המרות סוף החודש מצד החברות היצואניות ופקיעתן של האופציות הדולריות. באשר להורדות הריבית הצפויות בשבוע הבא, הן מצד בנק ישראל והן מצד הפדרל ריזרב האמריקאי, הרי שבבנק דיסקונט סבורים כי שינויים אלה מגולמים כבר בשער החליפין. בדיסקונט צופים כי בשבוע הקרוב עתיד הדולר להיסחר בטווח מחירים של 4.17 עד 4.20 שקלים.

בבית ההשקעות גיפט סבורים כי בשבוע הקרוב צפויה ירידה זמנית של הדולר לכיוון רמה של 4.15 עד 4.16 שקלים. בגיפט מונים מספר גורמים שעשויים להשפיע על התחזקות השקל. מלבד המרות סוף החודש ופקיעת האופציות הדולריות, מציינים בגיפט גם את ביקורו של ראש הממשלה בארה"ב - ביקור אשר מגביר את הסיכויים כי גם בשבוע הקרוב תישמר הפסקת האש השברירית, ולא תחול הידרדרות נוספת במצב הבטחוני. כמו כן, נגיד בנק ישראל צפוי להמשיך ולשמור על מדיניות שמרנית בכל הקשור להורדת הריבית - כך שמבחינה זו לא צפויה בשבוע הבא הכרזה על הפחתת ריבית משמעותית. בגיפט מוסיפים כי בטווח הבינוני עתיד הדולר להתחזק לכיוון רמה של 4.20 שקלים.

בבנק הבינלאומי הראשון מעריכים כי בשבוע הקרוב עתיד הדולר להיסחר בטווח שבין 4.165 שקלים לבין 4.195 שקלים, כאשר אם תהיה פריצה של טווח מחירים זה - הרי שפריצה שכזו עתידה להיות כלפי מטה. בבינלאומי סבורים כי פער הריבית בין ישראל לארה"ב עשוי להתרחב במהלך השבוע - מה שיכול לתרום להתחזקות השקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully